Domů
Emise CO2
Japonské emise CO2 byly předloni nejnižší za posledních 8 let, pomohlo jádro a OZE
Japonsko pokračuje ve spouštění jaderných elektráren.

Japonské emise CO2 byly předloni nejnižší za posledních 8 let, pomohlo jádro a OZE

Emise skleníkových plynů v Japonsku poklesly v předloňském fiskálním roce končícím 31. března 2018 meziročně o 1,2 % na 8leté minimum. K poklesu emisí přispěla vyšší výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie i vyšší využití jaderných elektráren. 

Emise skleníkových plynů v Japonsku poklesly ve fiskálním roce 2017 na 1,292 miliard tun ekvivalentu CO2, což je nejnižší hodnota od fiskálního roku 2009.

Japonsko, pátý největší emitent skleníkových plynů na světě, si v oblasti snižování emisí skleníkových plynů stanovilo cíl snížit emise o 26 % ve srovnání s úrovní roku 2013 na 1,042 miliard tun do roku 2030. Úroveň roku 2017 představuje snížení o 8,4 % ve srovnání s rokem 2013.

Podle zahraničního serveru Reuters přispěla ke snížení emisí zejména vyšší výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů a jaderných elektráren. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny vzrostl o 1,4 procentních bodů na 16 %, podíl jaderných elektráren vzrostl o stejný počet procentních bodů na 3,1 %. Celkem bylo ve fiskálním roce 2017 v Japonsku vyrobeno 1060 TWh elektrické energie.

Prudký nárůst emisí po odstavení jaderných elektráren

Emise skleníkových plynů v Japonsku prudce vzrostly v důsledku odstavení všech jaderných elektráren po havárii v tamní jaderné elektrárně Fukušima Daiči, která se stala na jaře 2011.

Odstavení jaderných bloků nicméně nepřišlo najednou, japonské jaderné bloky zahájily svou plánovanou odstávku, po které však nebyly znovu spuštěny. Podle americké vládní agentury US Energy information administration (EIA) tak od září 2013 do srpna 2015 Japonsko pozastavilo provoz své jaderné flotily.

Téměř 8 let po Fukušimě bylo do provozu znovu uvedeno 9 jaderných reaktorů, s celkovým instalovaným výkonem 8,7 GWe. Podle dat Světové jaderné asociace je celkový instalovaný výkon 37 provozuschopných jaderných reaktorů v Japonsku 36,2 GWe.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
petr
25. duben 2019, 20:45

Japonsko nám všem dokazuje, jak velká je to země v technologiích, odvaze a předně odpovědnosti ke své vlasti.

Nedovedu si představit jak by asi na jejich místě hýkali němečtí melouni, kdyby zažili to co Japonsko. Jadernou apokalypsu Hirošima a Nagasaki, šílenou vlnu která jim poškodila Fukušimu a přesto všechno oživují jeden blok za druhým, byť s japonskou opatrností a přesností. Oni totiž vědí, že bez jádra jsou jen zajatci Ruska a ostatních producentů LNG. To že podporují rozumně OZE je též jejich předností.

Myslím, že brzo dosáhnou opět výroby z jádra v rozsahu minimálně 250 TWh...

Prostě pravý samurajové a ne lokajové rusáků jak SRN...

petr
25. duben 2019, 20:46

Japonsko nám všem dokazuje, jak velká je to země v technologiích, odvaze a předně odpovědnosti ke své vlasti.

Nedovedu si představit jak by asi na jejich místě hýkali němečtí melouni, kdyby zažili to co Japonsko. Jadernou apokalypsu Hirošima a Nagasaki, šílenou vlnu která jim poškodila Fukušimu a přesto všechno oživují jeden blok za druhým, byť s japonskou opatrností a přesností. Oni totiž vědí, že bez jádra jsou jen zajatci Ruska a ostatních producentů LNG. To že podporují rozumně OZE je též jejich předností.

Myslím, že brzo dosáhnou opět výroby z jádra v rozsahu minimálně 250 TWh...

