Domů
Evropská Unie
Rezerva tržní stability byla oficiálně přijata Radou EU

Rezerva tržní stability byla oficiálně přijata Radou EU

Rada Evropské unie v pátek oficiálně přijala návrh Evropské komise k vytvoření takzvané rezervy tržní stability na trhu s emisními povolenkami (EU ETS). Přijetí návrhu, proti kterému je pět členských států, je posledním fází legislativního procesu.

Oficiální přijetí, které bylo obecně očekáváno, znamená, že navrhovaná rezerva tržní stability (Market Stability Reserve – MSR) bude uvedena v platnost od ledna 2019.

MRS usiluje o nastolení rovnováhy v množství emisních povolenek vydávaných v rámci EU. Tato nerovnováha vznikla především v důsledku ekonomické krize v letech 2008 až 2009 kvůli uzavírání některých výrobních závodů, což v kombinaci se špatně odhadnutým množstvím přidělovaných povolenek vedlo k nadbytku povolenek na trhu.

Nadbytek povolenek postupně vedl k pádu ceny emisní povolenky (EUA) až pod hranici 3 euro. Odborníci se přitom shodují, že aby byl systém EU ETS efektivní a dostatečně motivoval provozovatele dotčených zařízení ke snižování emisí, musela by se cena povolenky pohybovat mezi 20 až 30 euro.

Nastolí rezerva tržní stability na trhu rovnováhu?

Vzhledem k nefunkčnosti trhu bylo v minulosti přistoupeno k regulacím množství povolenek na trhu a rezerva tržní stability je další z nich. Podle finálního rozhodnutí Rady Evropské unie bude MSR zřízena v roce 2018 a v platnost vstoupí v lednu 2019.

900 milionů emisních povolenek EU, stažených z aukcí v rámci takzvaného backloadingu povolenek v letech 2014 až 2016, bude umístěno do vznikající rezervy. Původně měly být přitom tyto povolenky vráceny do akucí v letech 2019 a 2020.

I přes páteční schválení se pět členských států (Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko) stále staví proti startu MSR v roce 2019. Tyto státy jsou ochotny přijmout pouze první plánovanou verzi, a to spuštění rezervy v roce 2021.

Zdroj úvodní fotogrfie: eutoday.net

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.