Rekordní cena povolenek zvýší náklady tepláren i průmyslových podniků, nahoru ji tlačí spekulanti
Rekordní cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, zvýší náklady těchto provozů. Cenu nahoru tlačí spekulanti. Vyplývá to z vyjádření vybraných firem a sdružení, které oslovila ČTK. Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes dosáhla rekordu a poprvé přesáhla hranici 50 eur (1292 korun) za tunu. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka od investorů.
„Rekordní cena povolenky, kterou šroubují vzhůru spekulanti, se negativně promítne do hospodaření tepláren. Řada z nich přitom již loni skončila v červených číslech. Teplárenství nemůže být dojnou krávou, která naplňuje státní energetickou koncepci, drží pracovní místa v hornictví, podporuje elektrizační soustavu a ještě bohatě plní státní kasu. Za současné situace je jedinou možností, aby stát teplárnám kompenzoval část nákladů na povolenky potřebné pro výrobu tepla,“ řekl dnes ČTK ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
Podle hlavního ekonoma ČEZ Pavla Řežábka patří mezi hlavní důvody růstu cen povolenek přebytek peněz na trhu, spekulace a rostoucí ambice Evropské unie v dekarbonizaci. „Uvolněné fiskální i monetární politiky způsobují příliv peněz. Kupuje se cokoliv – od nemovitostí a akcií až třeba právě po povolenky. Ve Financial Times a na Bloombergu vyšly články popisující povolenky jako jednosměrnou, stále rostoucí investici s cílovou cenou kolem 100 eur za tunu. To posílilo spekulační tlaky. Jakkoli spekulanti nedokážou změnit dlouhodobé fundamentální trendy, střednědobé cenové výkyvy můžou být kvůli tomu výrazné,“ podotkl.
Také Pavel Farkač, analytik energetické skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, přičítá strmý růst ceny povolenky mimo jiné aktivitám spekulativního kapitálu. „Obchodníci, kteří neemitují žádné emise CO2, vsadili na docela jistou kartu, že cena povolenky půjde nahoru a jednoduše ji začali skupovat jako spekulativní aktivum s cílem vydělat na její rostoucí ceně,“ uvedl. Dalším důvodem růstu cen povolenek je ohlášení snížení emisí v EU o 55 procent do roku 2030.
Třinecké železárny dnes uvedly, že zvýšení cen emisních povolenek pro ně bude znamenat zvýšení nákladů na výrobu oceli o stovky milionů korun. Za povolenky platí železárny stovky milionů korun ročně, částka se už blíží miliardě. „Stále rostoucí ceny emisních povolenek zvyšují naše náklady a tím snižují konkurenceschopnost nejen našich, ale všech evropských oceláren na světovém trhu, který je zaplaven levnou ocelí z Číny, Indie nebo Turecka,“ potvrdil také Miroslav Slaný, mluvčí skupiny Z-group Steel Holding, kam patří ocelářské a železárenské závody v Hrádku, Chomutově a ve Veselí nad Moravou.
Například Teplárna České Budějovice se zdražením povolenek počítala. „Existují nástroje, kterými jsme se zajistili do několika budoucích let. V krátkodobém horizontu to pro nás nemá žádné dopady, v dlouhodobém je to významné navýšení jednoho ze vstupů,“ řekl dnes ČTK místopředseda představenstva Tomáš Kollarczyk. S nárůstem cen povolenek počítaly podle mluvčí Hany Počtové také Elektrárny Opatovice.
Jablonecká energetická dokonce označila růst cen povolenek za přínos. „Rostoucí cenu emisních povolenek vnímáme jako benefit. Zvyšuje nám investiční možnosti do modernizace a rekonstrukce našich technologií. Jednoduše řečeno, emisní povolenky nemáme na spekulativní využití, ale jako zdroj dalších investic,“ uvedl dnes ředitel společnosti Boris Pospíšil. Firma teplem a teplou vodou zásobuje třetinu domácností, desítky firem a institucí v Jablonci nad Nisou.
Mohlo by vás zajímat:
V Jablonci si asi pletou výtopny s teplárnami
Za současné situace je jedinou možností, aby stát teplárnám kompenzoval část nákladů na povolenky potřebné pro výrobu tepla,“ řekl dnes ČTK ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
A co kdyby stát rovnou poslal peníze spekulantum? Bylo by to jednodušší se stejným výsledkem. Ale možná by bylo lepší tlačit na EU ať jedná. Např by mohly obchodovat jen ti co povolenky používají (takže ne třeba fondy z USA) a třeba také omezení množství např roční potřeba povolenek krát 10.
EU ? Ta jednat nebude. Nikdo v EU si netroufne ten zahnojený systém kritizovat.
Růst ceny povolenky způsobila sama EU, když si začala stahovat povolenky z trhu ještě vyšší rychlostí než byly ty nesmyslné cíle, které si EU dala pro příští "desetiletku" - jejich cena logicky vystřelí a to, že za to může kdokoli jiný než Brusel je iluze, ale nebojte se naše drahá EU už řešení našla, všechna fosilní paliva budou zatížená povolenkou, takže ceny všech paliv se prudce zvednou. Tím se prudce zvednou daně což je cíl , který se sleduje....