Prostě pravý samurajové a ne lokajové rusáků jak SRN...

Milan Vaněček
25. duben 2019, 20:53

Ano, Japonsko má teď ten správný mix, OZE vyrábí pětkrát více elektřiny než jádro, cituji: "Podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny vzrostl o 1,4 procentních bodů na 16 %, podíl jaderných elektráren vzrostl o stejný počet procentních bodů na 3,1 %.

petr
25. duben 2019, 22:36

Obávám se že je tam asi nějaký překlep v procentech.

necelých 60 TWh z 1060 není 3,1 %.

Jinak byl-li jste v Japonsku tak předně jde o vodní elektrárny postavené v letech 1950 - 1990. Panely tam také mají, ale jsou to vcelku rozumné instalace na budovách o výkonech do 10 kWp. Drtivá většina domů je však nemá.

Větrné zdroje jsou zcela minoritní, ono totiž není kde je tam stavět.

V aglomeraci Tokyo-Jokohama kde žije asi 45 mil. lidí se tam větráky nemají kam dát aby nevadily. Když jsem hovořil na místní univerzitě - je tam profesorem můj bývalý student, tak jejich prioritou je co nejdříve rozhýbat jadernou energetiku. To co jim provedl svět v cenách plynu po Fukušimě je vyléčilo od plynových zdrojů. Obnova jaderných elektráren je věcí jejich národní hrdosti. Prostě nebýt pod tlakem cen plynových a kapalných paliv.

Milan Vaněček
26. duben 2019, 06:11

petře dávám přednost číslům Agentury Reuters, v článku máte odkaz na zdroj, před Vašimi čísly "z klobouku".

Bohuslav Vintr
28. duben 2019, 12:27

Pane Vaněček, zřejmě jde o řádovou chybu a v Japonsku elektrická energie z jádra bude 31%.

Třeba zde:

https://www.cez.cz/edee/content/file/pro-media-2018/01-leden/statistiky-jadro.xls

je za rok 2016 v Japonsku z jádra 27% elektřiny.

Vladimir Wagner
28. duben 2019, 13:06

Ten řádový překlep je v tom zdroji z ČEZ. V Japonsku bylo v roce 2017 zhruba 3 % z jádra (běží 9 z 39 reaktorů), 0,6 % elektřiny z větru, 5,5 % z fotovoltaiky, 8,5 % z vody a celkově 82 % z fosilních zdrojů. Produkce z vody zůstává dlouhodobě zhruba stejná, nemění se ani produkce z větru, biomasy a geotermální. V posledních letech roste fotovoltaika a vrací se jádro.

Petr
26. duben 2019, 09:24

Japonsko ví, že se žádná průmyslová mocnost bez jádra neobejde, a tak v něm pokračuje, i když to u nich způsobylo nejvíc mrtvých a škod na celém světě.

Naopak v tradičně ideologicky extrémistickém Německu kde jádro, žádné škody nezpůsobylo, chtějí blbečci po roce 2022 už spoléhat jen na dovoz jaderné energie ze sousední Francie, Belgie, Švýcarska a Česka. Proto je třeba na energetických propojkách s něma budovat odpojovače, aby jsme se mohli kdykoliv odříznout od jejich budoucích blackoutů.

Milan Vaněček
26. duben 2019, 10:10

ad petr/Petr: Kdo Vás platí za ty Vaše názory, bez konkrétních informací, čísel, zkrátka jen aktivistické kecy???

Emil
26. duben 2019, 10:36

Chcete se ujistit, že za to nebere víc než Vy?

Jan Skoupý
26. duben 2019, 10:41

Nepíše o nic jiné názory než Vy pane Vaněček :-D

petr
26. duben 2019, 23:39

Zcela souhlasím, byť určitý rozumný energetický mix je ideálním řešením.

OZE je ok ale ne formou fanatismu jakou ve světě předvádí dnes SRN.

