Domů
Energetika v zahraničí
Japonsko po vlnách mrazů zaměřuje pozornost na zajištění záložních zdrojů elektřiny
Finsko LNG

Japonsko po vlnách mrazů zaměřuje pozornost na zajištění záložních zdrojů elektřiny

Japonský ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Hiroshi Kajiyama v úterý uvedl, že nedávný prudký nárůst poptávky po elektřině byl pro Japonsko lekcí a že by země měla při úvahách o budoucím energetickém mixu zvážit záložní zdroje elektřiny. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Japonsko čelilo na začátku ledna v důsledku vln mrazů potřebě významného růstu výroby elektřiny v tepelných elektrárnách spalujících uhlí, zemní plyn či topné oleje.

„Vydatné sněžení a nízké teploty patřily mezi faktory, které zvýšily poptávku, protože elektřina ze solárních elektráren nemůže být vyráběna při vydatném sněžení. Tepelné elektrárny by to (výpadek produkce solárních elektráren) měly pokrýt… ale pokles zásob LNG učinil situaci složitou,“ řekl Kajiyama.

Zásoby zkapalněného zemního plynu držené výrobci elektřiny se v posledních týdnech začaly postupně navyšovat poté, co 11. ledna dosáhly několikaměsíčního minima 1,16 milionu tun. Právě v tomto období byly v Asii zaznamenány i historicky nejvyšší spotové ceny LNG, které dosáhly hodnoty 32,5 USD/MMBtu (zhruba 92 EUR/MWh).

„Přestože se nedávné události nevyvinuly až v kritické situace, budeme muset zvážit, jak má být naloženo se záložními zdroji elektřiny při našich úvahách nad bilancí elektřiny a růstu podílu obnovitelných zdrojů energie,“ dodal Kajiyama.

Zahraniční server Platts připomněl, že japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) zveřejnilo 21. prosince 2020 návrh budoucího elektroenergetického mixu, který má vést k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

V roce 2050 by podle návrhu METI měly obnovitelné zdroje mít 50-60% podíl na elektroenergetickém mixu, zhruba 10 % spotřeby elektřiny mají pokrývat elektrárny využívající vodík a čpavek. Zbylých 30-40 % mají pokrývat jaderné elektrárny, jakožto bezuhlíkový zdroj, a elektrárny využívající fosilní paliva, které mají být vybaveny technologiemi na zachytávání a ukládání emisí CO2.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr
4. únor 2021, 10:10

Směšně jednoduché, staré uhelné elektrárny nezavírat, ale nechat je vyrábět převážně jen v zimě. Zaměstnance v létě nasadit do stavebnictví, zemědělství, turismu či dalších sezóních oborů.

Josef
4. únor 2021, 14:52

myslíte, elektroinženýr Vám bude přes léto dělat pingla nebo zedníka ? To jste se zbláznil. Ty lidi buď musíte zaměstnat natrvalo a nebo Vám to dělat nebudou, takže jejich platy se rozpočtou do těch pár týdnů co ta el. musí pracovat a do cen elektřiny samozřejmě to je cena za rozvoj OZE.....

Petr
4. únor 2021, 15:13

No jasněěě. A ženské nemůžou zároveň pracovat a být matky, že? Elektroinženýrů není třeba tolik, a můžou to být z velké části i důchodci.

Rosta
4. únor 2021, 22:56

Muzu se zeptat Petre, co delate za praci?

Ivan Novák
4. únor 2021, 12:44

Taky by mohli pod tímto tlakem konečně veřejně připustit, že císař pán je nahý a dosažitelnost globální klimatické neutrality u emisí GHG v příštích 100 letech je stejný podvod.

Můžeme trochu brzdit (ale museli by se spravedlivě škrtit všichni, což nedělají, protože objektivizovat se to neumí a asi to ani nejde), a nakonec přírodě včetně lidstva stejně nezbyde, než se přizpůsobit.

Vinkler
4. únor 2021, 14:29

Na volání o císaři je příliš brzo. Takové věci se v minulosti táhly až do hořkého konce. Proč by tomu nyní mělo být jinak?

PetrV
4. únor 2021, 20:21

Být Japonci, nakopl bych ekomelouny do zadele a zprovoznil elektrárnu na mazut. Uhlí samozřejmě je spolehlivé jakbysmet.

Císař necísař, melounový král je nahý....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se