Domů
Emise CO2
Představitelé členských států EU odsouhlasili reformu evropského systému obchodování s CO2
Zdroj: LEAG

Představitelé členských států EU odsouhlasili reformu evropského systému obchodování s CO2

Představitelé členských států EU ve středu schválili navrhované změny evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) pro období po roce 2020. Rada EU tak oficiálně potvrdila prvky reformy, které byly s Evropským parlamentem neformálně dohodnuty 8. listopadu.

„Reforma ETS pomůže EU splnit svůj cíl snížit emise skleníkových plynů o nejméně 40 % do roku 2030, jak bylo dohodnuto v rámci klimaticko–energetického rámce 2030 a Pařížské dohody,“ uvedla ve středu ve svém prohlášení Rada EU.

Očekává se, že parlamentní výbor pro životní prostředí bude o reformě hlasovat 28. listopadu. Dohoda by pak prošla úplným hlasováním v plénu Parlamentu před tím, než bude moci být finálně přijata Radou EU.

Odsouhlasené prvky reformy jsou následující:

 • Roční snižování stropu celkových emisí v systému, tzv. lineární redukční faktor (LRF), ve výši 2,2 % v letech 2021-2030. V současnosti je LRF stanoven ve výši 1,74 %.
 • Rezerva tržní stability (Market Stability Reserve – MSR), která zajišťuje odebírání povolenek z trhu na základě výše jejich přebytku, bude zdvojnásobena na 24 % kumulativního ročního přebytku pro období 2019-2023.
 • Rušení přebytečných povolenek bude zajištěno omezením platnosti povolenek nad určitou úrovní v MSR od roku 2023.
 • Sada opatření, která má zabránit tzv. „úniku uhlíku“ (carbon leakage) – jedná se o úpravu podílu povolenek, který bude dražen, 100% příděl povolenek zdarma pro odvětví ohrožená únikem uhlíku, postupné snižování podílu zdarma přidělovaných povolenek méně ohroženým odvětvím a další opatření.
 • Ustanovení nové směrnice o systému obchodování s emisemi budou pravidelně přezkoumávána, včetně pravidel o úniku uhlíku a LRF, a Komise posoudí potřebu dalších politik nebo opatření v souvislosti s dosahováním emisních cílů odsouhlasených v rámci Pařížské dohody.
 • Úvodní fotografie: Německá hnědouhelné elektrárna Lippendorf, zdroj: LEAG

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.