Domů
Emise CO2
Nový generální ředitel chce BP do roku 2050 uhlíkově neutrální

Nový generální ředitel chce BP do roku 2050 uhlíkově neutrální

Generální ředitel společnosti British Petroleum (BP), Bernard Looney, představil nové směřování ropného giganta. Cílem společnosti bude dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Ročně tak bude muset BP nahradit ekvivalent zhruba 400 milionů tun emisí CO2 vypuštěných při těžbě a zpracování ropy. K dosažení cíle mají společnosti pomoci například investice do technologií zachytávání uhlíkových emisí.

Nový generální ředitel společnosti BP Bernard Looney, který tento měsíc vystřídal  na postu Boba Dudleyho, oznámil ambiciózní cíl ropné společnosti snížit do roku 2050 svoji uhlíkovou stopu. V následujících 30 letech by BP měla dosáhnout uhlíkové neutrality, což pro ni bude znamenat, že každoročně sníží emise skleníkových plynů o více, než vyprodukuje například celé Spojené království.

„Světový uhlíkový rozpočet je omezený a rychle dochází, potřebujeme přechod na čistou nulu. Všichni chceme spolehlivou a cenově dostupnou energii, ale to už nestačí. Musí být také čistší. Aby toho bylo dosaženo, bude třeba investovat biliony dolarů do změny světového energetického systému,“ uvedl Bernard Looney ve svém prohlášení.

Společnost BP tak následuje další velké ropné firmy se stanoveným cílem, kterým chtějí snížit svůj příspěvek ke klimatickým změnám. Současné emise skleníkových plynů z činností BP odpovídají ročně ekvivalentu emisí 55 milionů tun CO2. Dalších zhruba 360 milionů tun CO2 je ekvivalentem ropných produktů a plynu společnosti.

 „Správní rada podporuje ambice Bernarda a jeho týmu. Cílit na uhlíkovou neutralitu není správná věc pouze pro společnost BP, je to správná věc pro naše akcionáře a pro celou společnost,“ uvedl předseda správní rady Helge Lund.

10 ambiciozních cílů BP k uhlíkové neutralitě

Pět cílů, které mají pomoci dosáhnout uhlíkové neutrality společnosti BP:

 1. Uhlíková neutralita z činností BP do roku 2050 nebo dříve.
 2. Uhlíková neutralita ve výrobě ropy a plynu do roku 2050 nebo dříve.
 3. 50% snížení uhlíkové náročnosti produktů, které společnost BP prodává, do roku 2050 nebo dříve.
 4. Instalace měření metanu ve všech hlavních závodech na zpracování ropy a zemního plynu do roku 2023 a snížení metanové náročnosti provozu o 50 %.
 5. Zvyšování podílu investic do neropných a neplynárenských podniků.
 6. Pět cílů, které mají pomoci dosáhnout uhlíkové neutrality celému světu:

  1. Aktivnější obhajoba politik, které podporují uhlíkovou neutralitu, včetně stanovení ceny uhlíku.
  2. Další motivace pracovní síly společnosti BP k dosažení cílů a jejich mobilizace k obhajobě uhlíkové neutrality.
  3. Nastavit nová očekávání ve vztazích s obchodními sdruženími.
  4. Zaměřit se na získání uznání v oblasti transparentnosti a podávání zpráv, včetně podpory doporučení TCFD.
  5. Založit nový tým, který pomůže zemím, městům a velkým společnostem s dekarbonizací.
  6. Někteří cíl vítají, jiní kritizují

   Nové zelenější cíle společnosti BP rozdělily environmentální skupiny. Některé ambice BP uvítaly, další však kritizují neexistenci jasné strategie.

   „Závazek uhlíkové neutrality společnosti BP vypadá jako pokus o získání nových pozitivních titulků nového generálního ředitele. Je v něm ale jen málo prostředků,  jak těchto velkých cílů dosáhne,“ uvedl Murray Worthy, ze společnosti Global Witness.

   Komentáře

   (1)

   Richard Vacek

   18. únor 2020, 11:01

   Škoda, že se neuvádí, kde na ty skvělé cíle hodlá BP vzít prostředky. Protože je rozdíl, jestli je hodlá naplnit ze svých zdrojů, nebo jestli požádá o nějaký grantový titul, které se začnou v souvislosti s Green deal množit jak houby po dešti.

   Přidat komentář

   Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
   Vyžadované informace jsou označeny *
   Pravidla diskuze
   Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
   Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
   Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
   Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
   V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
   OM Solutions s.r.o.
   Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
   Třebíč
   IČ: 02682516
   SOCIÁLNÍ SÍTĚ
   © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.