Oni k tomu extrémismu měli vždy blízko...

na názory pana Vaněčka už nereaguji, toho asi platí FSB a nebo už blbne...

a v tom Japonsku zase těch mrtvých mimo atomovky moc nebylo tedy skoro nula...

Můj studen, který je teď docent na VŠCHT tam pracoval na vyčištění Fukušimy a ono to bylo jinak než psal rusáky řízený německý tisk...

Milan Vaněček
27. duben 2019, 05:04

Je to smutné kam až jaderní aktivisté došli, kdysi jen zesměšňovali fotovoltaiku a větrnou energii a nyní už jim zbývají akorát nadávky, pseudoargumenty a zoufalá snaha zastavit celosvětový rozvoj obnovitelných zdrojů energie. A přitom se stačí podívat na 4 celosvětově největší ekonomiky (USA, Čína, Japonsko a Německo) abychom viděli kam vývoj kráčí.

A vědci a technici zabývající se jadernými elektrárnami by měli zpytovat svědomí, po počátečních úspěších v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století zcela zastavili další vědecký pokrok ve svém oboru, a proto (i pro ty katastrofy JE) je jaderná energetika v EU v krizi. Na rozdíl od toho, ve fotovoltaické přeměně sluneční energie vědecký a technický pokrok stále pokračuje, po celém světě a především je tažen čtyřmi výše citovanými ekonomickými lídry.

Mí bývalí studenti pracují v ČR i ve světě ne na likvidaci škod, ale na dalším pokroku fotovoltaiky a to mi dělá stejnou radost jako "úspěchy sluníčka" na mých ovocbých a zeleninových zahradách v Praze i na chalupě. Je to krásný pocit vidět jak energie ze Slunce funguje.

Vladimír Křen
27. duben 2019, 10:54

Můžete upřesnit který OZE zdroj umí pracovat v rozmezí 40-100% jmenovitého výkonu kdykoliv během dne? Vodní elektrárny se nepočítají protože když není voda tak jako by nebyly.

Milan Vaněček
27. duben 2019, 11:26

Pane Křen, přečerpávací vodní elekrárna, bateriový zdroj, plynová elektrárna (bioplyn, syngas) mohou pracovat kdykoliv, a to v rozmezí 0-100%. Nebo nejstarší lidský zdroj energie-biomasa.

Naproti tomu jaderná nepracuje když mění palivo (na rozdíl od uhelné či plynové), uhelná když zamrznou vagony (taky pamatujeme uhelné prázdniny). Obojí je ještě pravděpodobnější než vyschlá řeka.

Jediný současný zdroj energie co tu bude i za 100 či 200 let jsou zdroje poháněné sluncem (fotovoltaika, vítr, koloběh vody).

Tož tak.

Nejčistší a nejspolehlivější zdroj je fotovoltaika, voda a vítr s akumulací. Základní komponenty co uživí celý svět (slunce, voda vzduch) mohou vyrobit i dostatek elektřiny pro celý svět (ale musíte si počkat tak 50 let).

Ale zpět k realitě, zatím jediné technické osvědčené řešení v nepřetržitém (téměř) rozvodu elektřiny je zálohování všech zdrojů. O tom snad víte, to opravdu zatím funguje.

Petr
27. duben 2019, 11:40

Ale ve skutečnosti se biomasa i plyn používají v tom vzorovém Německu na regulaci sítě daleko méně než tamní nyní nejpružněji používané hnědouhelné elektrárny.

Emil
27. duben 2019, 13:17

A biomasa daleko méně (nebo spíš vůbec) než jaderné elektrárny, které podle pana Vaněčka buď běží nebo nebo neběží, a které zřejmě podle pana Vaněčka mění palivo vždy ve všech blocích najednou.

Milan Vaněček
27. duben 2019, 13:47

Já, k meritu věci článku: "Japonské emise CO2 byly předloni nejnižší za posledních 8 let, pomohlo jádro a OZE" jsem jen podotkl, že ty OZE k tomu vyrobily 5 krát více než to jádro a jaderní lobysté to nedokáží skousnout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se