Polský vládní poradce: Evropský zimní balíček je pro Polsko neakceptovatelný

DomůRychlé zprávyPolský vládní poradce: Evropský zimní balíček je pro Polsko neakceptovatelný

Navrhovaný limit emisí CO2, který je součástí tzv. zimního balíčku Evropské komise je pro Polsko, závislé na uhelných elektrárnách, neakceptovatelný. Prohlásil to v pátek polský vládní poradce pro strategickou energetickou infrastrukturu, Piotr Naimski.

Evropská komise v listopadu jako součást tzv. zimního balíčku navrhla pro elektrárny účastnící se kapacitních trhů limit emisí CO2 ve výši 550 kg/MWh. Proti návrhu se ohradilo Polsko, které připravuje kapacitní trh podobný mechanismu momentálně používaném ve Spojeném království. Plánem polské vlády je realizovat první aukci pro zajištění výkonu pro rok 2021 již na konci letošního roku.

„Návrh je pro nás nepřijatelný,“ řekl Naimski novinářům.

Podle Naimskiho zůstane černé uhlí a lignit základním zdrojem pro výrobu elektrické energie v Polsku i v příštích 30 letech. Důvodem je podle něj jejich relativně levná výroba a zajišťování energetické bezpečnosti země.

Polská asociace elektřiny (PKEE), která zahrnuje čtyři vertikálně integrované státní energetické společnosti, uvedla, že s návrhem nesouhlasí i s přihlédnutím k pětiletému derogačnímu období, které by pro polské výrobce elektřiny začalo platit od okamžiku uvedení omezení v platnost.

„Téměř 28 GW by bylo vyloučeno z budoucího kapacitního mechanismu. Tento rozdíl nelze pokrýt dovozem (kapacita dostupného propojovacího vedení, se odhaduje na 3 GW),“ uvedla PKEE ve svém písemném stanovisku k zimnímu balíčku v prosinci.

Instalovaná výkon polské zdrojové základny činí zhruba 38 GW. Návrh Komise by se vztahoval na nové zdroje ode dne, kdy nabude účinnosti, zatímco stávající polské elektrárny by dostaly pětiletou výjimku.