Domů
Emise CO2
OTE se prostřednictvím asociace EUROPEX přidal k otevřenému dopisu proti zásahům do EU ETS
Emise
Zdroj: Pixabay

OTE se prostřednictvím asociace EUROPEX přidal k otevřenému dopisu proti zásahům do EU ETS

Asociace EUROPEX, jejímž členem je i český operátor trhu OTE, a.s., společně s dalšími organizacemi vyzvala k tomu, aby se nezasahovalo do evropského trhu s emisními povolenkami. Tendence regulovat vysoké ceny povolenek jsou v poslední době stále častější, především kvůli jejich příspěvku k vysokým cenám energií a jejich dopadům na konečné spotřebitele. 

Přestože ceny energetických komodit v EU postupně klesají v reakci na výrazně teplejší počasí v posledních dnech a týdnech a zvýšený dovoz LNG, což vedlo k nižší těžbě ze zásobníků plynu, jsou v porovnání s počátkem loňského roku stále mimořádně vysoké.

I nadále jsou proto vděčným politickým tématem kroky ke zmírnění dopadů cen energií na domácnosti. Jako užitečný terč těchto snah se ukázal evropský trh s emisními povolenkami (EU ETS).

Proti emisnímu trhu se dlouhodobě vymezuje hlavně Polsko, členský stát s nejvyšším podílem výroby elektřiny z uhlí. To především varuje před účastí finančních institucí, které mohou trh zneužívat ke spekulacím, čímž cenu emisní povolenky ovlivňují.

Před ukvapeným zásahem do EU ETS na druhé straně varuje EUROPEX, jehož členem je i OTE, a.s. Ten podotýká, že fungování EU ETS nyní zkoumá Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) a jakýkoliv zásah do trhu před výsledkem vyšetřování by byl ukvapený. ESMA v loňském roce zahájil šetření a v listopadu došel k předběžnému závěru, že k manipulaci trhu nedochází.

„Růst počtu účastníků trhu nemůže být sám o sobě brán jako důkaz jakékoli formy neuspořádaného obchodování či nekalých praktik na trhu,“ uvedl ve své listopadové zprávě evropský regulátor.

Před jakýmkoliv zásahem do EU ETS je podle EUROPEXu nutné, aby bylo prokázáno, že na trhu k manipulaci dochází. V opačném případě by docházelo k reakci na problém, který může, ale také nemusí existovat.

Účast finančních institucí a tzv. spekulantů má na trhu s povolenkami i řadu pozitivních faktorů. Jejich účast zvyšuje likviditu trhu a snižuje transakční náklady. Trh je díky tomu více odolný před cenovými propady nebo naopak strmými růsty.

„Zavedení limitů na pozice či omezení účasti na trhu finančním a nefinančním aktérům by mohlo přinést riziko oslabení trhu. Pro entity s povinností odevzdávat povolenky by to znamenalo nákladnější a komplexnější hedgování a plánování investic do nízkouhlíkových technologií,“ uvedla skupina asociací v čele s organizací EUROPEX.

Poslední nárůst ceny emisních povolenek organizace připisuje především tržní situaci a zvýšeným klimatickým cílům Evropské unie. Při vysokých cenách plynu se totiž na trhu uplatňovaly více uhelné elektrárny, které pro výrobu stejného množství elektřiny spotřebují až dvojnásobek emisních povolenek. Zvýšená poptávka pak podle organizace tlačila cenu výše.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
17. únor 2022, 18:45

Povolenky kupuje každý smelinář. Proto je cena tam kde je.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se