Domů
Legislativa EU
Cena emisních povolenek v minulém týdnu poklesla k 92 EUR/t, spekulanti pravděpodobně vybírali zisky
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Cena emisních povolenek v minulém týdnu poklesla k 92 EUR/t, spekulanti pravděpodobně vybírali zisky

Cena evropských emisních povolenek (EUA) v minulém týdnu poklesla s velkou pravděpodobností převážně v důsledku realizace zisků spekulativních obchodníků, informuje zahraniční energetický portál Montel s odkazem na vyjádření účastníků trhu. Cena EUA dosáhla v předminulém týdnu na svůj rekord, kdy vůbec poprvé překonala hranici 100 EUR/t CO₂. Nový report z trhu následně ukázal, že investiční fondy zvyšují své objemy držených povolenek při stagnaci poptávky, což nejspíše zvýšilo ochotu fondů realizovat zisky a vytvořilo tlak na pokles ceny EUA.

Cena emisní povolenky s dodávkou v prosinci 2023 (DEC23) se během pondělního dopoledne pohybuje okolo 93,9 EUR/t CO₂. Za povšimnutí stojí cena EUA na další roky, která pro dodávku od roku 2025 pohybuje výrazně nad 100 EUR/t CO₂. Pro kontrakt DEC25 je cena 103,6 EUR, DEC26 pak 107,9 EUR.

Rekordně vysoké ceny povolenek odrážejí očekávání trhu. Po ruské agresi na Ukrajině cena povolenek klesla, jelikož na trhu převládala obava z regulatorního zásahu. Tato obava však již opadla, a to když zástupci EU dosáhli v prosinci loňského roku dohody o podobě revize trhu, tehdy ještě pod vedením českého předsednictví. Odsouhlasená podoba revize zpřísňuje stávající podmínky na trhu.

Revize zvýší od roku 2024 lineární redukční faktor (LFR), který udává rychlost snižování stropu celkových emisí v systému, a to ze současných 2,2 % na 4,3 %. Pokud dojde k tomu, že se odklon od uhlí v důsledku geopolitické situace opozdí nebo dojde k pomalejšímu než politicky očekávanému rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE), tak to bude znamenat větší než očekávané množství emisí v systému na menší počet emisních povolenek. To by v konečném důsledku znamenalo růst cen povolenek.

Zpráv z trhu, že tempo rozvoje OZE nejde dle ambiciózních plánů, existuje poměrně velké množství. Na to sází, jak se zdá, investiční fondy. S odkazem na report Commitment of Traders uvádí analytik ICIS, Lewis Unstead, že investiční fondy drží dlouhou pozici o celkovém objemu 45 mil. EUA. Report významného nárůstu dlouhých pozic investičních fondů může zvýšit ochotu fondů realizovat zisky a svou otevřenou pozici snížit. To se dle účastníků trhu nyní děje.

Obchodníci si pak rovněž všímají toho, že přestože se datum pro odevzdání emisních povolenek za loňský rok blíží (termín je do konce dubna), poptávka po nich se nezvedá. Společnosti dle nich pokryjí svou potřebu z bezplatně přidělených EUA z loňského roku, již nakoupených povolenek anebo očekávají brzké obdržení bezplatných povolenek za rok 2023 a využijí je obratem na emise za rok 2022.

Dosud není jasné, jaké objemy EUA budou letos vzhledem ke změnám legislativy vydraženy, velmi důležitým faktorem je umožnění tzv. předzásobení trhu. To umožní členským státům vydražit povolenky dříve než dle plánu, což v krátkodobém horizontu sníží jejich cenu, ale ve střednědobém ještě zvýší důraz na dekarbonizaci, jelikož v budoucnu bude k dispozici méně povolenek, jelikož už byly vydraženy dříve. Společnosti proto mohou spoléhat na to, že k předzásobení trhu v letošním roce dojde a s nákupy vyčkávat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se