Norsko chce snížit emise z těžby ropy a plynu zasíťováním Severního moře pro napájení plošin z pevniny

13. prosinec 2019, 14:21
DomůEmise CO2Norsko chce snížit emise z těžby ropy a plynu zasíťováním Severního moře pro napájení plošin z pevniny

Norská společnost BKK představila plány na vybudování rozsáhlé offshore síťové infrastruktury v Severním moři, která by umožnila napájení ropných a plynových těžebních polí elektřinou z pevniny. Projekt o hodnotě až 26 miliard norských korun má norskému ropném a plynárenskému průmyslu pomoci snížit jeho uhlíkovou stopu.

Projekt, který by umožnil napájení rozsáhlejšího počtu zařízení pro těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři elektřinou z norských vodních elektráren, by podle společnosti BKK měl přinést snížení emisí CO2 až o 1,4 milionů tun ročně ze současných 14 milionů tun, tedy o přibližně 10 %.

Elektrifikace by mohla přinést rychlé a značné omezení emisí skleníkových plynů,“ uvedl podle agentury Reuters Jannicke Hilland, výkonný ředitel BKK.

V závislosti na budoucí dostupné přenosové kapacitě by projekt podle BKK mohl snížit emise norského těžebního sektoru až o 5 milionů tun ročně, tedy zhruba o třetinu.

V současné době přibližně 80 % emisí norského ropného a plynárenského sektoru pochází ze spalování zemního plynu v plynových turbínách, které zajišťují napájení těžebních plošin.

V první fázi by náklady projektu měly dosáhnout 11 miliard norských korun (bezmála 28 miliard Kč), celkové náklady by poté měly činit 26 miliard norských korun (66 miliard Kč).

Napájení elektrickou energií z pevniny již nyní využívají například nově zprovozněné obří ropné pole Johan Sverdrup či část plynového pole Troll.