Domů
Emise CO2
Zvýšená spotřeba uhlí ve Spojeném království by mohla ztížit splnění emisních cílů

Zvýšená spotřeba uhlí ve Spojeném království by mohla ztížit splnění emisních cílů

Splnění emisních cílů pro Spojené království se stane složitější díky zvýšené spotřebě uhlí. Hrozí, že poprvé za 6 let dojde k navýšení emisí skleníkových plynů. Hlavním důvodem je zvýšená cena zemního plynu. 

Uhelné elektrárny se v posledním měsíci staly provozně ekonomičtější oproti jejich plynovým protějškům. Je to způsobeno vysokou cenou zemního plynu, která se vyšplhala na 10letá maxima. Report od Imperial College London (ICL) uvádí, že provoz uhelných elektráren zvýší emise skleníkových plynů v září o 15 %. To se rovná zhruba tisíci tunám CO2 za hodinu.

Pokud bude tento trend pokračovat, vzrostly by v tomto roce podle vědců z univerzity emise skleníkových plynů energetického sektoru až o 1,2 milionů tun.

Energetický sektor má ve Spojeném království druhý největší podíl na emisích skleníkových plynů. Nicméně v posledních letech zaznamenal tento sektor značný pokles emisí díky nárůstu podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů a vyřazování z provozu uhelných elektráren.

Zvrat tohoto úspěchu, i když pouze dočasný, by mohl být překážkou ve splnění závazných emisních cílů. Spojené království by mělo bez problému splnit svůj třetí emisní limit, který poběží v letech 2018-2023. Ovšem jakýkoliv prodloužený nárůst emisí skleníkových plynů z energetického sektoru by ztížil splnění následujících emisních limitů.

„Pokud se tato situace, která se vyvíjela dobře, pokazí, bude to znamenat opravdový problém, abychom splnili emisní limity, protože ty se stávají čím dál víc náročnějšími,“ uvedl Dr. Iain Staffel, autor reportu.

Nárůst spotřeby uhlí je očekáván i nadále

Je očekáváno, že spotřeba uhlí poroste v tomto roce i nadále, jelikož ceny zemního plynu jsou většinou vyšší v zimních měsících. I analytici očekávají, že vysoké ceny zemního plynu během zimy přetrvají.

„Domnívám se, že máme před sebou šestiměsíční období, ve kterém uhlí bude nejlevnějším zdrojem,“ řekl Staffel.

Tržní zpravodajská společnost ICIS předpovídá, že uhlí bude mít během této zimy 10,5% podíl na výrobě elektrické energie.Tato hodnota by se však mohla významně zvýšit, pokud by se opakovala silná zima jako minulý rok, anebo další výpadky francouzských jaderných elektráren, na které Velká Británie spoléhá.

Zdroj úvodní obrázku: gettyimagis.co.uk

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Martin Hájek
23. září 2018, 20:10

Bude velmi zajímavé sledovat, do jakých výšek se letos v zimě v Británii vyšplhají ceny elektřiny, a hlavně, jestli tam už letos nebude elektřina "na příděl". To by byl docela hmatatelný přínos dekarbonizace. A během několika málo let bude samozřejmě ještě podstatně hůře, protože řada zemí odstaví svoje uhelné elektrárny administrativně a provoz těch zbývajících bude omezovat vysoká cena povolenky. Ceny elektřiny poletí nahoru, dokud to v EU nezabalí energeticky náročný průmysl.

Petr
25. září 2018, 03:05

Tak ale je pravda, že když EU už nemá černé uhlí tak je zbytečné mít i původní ocelárny, a je ekonomičtější dovážet ocelové polotovary pro elektrické hutě ze sousední Ukrajiny, Ruska nebo do přístavů zcela globálně.

To samé třeba se starým chemickým průmyslem v Belgii a Nizozemí, když brzy můžou levné chemikálie dovážet ze Saudské Arábie, kde nejmodernější chemičky staví a mají pro ně nejen superlevný místní plyn a ropu, ale dokonce do budoucna i nejlevnější elektřinu z pouštních solárů.

A EU může na výměnu do Ruska a Arábie vyvážet třeba zase školení o neskutečných výhodách nejmodernějšího feminismu a dobroserství :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se