Domů
Rychlé zprávy
Polský vládní poradce: Evropský zimní balíček je pro Polsko neakceptovatelný

Polský vládní poradce: Evropský zimní balíček je pro Polsko neakceptovatelný

Navrhovaný limit emisí CO2, který je součástí tzv. zimního balíčku Evropské komise je pro Polsko, závislé na uhelných elektrárnách, neakceptovatelný. Prohlásil to v pátek polský vládní poradce pro strategickou energetickou infrastrukturu, Piotr Naimski.

Evropská komise v listopadu jako součást tzv. zimního balíčku navrhla pro elektrárny účastnící se kapacitních trhů limit emisí CO2 ve výši 550 kg/MWh. Proti návrhu se ohradilo Polsko, které připravuje kapacitní trh podobný mechanismu momentálně používaném ve Spojeném království. Plánem polské vlády je realizovat první aukci pro zajištění výkonu pro rok 2021 již na konci letošního roku.

„Návrh je pro nás nepřijatelný,“ řekl Naimski novinářům.

Podle Naimskiho zůstane černé uhlí a lignit základním zdrojem pro výrobu elektrické energie v Polsku i v příštích 30 letech. Důvodem je podle něj jejich relativně levná výroba a zajišťování energetické bezpečnosti země.

Polská asociace elektřiny (PKEE), která zahrnuje čtyři vertikálně integrované státní energetické společnosti, uvedla, že s návrhem nesouhlasí i s přihlédnutím k pětiletému derogačnímu období, které by pro polské výrobce elektřiny začalo platit od okamžiku uvedení omezení v platnost.

„Téměř 28 GW by bylo vyloučeno z budoucího kapacitního mechanismu. Tento rozdíl nelze pokrýt dovozem (kapacita dostupného propojovacího vedení, se odhaduje na 3 GW),“ uvedla PKEE ve svém písemném stanovisku k zimnímu balíčku v prosinci.

Instalovaná výkon polské zdrojové základny činí zhruba 38 GW. Návrh Komise by se vztahoval na nové zdroje ode dne, kdy nabude účinnosti, zatímco stávající polské elektrárny by dostaly pětiletou výjimku.

Komentáře

(1)

Peppa

24. leden 2017, 19:59

Nejšpinavější evropský stát http://electricitymap.tmrow.co/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.