IEA: Japonsko bude muset nejpozději v roce 2030 začít prudce snižovat emise CO2
Aby Japonsko dosáhlo svého cíle uhlíkové neutrality do roku 2050, bude muset podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) začít nejpozději v roce 2030 prudce snižovat emise CO2. Kromě rozvoje obnovitelných zdrojů či restartu jaderných reaktorů bude dle IEA nutné zrychlit reformu trhů s plynem a elektřinou.
Japonsko by podle v prosinci zveřejněné Strategie zeleného růstu mělo v roce 2050 pokrývat 50-60 % spotřeby elektřiny obnovitelnými zdroji energie (OZE), zhruba 10 % spotřeby elektřiny mají pokrývat elektrárny využívající vodík a čpavek. Zbylých 30-40 % mají pokrývat jaderné elektrárny, jakožto bezuhlíkový zdroj energie, a elektrárny využívající fosilní paliva, které mají být vybaveny technologiemi na zachytávání a ukládání emisí CO2.
„Dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 vyžaduje zahájit co nejdříve prudké snižování emisí, nejpozději však v roce 2030, a rychlou implementaci široké škály politik a opatření. Strategie zeleného růstu bude mít dopad na příští Strategický energetický plán, který je právě diskutován, a který může zahrnovat revizi energetického mixu pro rok 2030,“ uvedla IEA.
Prozatím poslední Strategický energetický plán z roku 2018 cílí na více diverzifikovaný energetický mix, kdy podíl OZE na primárních energetických zdrojích má vzrůst na 13 % do roku 2030 (v roce 2019 to bylo 8 %). Jaderná energie by měla mít 11% podíl (v roce 2019 to byla 4 %, před rokem 2011 byl podíl jádra 15 %). Dosažení tohoto cíle bude dle IEA vyžadovat restart alespoň 30 jaderných reaktorů, přičemž prozatím jich bylo restartováno 9.
Zbylých 76 % primárních energetických zdrojů a více než polovinu výroby elektřiny by podle stávajícího Strategického energetického plánu měla v roce 2030 zajišťovat fosilní paliva.
„Plánovaný energetický mix pro rok 2030 je v souladu s cílem snížení emisí skleníkových plynů o 26 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 2013 a předpokládá realizaci plánovaného restartu jádra. Ovšem ve světle nově oznámeného cíle uhlíkové neutrality do roku 2050 bude nutné zvýšit podíl bezuhlíkových zdrojů elektřiny již v roce 2030. Připravovaná revize Strategického energetického plánu v roce 2021 je logickým startovacím bodem,“ dodala IEA.
Mohlo by vás zajímat:
V tomto případě není co řešit. Budou to OZE, OZE a opět OZE. Nedá se předpokládat, že by Japonci, kteří mají špatné zkušenosti s jadernou energií na ni ještě vsadí. Jaderná éra začla Hirošimou a skončila Fukušimou.
Dobrý den, jen dotaz byl jste někdy v Japonsku?
Já ano a po Fukošimě, která v očích Japonců rozhodně nemá takový negativní image jako u zmanipulovaných Němců.
Japonci moc dobře vědí a nejen to, na vlastní kůži to poznali co to bylo odstavení všech téměř 50 rektorů - totální národní průšvih.
Dále vědí, nemají-li padnout v konkurenčním boji s Čínou tak musí mít levnou energii a to plyn ani OZE nezajistí, to si už vyzkoušeli...
Zcela na závěr Japonsko je velice hustě zalidněné a není tam místo na šílenosti ala ČR - FTVE či Větráky (SRN). Prostě není kam to dát...
No přesto bych OZE nezatracoval. Japonsko je ostrov v hlubokém moři kde je nevhodné stavět VTE, ale technologie plovoucích VTE do budoucna tuto nevýhodu odstraní pokud by ta technologie nebyla drahá pak by Japonsko teoreticky mohlo mít vyšší podíl OZE jinak samozřejmě při hustotě zalidnění téměř 3 násobné proti ČR a ještě na ostrově, který nemá synchronizovanou síť s kontinentem je vysoký podíl OZE z ekonomického hlediska nereálný.