Co Velká Británie, také platí emisní povolenky, nebo odchodem se z tohoto systému vymanila? Jestli bychom neměli také nějak v rámci dohody V4 se z tohoto vymanit. Cenu emisních povolenek ženou nahoru současně tyto fundamenty 1. spekulanti 2. plánované stahování množství 3. před rokem se nakupovalo na trhu v rámci Futures méně el. energie(nikdo nevěděl co bude s padnemií). Nyní však tato opatrnost, kdy se nakoupilo méně el. energie se projevuje na spotových trzích - dokupy el. energie se zvýšily a tím i zájem o povolenky, které jsou datované ke dni výroby.
Británie má vlastní povolenky, které jsou momentálně dražší než EU ETS.
To je jeden z dusledků zeleneho nabozenstvi o zmene klimatu. Klima zmenime at to stoji co to stoji. A spousta lidi jim to zere a voli je. Bohuzel jim to dojde az bude pozde.
Lidstvo je pricinou rychleho globalniho toeplovani, ktere je patrne od sedmdesatych let. A cim vic planetu oteplime, tim vice to nase potomky bude stat penez i usili. Nase vypousteni sklenikovych plynu je vlastne zivot na dluh, my si bereme pujcky pro nas komfortni zivot a nasi vnuci je budou splacet i s obrovskejma urokama.
NA konec Vas akorat upresnim, snazime se zabranit tomu, aby lide menili klima (na ktere jsme byli zvykli nekolik tisic let), jen se to nedari.
Chcete tvrdit, že klima bylo několik tisíc let stabilní ?
Tvrdim, ze klima bylo posledni 2 tisice let stabilni az na par vykyvu zpusobenych slunecni aktivitou, vulkanickou cinnosti ci meteority. Takovym prikladem je Mala doba ledova, u te se predpklada, ze byla nastartovana sopkou a pak minimalni slunecni aktivitou (nebyly pozorovane zadne skvrny na Slunci). Mimochodem, dle grafu byla globalni teplota necely stupen pod dlouhodobym prumerem, ted u jsme na stupni nad nim. A to podotykam, ze mame nejnizsi slunecni aktivitu za psolednich 16 let, takze by mela byt globalni teplota cca 0,4 °C pod dlouhodobym prumerem, viz. zdroj.
Takze podle grafu, ktery jsem dohledal, je dnesni teplota nejdale od prumeru za poslednich 2000 let a to byla jeste pred 100 lety na prumeru. Mimochodem, CR se oteplila o 2 °C.
Jestli mate jine vysvetleni rustu teploty jak zvyseny sklenikovy efekt, sem s nim.
climate.nasa . gov/climate_resources/189/graphic-temperature-vs-solar-activity/
A tento graf má být důkaz pro Vaše tvrzení, že po tisíce let bylo klima stabilní ?
Ne, ten neukazuje tak dlouhou periodu.
Graf s delsi najdete treba na Wikipedii.
en.wikipedia . org/wiki/Temperature_record_of_the_last_2,000_years
Asi bude lepsi misto grafu dodat konkretni hodnoty. Do roku 2011 je mate zde www . earth-policy . org / datacenter/xls/indicator8_2012_1 . xls
Jen dodam teloty od toho roku
2012 14,6
2013 14,6
2014 14,2
2015 14,3
2016 14,8
2017 14,7
2018 14,6
2019 14,8
2020 14,8
Dopocitano z en.wikipedia . org/wiki/Instrumental_temperature_record
Důležitou roli v oteplování rovněž hraje reflexní snižující se plocha s ubývání ohromného množství ledové hmoty nejenom v Arktidě. Tím se zároveň snižuje korekční faktor snižování teploty-latentní teplo. A ta hromadná konstelace dohromady s dalšími vlivy způsobuje to zrychlené oteplování nemající obdoby a že v tom sehrál člověk rozhodující roli v posledních 100 letech, nemůže být pochyb. Teď bude muset lidstvo vynaložit nemalé prostředky, aby aspoň zmírnilo tento proces, pro nějakou možnou adaptaci bez válečné vřavy. To by byl zásah vyšší moci, kdyby se to vymklo lidstvu z pod kontroly, což by nebylo ani tak poprvé.
v letech 1910 -40 se oteplovalo také a žádné emise prakticky nebyly. Hlavní příčinou oteplení je růst sluneční aktivity od letošního roku by se mělo začít globálně ochlazovat a od roku 2025 to už bude docela markantní.... CO2 nemá rozhodně tu moc řídit klima na planetě neříkám, že jeho vliv je nulový, ale není domimantní. Teorie globálního oteplování jehož příčinou je pouze CO2 je podvod.
Josefe, pro Vas jeste jednou.
climate.nasa . gov/climate_resources/189/graphic-temperature-vs-solar-activity/
To masivni ochlazeni melo prijit v 80. letech. Jak to vysvetlite?
