Domů
Emise CO2
Spojené státy oznámily miliardové investice do zachytávání CO2
Uhelná elektrárna Petra Nova, TX, USA
Zdroj: NRG Energy

Spojené státy oznámily miliardové investice do zachytávání CO2

Americké ministerstvo energetiky (DOE) oznámilo investice do technologií na snížení uhlíkových emisí o hodnotě přesahující 2 miliardy dolarů. Finance, které z drtivé většiny pochází z Bidenova plánu investic do infrastruktury, by měly být využity na komercializaci technologií a demonstrační projekty.

Nově oznámené investice navazují na předešlou podporu technologie zachytávání CO2. Jen od ledna 2021 Úřad pro hospodaření s fosilními palivy a uhlíkem (FECM), spadající pod DOE, investoval přes 210 milionů dolarů do 45 výzkumných a vývojových projektů a analýz proveditelnosti. Společným cílem těchto aktivit je rozvoj přístupů k řízení emisí oxidu uhličitého, a to zvláště v kontextu jeho zachytávání a ukládání (CCS).

Podle DOE jsou tyto aktivity zásadní pro rychlé zavádění těchto technologií v průmyslových odvětvích a zajištění rozmístění infrastruktury, která umožní dosažení ekonomiky s nulovými čistými emisemi.

Výrazná většina financí, přibližně 2,25 miliard dolarů, má být zpřístupněna v rámci pětiletého programu a využita mimo jiné i na samotnou komercializaci technologie a demonstrační projekty. DOE si od nového programu slibuje dosažení lepšího pochopení, jak tyto systémy charakterizovat a povolovat a jak demonstrovat vyhrazené a trvalé ukládání v komerčním měřítku. Jedná se tak o posun oproti předcházejícím iniciativám DOE v této oblasti. Ty se totiž zabývaly pouze posouzením proveditelnosti skladovacích řešení, specifikací lokalit a povolovacími procesy.

Cílem je výstavba úložišť s minimální kapacitou 50 milionů tun CO2

Podle současného návrhu by o finance z programu mohly žádat projekty, jejichž minimální kapacita konečného uložení CO2 bude alespoň 50 milionů tun. Množství ukládaného CO2 může v počátečních fázích činit pouhých 100 000 tun ročně, nejpozději do 30 let ale musí být dosaženo uložení minimálně 50 milionů tun CO2.

O finance zároveň nebudou moci žádat projekty, které ukládání CO2 provádějí za účelem těžby ropy či jej skladují s cílem jej takto využívat. Jendou z podmínek pro získání podpory na realizaci demonstračních projektů bude také minimálně 50% účast žadatele na celkových nákladech.

V rámci dalších dvou dotačních programů plánuje DOE zpřístupnit dodatečných 91 milionu dolarů. Z tohoto obnosu má 46 milionů dolarů jít na projekty zachytávání CO2 z veřejných a průmyslových zdrojů nebo z atmosféry a výzkum jejich komerční životaschopnosti a technických úskalí. Zbylých 45 milionů dolarů má přispět ke zlepšení procedur pro bezpečné, efektivní a cenově dostupné posuzování úložišť CO2 na pevnině i mořském dně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ladislav Novák
16. květen 2022, 03:24

Je zřejmé, že pokud Bidenova vláda (nebo kterákoliv jiná včetně české :) vypíše na jakýkoliv nesmysl štědré dotace ze státního rozpočtu, vždy se najde dostatečný počet soukromých firem, které takový nesmysl dokáží uskutečnit. Není důležité, že to nepřinese žádný užitek planetě Zemi ani jejímu klimatu. Důležité je, že se budou točit velké peníze, které vláda ve spolupráci s centrální bankou nechá "natisknout". A že z nich někomu poplyne dobrý byznys.

Al Gore a spol. budiž dobrým příkladem tunelářské praxe v USA nabarvené na zeleno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se