Domů
Emise CO2
Rozvoj projektů na zachycování a ukládání emisí CO2 v Norsku nabírá na tempu
Emise
Zdroj: Pixabay

Rozvoj projektů na zachycování a ukládání emisí CO2 v Norsku nabírá na tempu

Emise CO2
2 komentáře
2. září 2022, 12:27
Jan Budín

Ropné a plynárenské společnosti se ve spolupráci se společnostmi působícími v uhlíkově náročných průmyslech dohodly v tomto týdnu na dalším rozvoji třech na sobě nezávislých projektů zaměřených na zachycování a ukládání emisí CO2 (CCS) v oblasti Norska. Informaci přinesl zahraniční server Argus

Norský výrobce hnojiv Yara a norský projekt zaměřený na CCS Northern Lights podepsali světově první komerční kontrakt na přeshraniční přepravu a ukládání emisí CO2. Společnost Yara bude od počátku roku 2025 zachytávat 800 tis. tun CO2 ročně ve svém výrobním závodě v nizozemském Sluiskil. Zachycený oxid uhličitý bude následně přepravován do úložiště Northern Lights při západním pobřeží Norska.

"Yara je náš první komerční zákazník, který naplňuje naši dostupnou kapacitu v Northern Lights. Tímto krokem vytváříme trh pro přepravu a ukládání CO2. Od počátku roku 2025 budeme přepravovat první tuny CO2 z Nizozemska do Norska. To prokáže, že CCS je klimatickým nástrojem pro Evropu," uvedl Børre Jacobsen, výkonný ředitel of Northern Lights.

Popsaná dohoda je jednou ze tří, které byly tento týden uzavřeny. Norský Equinor a Německá ropná společnost Wintershall Dea se dohodli, že vytvoří CCS koridor nazvaný NOR-GE, který bude propojovat německé průmyslové producenty CO2 s úložišťmi CO2 v Norsku. Cílová kapacita těchto úložišť by měla činit 20 až 40 mil. tun CO2 ročně, což odpovídá zhruba 20 % emisí CO2 vypouštěných německým průmyslem. Společnosti plánují spuštění 900kilometrového potrubí propojujícího severní Německo s oblastmi pro ukládání CO2 do roku 2032.

Třetím projektem, jehož realizace byla tento týden posunuta podpisem memoranda o porozumění, je projekt Errai na roční ukládání 4 až 8 mil. tun CO2. Za projektem zahrnujícím jak zařízení na okamžité uložení CO2 na pevnině, tak dlouhodobé podmořské úložiště stojí britská ropná společnost Neptune a norská společnost Horisont Energi.

"Norsko, které má vhodné podmořské oblasti pro ukládání CO2, je průkopníkem odvětví CCS v Evropě. Technologie bude pravděpodobně klíčová pro dosažení uhlíkové neutrality, a to zejména při dekarbonizaci těžkého průmyslu," uvedl zahraniční server Argus.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ladislav Novák
5. září 2022, 14:46

Další "klimatický" nesmysl požírající obrovské částky peněz bez hmatatelnného užitku? 8-O

richie
5. září 2022, 16:28

zeby prilezitost zabit dve muchy jednou ranou? - nechat si zaplatit/dotovat "ukladanie" CO2 a zaroven to vyuzit pri frakovani?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se