Schválená reforma evropského trhu s emisními povolenkami může vyvolat přechod na plyn

8. březen 2018, 10:50
DomůEmise CO2Schválená reforma evropského trhu s emisními povolenkami může vyvolat přechod na plyn

Nedávno schválená reforma evropského systému emisního obchodování (EU ETS) by mohla zapříčinit nedostatek povolenek na trhu v roce 2020, což by pravděpodobně vedlo k přechodu z uhlí na zemní plyn v sektoru výroby elektřiny. Podle analytika poradenské společnosti Energy Aspects Trevora Sikorskiho byl zřejmě podceněn dopad posílení rezervy tržní stability na situaci na trhu s povolenkami. 

„Někteří lidé k rezervě tržní stability řekli, že jsme v této situaci již dříve byli s backloadingem,“ řekl Sikorski s odkazem na dřívější opatření EU na snížení přebytku povolenek na trhu, které spočívalo ve stažení 900 milionů povolenek z aukcí v letech 2014 až 2016.

Sikorski však dodal, že na konci tohoto opatření v roce 2016 byla cena povolenek stále velmi nízká a že nyní je situace na trhu úplně jiná.

Zatímco na konci roku 2016 se cena emisních povolenek na spotovém (sekundárním) trhu pohybovala mezi 4 a 6,5 EUR/t CO2, nyní je nad 10 EUR/t CO2.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední rok. Zdroj: EEX
Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Na konci roku 2016 byl podle dat Evropské komise přebytek povolenek na trhu těsně pod hranicí 1,7 miliardy. Toto číslo se prudce sníží se zavedením rezervy tržní stability, která má udržovat přebytek na trhu v rozmezí 400 až 833 milionů povolenek.

„Energetické společnosti se samozřejmě budou chtít zajistit pomocí forwardových kontraktů, ne pouze pro současnou výrobu,“ dodal Sikorski.

Sikorski dále uvedl, že kvůli potřebnému objemu povolenek pro zajištění výrobců elektřiny, který odhaduje na 500 milionů povolenek na rok, bude do roku 2020 nedostatek povolenek na trhu.

„A to znamená, že potřebujete nějaké krátkodobé snížení emisí. Zřejmým řešením je přechod z uhlí na zemní plyn.“ Řekl Sikorski.

Měrné emise CO2 (tzv. emisní faktor) při spalování zemního plynu jsou přibližně poloviční ve srovnání se spalováním hnědého uhlí. Emisní faktor oxidu uhličitého pro černé uhlí je srovnatelný s emisním faktorem hnědého uhlí.