Za globalni oteplovani muze zmena koncentraci sklenikovych plynu a tudiz zvyseni sklenikoveho efektu.
Ale mýlíte se sluneční aktivita vzrostla a zůstala vysoká. Nejdříve se oteplovalo ,pak přišla negativní fáze pacifické oscilace - 60 léta a od poloviny 70 tých let se zase oteplovalo a s 15 letou přestávkou to pokračuje až do roku 2016 od té doby teplota stagnuje. Příčiny změn klimatu jsou různé jedním z důvodů ochlazení v polovině 20. století bylo znečištění ovzduší a stejně jako pokles teplot od roku 2000-2010 mezi lety 2011-20 došlo v Číně k poklesu emisí SO2 což je hlavní plyn s neg. efektem na klima o více než 90% , ani se nedivím dalšímu růstu teplot - vyčistili jsme atmosféru. Další věc je zcela pragmatické rozvojový svět elektrifikace a s ní přichází zavlažování Indie je dnes zelená. To vede na velký odpar a jak víte vodní pára je hlavní skleníkový plyn. CO2 hraje podružnou roly. Máme geologické období kdy je země sněhová koule a 1000ppm CO2 a atmosféře dnes je asi 420ppm - model se chová jinak než teorie. Další věcí je proč se vlastně otepluje důvodem je to, že okolo roku 1850 skončila malá doba ledová nejchladnější období holocénu. Jinak letos je nejchladnější jaro jaké jsem kdy zažil před 3 lety vyšel článěk profesorky Zharkové , ve kterém předpověděla s 97% přesností nástup další malé doby ledové, kdy ochlazení má nastoupit od roku 2021. Letos byl nejchladnější duben co si pamatuji. Nástup vegetace odpovídá letos téměř přesně průměru 60. tým letům 20 století - tedy nejchladnějšímu období 20. století a to patrně jen proto ,že byl teplý leden jinak by to bylo ještě o několik dní později. Je vcelku jisté, že příštích 20 let bude chladno.
Pardon, nemylim se ja ale NASA. Je videt, ze se vesmirem a merenim vubec nezabyva narozdil od Vas. Uvedete Vase zdroje k solarni aktivite?
Dokazete kvantifikovat to SO2 znecisteni v Cine a ve svete ve Vami urcenem obdobi?
Vetsi odpar je zpusoben vyssi teplotou ne zavlazovanim. Ze spousty staletinich snimku plyne, ze prirozene vodni plochy se zmensuji. Ano, zvysovani teploty ma kvuli vyssimu odparu a vetsi hustote par k nutne kondenzaci (a tim zvysenemu albedu) pozitivni efekt na dalsi oteplovani.
UZ jsem Vam nekolikrat rozporoval, ze teorie Snehove koule je kontroverzni a nedolozena, vlastne existuji dukazy proti ni. Jejim vytahovanims e jen zdiskreditovavate. Navic nahle zmeny klimatu v minulosti mely vzdy jinou pricinu, z toho plyne, ze jsou nepredpoveditelne.
Myslel jsem, ze model je zakladem teorie, v cem se tedy model chova jinak jak teorie?
To, z e vminulsoti byla vetsi koncentrace CO2 znamena na nase zivotni prostredi a zpusob zivota co? Ze kdyz se zvysi, nic se nezmeni a budemer zit stejne jak doposud?
Dnes (i v druhe dekade 20. stoleti) je tepleji jak behem stredovekeho optima (mezi 950 a 1250).
Netusil jsem, z ejste tak mlady. Ja jsem ve strednim veku a neprijde mi, z eby bylo nejak chladno. Rekl bych, z ejaro je konecne na normalu. Ale nase pozorovani je naprostgo irelevantni, co se tyce globalnich teplot a klimatu.
Nerika nahodou Valentina Zharkova, ze se ma ochladit prave kvuli mensi solarni aktivite? Jestli ano, pak jsme na zacatku, kde je treba si sladit noty, jak to s tou solarni aktivitou za poslednich 30 let je. Zda klesala, jak tvrdi NASA, nebo rostla, jak tvrdite Vy.
Takze jakou uroven letosni globalni teploty odhadujete? O kolik klesne vuci lonskemu roku?
Pavel K. Nebo také tento graf nebo...https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum#/media/Soubor:2000_Year_Temperature_Comparison_cs.png
Pavel K. hokejkový graf, jasně, jsou i jiné, že ? https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edov%C4%9Bk%C3%A9_klimatick%C3%A9_optimum#/media/Soubor:2000_Year_Temperature_Comparison_cs.png
Hokejkový graf, v němž toho dost chybí
Co oteplování, ale jmelí....
Ne vážně, já bych třeba od archeologů rád slyšel, kde měli Kromaňonci ty fabriky, co odstartovaly zhruba před 15000 tisíci lety vzrůst hladiny moří o zhruba 120 m na současnou úroveň.
A neříkejte, že to nezpůsobili lidé, to přece není možné, planeta sama by to neudělala, za vším přece stojí lidé....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se