Domů
Emise CO2
Schválená reforma evropského trhu s emisními povolenkami může vyvolat přechod na plyn

Schválená reforma evropského trhu s emisními povolenkami může vyvolat přechod na plyn

Nedávno schválená reforma evropského systému emisního obchodování (EU ETS) by mohla zapříčinit nedostatek povolenek na trhu v roce 2020, což by pravděpodobně vedlo k přechodu z uhlí na zemní plyn v sektoru výroby elektřiny. Podle analytika poradenské společnosti Energy Aspects Trevora Sikorskiho byl zřejmě podceněn dopad posílení rezervy tržní stability na situaci na trhu s povolenkami. 

„Někteří lidé k rezervě tržní stability řekli, že jsme v této situaci již dříve byli s backloadingem,“ řekl Sikorski s odkazem na dřívější opatření EU na snížení přebytku povolenek na trhu, které spočívalo ve stažení 900 milionů povolenek z aukcí v letech 2014 až 2016.

Sikorski však dodal, že na konci tohoto opatření v roce 2016 byla cena povolenek stále velmi nízká a že nyní je situace na trhu úplně jiná.

Zatímco na konci roku 2016 se cena emisních povolenek na spotovém (sekundárním) trhu pohybovala mezi 4 a 6,5 EUR/t CO2, nyní je nad 10 EUR/t CO2.

Vývoj ceny (EUR/t CO2) emisní povolenky na spotovém (sekundárním) trhu za poslední rok. Zdroj: EEX

Na konci roku 2016 byl podle dat Evropské komise přebytek povolenek na trhu těsně pod hranicí 1,7 miliardy. Toto číslo se prudce sníží se zavedením rezervy tržní stability, která má udržovat přebytek na trhu v rozmezí 400 až 833 milionů povolenek.

„Energetické společnosti se samozřejmě budou chtít zajistit pomocí forwardových kontraktů, ne pouze pro současnou výrobu,“ dodal Sikorski.

Sikorski dále uvedl, že kvůli potřebnému objemu povolenek pro zajištění výrobců elektřiny, který odhaduje na 500 milionů povolenek na rok, bude do roku 2020 nedostatek povolenek na trhu.

„A to znamená, že potřebujete nějaké krátkodobé snížení emisí. Zřejmým řešením je přechod z uhlí na zemní plyn.“ Řekl Sikorski.

Měrné emise CO2 (tzv. emisní faktor) při spalování zemního plynu jsou přibližně poloviční ve srovnání se spalováním hnědého uhlí. Emisní faktor oxidu uhličitého pro černé uhlí je srovnatelný s emisním faktorem hnědého uhlí.

Komentáře

(2)

Pepa

22. listopad 2020, 10:07

Veškerý život na planetě probíhá v biomase. Pálení biomasy je genocida. Je potřeba urychleně zavést genocidní povolenky.

Petr

9. březen 2018, 00:14

Za současné situace bych neřekl, uhelkám bude stačit vynechat několik letních měsíců, a přejít víc na řežim doplňování se s větrníky, pak za celý rok spálí klidně pod polovinu obvyklého množství uhlí.

Že by západ EU stihl v rámci reindustrializace už za 2,5 roku postavit tolik nových továren s vysokou spotřebou elektřiny moc nevěřím.

Stavět nové pylnové elektrárny je prostě paradoxně díky CO2 náboženství rizikovější než kdykoliv v minulosti, protože za deset let už můžou být ceny takové, že se nevyplatí ani ony.

Kdežto u starých uhelných prostě jen prodlužujete, a je vám jedno jestli se to bude vyplácet ještě dva nebo devět let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.