Domů
Komoditní trhy
Ceny energetických komodit od počátku letošního roku citelně poklesly, stabilizovat by se mohla i cena emisní povolenky
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Ceny energetických komodit od počátku letošního roku citelně poklesly, stabilizovat by se mohla i cena emisní povolenky

Velkoobchodní ceny energetických komodit napříč evropským trhem od počátku letošního roku znatelně poklesly. Další pokles cen, alespoň tedy z krátkodobého hlediska, by mohl nastat v důsledku dříve avizovaného plánu Evropské komise na předzásobení trhu emisními povolenkami. Nyní se objevují první zprávy, že by Komise mohla svolit k předzásobení trhu od července letošního roku. Právě cena emisní povolenky drží nyní kontrakty elektřiny na příští roky nad hranicí 100 EUR/MWh.

Pro EU je velice pozitivní zprávou, že ceny energetických komodit od počátku letošního roku významně poklesly. Přesto jsou však stále na dříve neobvyklé úrovni.

Na českém trhu se kontrakt elektřiny s dodávkou v roce 2024 zpočátku letošního roku obchodoval okolo 215 EUR/MWh. Nyní se jeho cena pohybuje okolo 143 EUR/MWh. Při pohledu na další roky velkoobchodní cena elektřiny dále klesá. Rok 2025 se aktuálně na českém trhu obchoduje na úrovni 124 EUR/MWh, rok 2026 pak na 110 EUR/MWh.

Důvodem, proč se ceny elektřiny nepohybují ještě níže, je cena emisních povolenek. Ještě za českého předsednictví bylo dosaženo dohody o revizi systému EU ETS. Závazek států snižovat své emise se navýšil, a proto byly zpřísněny podmínky systému a systém se rovněž rozšířil na nové sektory.

Jednoduše řečeno, emisních povolenek se bude v budoucnu uvolňovat menší množství a pokud nedojde ke snížení emisí, cena emisní povolenky bude mít v budoucnu značnou prorůstovou tendenci.

Předzásobení trhu emisními povolenkami

Vzhledem k nynější geopolitické situaci a energetické krizi, kdy jsou i přes obecný pokles ceny energetických komodit stále na velmi vysoké cenové úrovni, hodlá Evropská komise trh s emisními povolenkami předzásobit.

Část povolenek, které měly být uvedeny na trh až v letech 2027-2030, by se proto mohla dostat na trh již nyní. Jak informuje zahraniční energetický portál Montel, tak by se mohlo jednat až o 16,5 mil. povolenek a měly být uvolňovány na trh od července letošního roku.

Dříve v tomto týdnu cena povolenky krátkodobě vzrostla až o 4 EUR za tunu CO2 na 90 EUR/tCO2 po zprávě, že se dodatečné povolenky na trh uvolní až v roce 2024, jak rovněž informuje ve svém článku Montel. Evropská komise totiž své plány avizovala dopředu a trh s uvolněním určitého množství povolenek v letošním roce, s ohledem na tržní reakci, počítal.

Tzv. předzásobení trhu je však velice ošemetné, jelikož nyní má potenciál stabilizovat, nebo dokonce snížit cenu povolenky, v následujících letech se nicméně bude dražit povolenek o to méně. Pokud tedy nebude probíhat dekarbonizace dle plánu, ceny povolenek mohou být ve střednědobém horizontu na podstatně vyšších úrovních oproti těm současným.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Švančara
9. květen 2023, 15:38

Předzásobení trhu emisními povolenkami…

Část povolenek, které měly být uvedeny na trh až v letech 2027-2030, by se proto mohla dostat na trh již nyní.

Nepripomina vam to krajinu, kde uz vcera zozrali, co mali na zajtra?

Ivan Švančara
9. květen 2023, 15:43

inak to slovo Predzasobenie ako synonymum pre inflaciu museli vymysliet v Leningradskom stredisku pre hybridnu vojnu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se