Domů
Jaderné elektrárny
Spojené království by do roku 2050 mohlo dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů

Spojené království by do roku 2050 mohlo dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů

Nezávislá Komise pro klimatické změny (CCC), jejíž úkolem je informovat vládu Spojeného království o emisních cílech, ve čtvrtek zveřejnila soubor návrhů, které mají Spojenému království do roku 2050 umožnit dosažení nulových emisí skleníkových plynů.

Podle zveřejněné zprávy by pro dosažení cíle musel do roku 2050 podíl výroby elektřiny z obnovitelných či nízkouhlíkových zdrojů vzrůst z dnešních 50 % na přibližně 95 %. Zpráva přitom předpokládá nárůst spotřeby elektrické energie, který má být zapříčiněn například elektromobilitou či tepelnými čerpadly.

Podle zprávy by výroba z obnovitelných zdrojů energie v roce 2050 mohla být přibližně čtyřikrát vyšší než v současnosti. Takový nárůst by si vyžádal dlouhodobě rostoucí výstavbu solárních a větrných zdrojů doplněnou o další nízkouhlíkové zdroje, jako je jádro, elektrárny na biomasu nebo plynové elektrárny vybavené systémy na zachytávání uhlíku (technologie Carbon capture and storage – CCS).

„Je zřejmé, že budeme muset využít všechny možnosti, jak účinně bojovat proti klimatickým změnám, bez vyššího využití jaderné energie neuspějeme. Spojené království a Francie by měly využít svých zkušeností v jaderné energetice. Stále více zemí, které se zabývají způsoby dosažení dlouhodobých klimatických cílů, do své strategie zahrnují jádro. Země, které mají zkušenosti s jadernou energetikou, by měly rychleji a více budovat nové bloky.“ Agneta Risingová, generální ředitelka World Nuclear Association

Plyn má v roce 2050 pokrýt pětinu spotřeby elektřiny

V základním scénáři CCC předpovídá, že v roce 2050 budou paroplynové elektrárny s technologií CCS pokrývat 20 % spotřeby elektřiny Spojeného království. Technologie CCS ovšem nepatří mezi zavedené technologie  její budoucnost je prozatím nejasná. Plynové elektrárny vybavené CCS by dle reportu mohly být alternativně nahrazeny jadernými elektrárnami.

Podle CCC je možné nulových emisí dosáhnout již s použitím známých technologií. Náklady na dosažení tohoto cíle by se přitom měly vejít do rámce očekávaných hospodářských nákladů, které britský parlament přijal schválením stávajícího cíle pro rok 2050. Dle stávajícího cíle by mělo do roku 2050 dojít k 80% snížení emisí skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990.

Pro dosažení cíle by dle CCC ale bylo zapotřebí implementovat ve všech ekonomických sférách jasnou, neměnnou a dobře navrženou politiku pro podporu snižování emisí skleníkových plynů.

Zdroj úvodního obrázku: Ian Sutton

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se