Domů
Emise CO2
Počet společností se svou vlastní cenovkou pro emise CO2 roste

Počet společností se svou vlastní cenovkou pro emise CO2 roste

Interní ocenění emisí uhlíků se stává standardem mezi nadnárodními korporacemi. V současnosti zahrnuje, nebo plánuje zahrnout cenu emisí uhlíku do svých podnikatelských plánů téměř 1400 společností po celém světě. Jedná se tak o více než devítinásobný nárůst ve srovnání s rokem 2014, kdy bylo takových společností pouze 150.

Dle výzkumu organizace CDP je nyní v celosvětovém měřítku 1 389 společností, které aktuálně ve svých byznys plánech uvažují s cenou uhlíku nebo tento krok plánují. Z celkového počtu téměř 1 400 je více než 100 společností z žebříčku Fortune Global 500. Suma ročních tržeb společností z prestižního žebříčku časopisu Fortune, které berou do úvahy cenu emisí uhlíku, přesahuje 7 bilionů amerických dolarů.

Společnosti v Evropě, Číně i USA začínají brát emise CO2 vážně

Jak vyplývá z dat CDP, v Evropě interní cenu emisí uhlíku zahrnují do svých plánů například automobilky Renault, BMW nebo Volkswagen. Svou starostí o životní prostředí je známá švédská nábytkářská společnost IKEA, která také patří mezi firmy, které již mají svou cenovku pro uhlík.

Z evropských utilit pak mají vlastní ocenění emisí uhlíku například francouzské Veolia, EDF, či Engie, v Německu to pak je E.ON nebo EnBW. K další významným hráčům na evropském energetickém trhu s oceněním emisí uhlíku patří Enel, Iberdrola, Vattenfall nebo National Grid.

Z regionálního pohledu byla Čína tahounem v asijsko-pacifické oblasti. V Číně se meziročně počet společností, jež počítají s cenou emisí uhlíku, téměř zdvojnásobil z 54 na 102. Větší zájem o oceňování emisí uhlíku v Číně je dán i díky postupnému zaváděním sytému obchodování s těmito emisemi, jehož fungování na celonárodní úrovni se však komplikuje a hrozí mu další odložení.

Významný nárůst společností deklarujících ocenění emisí uhlíku byl zaznamenán také v USA navzdory nejistotě související s environmentální politikou současné administrativy. V USA je tak nyní 96  společností, které mají svou interní cenu pro emise uhlíku, a dalších 142 plánuje jejich ocenění do roku 2019.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.