Domů
Komoditní trhy
Polsko opět apeluje na EU, aby omezila spekulace s emisními povolenkami
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Polsko opět apeluje na EU, aby omezila spekulace s emisními povolenkami

Evropský systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), který je jedním z hlavních nástrojů EU pro snižování emisí, je dlouhodobě terčem kritiky ze strany některých členských států. S ohledem na plánovanou reformu systému Polsko vyzvalo unii, aby v rámci EU ETS zavedla kontrolní mechanismy a omezila aktivitu spekulantů.

Ceny evropských emisních povolenek se po prudkém propadu v roce 2020 rychle zotavily a v posledních týdnech již téměř atakovaly hranici 100 EUR/t. Prudký růst cen povolenek dopadá nejen na průmysl, ale především na země s vysokou emisní náročností ve výrobě elektřiny a tepla, což je i případ sousedního Polska, kde uhelné zdroje vyrábí převážnou většinu elektřiny.

Polsko podle agentury Reuters v minulém týdnu zaslalo představitelům EU své požadavky na úpravu systému ETS. Polská vláda podle agentury rovněž po setkání polské ministryně klimatu a životního prostředí Anny Moskwy s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem uvedla, že sestavila koalici zemí, které žádají reformu systému obchodování s povolenkami.

„Pro nás je zásadní, aby z trhu ETS byly v co možná nejkratší době odstraněny finanční instituce. Naším druhým požadavkem je odstoupit od plánu na zrušení bezplatných povolenek,“ uvedli v prohlášení zástupci polské vlády.

Požadavek na zachování bezplatných povolenek je klíčový pro průmysl, který stále dostává část povolenek zdarma s ohledem na konkurenci z mimoevropských trhů, která není emisními povolenkami zatížena.

Role tzv. spekulantů resp. finančních institucí má ovšem i pozitivní efekty. Nejenže pomáhají na trhu tvořit likviditu a snižují tak transakční náklady obchodů, ale některé instituce je nakupují v aukcích a následně je prodávají v rámci futures kontraktů na sekundárním trhu průmyslovým společnostem. Tyto společnosti je pak nemusí držet s předstihem a finanční prostředky mohou v mezidobí využít na jiné účely.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Dalibor Fišer
16. únor 2022, 14:25

Kdo si myslite ze stim spekuluje, no prave samotni zakonodarci EU a jejich kamosi. APROPO ryba si sama rybnik nevypusti.

Maly Jarda
16. únor 2022, 14:37

Teď jsem zrovna četl pěkný článeček z amerického Economistu jak by v Evropě měly co nejvíce zdražit emisní povolenky aby se konečně pohnulo s tou záchranou klimatu .. a vsadím se že průměrný Němec to baští i s navijákem

Vojvodik Petr
16. únor 2022, 14:59

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Helmuti jsou mimoni.
.

Vojvodik Petr
16. únor 2022, 15:01

Okradaní spotřebitelů systémem pokračuje.

Je to prvotne systém německý.

Jaroslav Loudil
16. únor 2022, 15:56

Obyvatelům Vamberku letos zdražilo teplo na čtyřnásobek, kdo dosud ročně platil 15 000 Kč, tak nově platí 62 000 Kč. Pro penzisty parádní zářez !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se