Dobrý den, jen dotaz byl jste někdy v Japonsku?
Já ano a po Fukošimě, která v očích Japonců rozhodně nemá takový negativní image jako u zmanipulovaných Němců.
Japonci moc dobře vědí a nejen to, na vlastní kůži to poznali co to bylo odstavení všech téměř 50 rektorů - totální národní průšvih.
Dále vědí, nemají-li padnout v konkurenčním boji s Čínou tak musí mít levnou energii a to plyn ani OZE nezajistí, to si už vyzkoušeli...
Zcela na závěr Japonsko je velice hustě zalidněné a není tam místo na šílenosti ala ČR - FTVE či Větráky (SRN). Prostě není kam to dát...
Třeba takový japonský ministr energetiky má úplně jiný názor, nedá se předpokládat že by jakýsi Karásek měl lepší informace než on.
www. ft. com/content/47b189de-bb5e-409b-87b9-86405661fc03
Díky za odkaz, Japonci uvažují přesně tak, jak jsem napsal dnes pod článek zde na webu o nové energetické koncepci ČR, cituji:
"Teď jde o to, zda přijmeme energetický přechod, prosazovaný VŠEMI nejvyspělejšími ekonomikami světa (USA, Čína, Japonsko, Německo, J.Korea)
a pořadí pro rok 2040 či 2050 tedy bude:
1) obnovitelné zdroje (VtE, FVE, VE, Biomasa, bioplyn) nad 50%
2) doplňkové pružné zdroje plus akumulace
3) "ostatní zdroje", dle místních podmínek a míry nevyvinutosti ekonomiky, do 20%
anebo zda budeme stále pod vlivem jaderné lobby a myšlení bývalého RVHP"
Nyní cituji z Vašeho odkazu:
"Analysis by METI suggests it will be hard to supply more than 60 per cent of Japan’s needs from renewables. Many experts think even that is ambitious.
“Japan’s geographical constraints mean it is not as easy to introduce renewables as in Europe or North America,” said Mr Kajiyama, pointing to the lack of flat, empty land for solar panels and deep oceans that raise the cost of offshore wind. METI’s models suggest that 30-40 per cent of the energy supply will need to come from either nuclear or fossil fuel plants with carbon capture and storage."
Takže co říkají:
OZE 60%, +pružné fosilní s carbon capture, +něco jádra (já říkám: co jim voliči dovolí, tipuji 10-15%)
V Japonsku jsem byl a vím, že hustě zalidněná je jen menší část, ta na pobřeží. Vnitrozemí, to je stále ještě diviká příroda, pamatuji jak jsme jeli autobusem a já najednou zacítil vůni mého dětství-kouř z pálení uschlé bramborové natě. japonci si pořád drží své zemědělství i když vyrábí mnohem dráž než svět.
Japonci citlivě vnímají, že jim Fukušima vyrvala ten pruh hustě osídlené země na desítky let, škody po povodních či zemětřesení umí japonci napravit do roka či dvou.
Nedělejte si iluze, že obyvatelé dovolí obnovení provozu nadpoloviční většiny starých 54 reaktorů. Už jich je mnoho zničeno, či rozhodnuto o definitivním odstavení, v provozu je jich cca 20% z původního počtu po 10 letech a to některé z nich jsou stále pod soudními útoky proti provozu.
A fotovoltaika i VtE jsou velmi vynalézavé co se týče malé potřeby území,
viz agrivoltaics nebo FVE na vodních plochách nebo VtE v moři.
to že bude v japonsku dominovat (=nad 50%) OZE, to nikdo nezpochybňuje, to je jistota.
Rozhodující bude akumulace energie, i na to má vhodné podmínky, např. hory u moře pro přečerpávací eln.
Myslím, že Japonci na jádro asi moc sázet nebudou. Mnoho jejich reaktorů jsou už dnes "dědečkové" a co teprve za 30 let !!, roku 2050. Do stavby nových se Japonci zrovna nehrnou. 15 japonských reaktorů v provozu je už dnes starých 30 let a více, takže roku 2050 to bude 60let a více, pokud by snad zůstaly v provozu.
buďto jádro nebo uhlí, ropa, LNG.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se