Domů
Emise CO2
Kanada uzákonila jeden z nejambicióznějších programů pro snižování emisí CO2

Kanada uzákonila jeden z nejambicióznějších programů pro snižování emisí CO2

Kanadská vláda v čele s premiérem Justinem Trudeauem uzákonila jeden z nejambicióznějších programů pro snižování emisí CO2 na světe. Od 1. dubna nabývá účinnosti celofederální uhlíková daň, která zatěžuje ropu, uhlí a zemní plyn. Daň začíná na 15 kanadských dolarech za tunu CO2 a postupně bude stoupat až na 38 dolarů v roce 2022. Většina výnosů z této daně bude Kanaďanům vrácena na daních.

Kanadská vláda předpokládá, že zavedená opatření by měla do roku 2022 snížit emise o 50-60 milionů tun CO2. Ottawa k zavedení daně přistoupila poté, co se čtyři kanadské provincie odmítly dostatečně účastnit na snižování emisí skleníkových plynů.

Konkrétně šlo o provincie Ontario (ve které byl po volbách v minulém roce zrušen systém obchodování s povolenkami), Manitoba, New Brunswick a Saskatchewan. V ostatních provinciích, které již určitá opatření zavedla a federální vláda je ohodnotila jako dostatečná (například British Columbia zavedla uhlíkovou daň již v roce 2008, Quebec má zavedený systém obchodování s povolenkami), žádná nová opatření zaváděna nebudou.

Průmysl, který je v ohrožení úniku uhlíku, bude od této daně osvobozen (jde například o ocelářství či chemický průmysl). Místo toho budou tyto sektory muset participovat v jiném programu ke snižování emisí, v rámci kterého budou muset ty „nejšpinavější“ společnosti platit za emise překračující stanovenou hranici, nebo budou nuceny nakupovat emisní kredity přerozdělované mezi „nejčistší“ podniky .

Zavedení uhlíkové daně je páteří Trudeauova plánu na snížení emisí Kanady do roku 2030 o 30  % ve srovnání s rokem 2005. Federální volby se ale konají již na podzim tohoto roku a opoziční konzervativci slibují, že v případě zvolení uhlíkovou daň zruší.

Mapa zdanění uhlíku v různých částech světa. Oranžově jsou znázorněny státy, které se uhlíkového zdaněné účastní pouze na regionální, tedy nikoli celostátní úrovni (jde o dobrovolné nástroje). Určitý způsob zdanění je nyní naplánován i v Číně a Jihoafrické republice. Zdroj: World Bank

Uhlíkovou daň, jakožto nástroj k plnění závazků vyplývajících například z Pařížské dohody, zavedlo či plánuje zavést množství států. V Evropě ji jako doplněk k unijním nástrojům zavedlo například Nizozemsko, Dánsko či Německo.

V České republice je zavedení uhlíkové daně zvažováno již delší dobu, o její zavedení usiluje především odvětví teplárenství, kterému by se tím mohly vyřešit problémy spojené s odpojováním od systémů CZT. Ministerstvo životního prostředí předloží studii k zavedení uhlíkové daně vládě do září tohoto roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr
8. duben 2019, 13:36

Uhlíková daň bude nutná v mnoha zemích, až převáží elektromobily a silnice se budou muset financovat přez mýtné, takže pro specální zdanění ropy se budou hledat nové důvody, ale v Česku je pravda, že nejen kvůli teplárenství pro nás bude výhodná co nejrychleji.

Martin Hájek
8. duben 2019, 22:42

Bez zvýšení zdanění emisí CO2 v sektorech mimo EU ETS nebude ČR schopná plnit závaznou trajektorii snižování emisí mezi lety 2021 až 2030.

Michal
9. duben 2019, 07:28

Jen si ideologicky zavadejte dan ze vzduchu, umirat v zimě budou ti nejchudsi, kteri na to nemaji, prumysl se prestehuje do ciny, kde se na to nehraje a jen se tam vysmivaji hloupym eko fanatikum, kteri si od politiku nechali nakecat, ze lidstvo ovlada klima.

Petr
9. duben 2019, 21:56

Jj Trudeau a jiní debilové nám klidně zdaní i vzduch a vodu. Jen aby měli z čeho dotovat elektromobilitu a své neomarxistické a islamizační prasárny. Ničemu jinému to nepomůže a Asie se bude za břicho popadat jak se ti západní idioti sami likvidují.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se