Domů
Legislativa EU
EU se dohodla na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami
emise

EU se dohodla na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami

Legislativa EU
12 komentářů
18. prosinec 2022, 09:16
ČTK

Evropská unie se dnes nad ránem předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Informovalo o tom dnes české předsednictví a Rada EU.

Na změně se dohodli zástupci unijních zemí a Evropského parlamentu. Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ale ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví – od výroby elektřiny až po ocelárny – budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond.

Hluboké reformy tvoří plán EU na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) do roku 2030 minimálně o 55 procent proti úrovni z roku 1990. Do roku 2050 chce EU dosáhnout uhlíkové neutrality, což znamená, že se do ovzduší nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.

„Je to zatím největší zákon na ochranu klimatu v Evropě, podle některých i ve světě,“ řekl novinářům na ránem vyjednavač Evropského parlamentu Peter Liese.

„Ovzduší tím získá mnoho, ušetří se velký objem CO2, a to za nejnižší možnou cenu,“ dodal podle agentury Bloomberg. Vyjednávání trvalo zhruba 29 hodin.

Pokud firmy vypouštějí CO2, musejí si teď kupovat povolenky, což je má motivovat k tomu, aby vypouštěly méně škodlivin. Do roku 2034 se nyní postupně zruší bezplatné certifikáty.

Dopady na spotřebitele, jako je například růst nákladů na vytápění, by měl kompenzovat klimatický sociální fond, pro který se počítá s 86 miliardami eur (téměř 2,1 bilionu Kč). Má financovat například investice do energeticky efektivnějších budov.

Projekty jsou jádrem balíčku „Fit for 55“, který Evropská komise představila v létě 2021. Dohodu ještě musí oficiálně potvrdit Evropský parlament a členské státy, což se ale považuje už jen za formalitu.

Ceny emisních povolenek v očekávání přísnějších pravidel už letos vystoupily na rekordních 99,22 eura za tunu. V pátek se cena termínových kontraktů na povolenky v Amsterodamu pohybovala těsně nad 83 eury za tunu, což je více než pětinásobek ve srovnání s cenou před pěti lety.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Martin
18. prosinec 2022, 11:20

Kdyby aspoň počkali, až se cena energie na obchodních trzích vrátí na přijatelnou úroveň. Takhle to vypadá, že EU tento vysoký stav energií více než vyhovuje, aby na papíře návratnost investic do OZE vypadala dobře.

Tomáš Vals
18. prosinec 2022, 11:27

Řekl bych, že EU by měla řešit především fungování energetických burz a spekulacím, které na nich provádějí tzv. kapitálové fondy. Těm by měl být přístup na tyto burzy zakázán.

Martin
18. prosinec 2022, 20:52

Kdo by to nedělal, když jim v tom EU dává takové příležitosti. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby v tom měli taky svoje kapitálové zastoupení :)

Dalibor Fišer
18. prosinec 2022, 12:24

Německo v aukcích vykoupilo EE z VTE za 60 € /MWh a když byla cena na burze 40 muselo dotovat. To co je to v minulosti stálo si nyní berou s velkým ziskem zpět, tak proč by to měnili.

Milan Vaněček
18. prosinec 2022, 13:39

Stejně jako má (zatím jen policií vyšetřovaná věc) blízký východ své dobře placené agenty v parlamentu EU, tak je má zřejmě i Putin. Taková hloupost, aby v době vysokých cen elektřiny a plynu se ještě víc zdražovalo přes další povolenky (a možná to chtějí i zakázat) například topení dřevem, to musí být vliv agentů Putina na prosazování takových opatření, které mají za úkol ještě více naštvat většinu občanů v EU proti Evropskému parlamentu. A to především z chudších zemí EU.

Ten vyjednávač, který toto říká, cituji: „Je to zatím největší zákon na ochranu klimatu v Evropě, podle některých i ve světě,“ řekl novinářům na ránem vyjednavač Evropského parlamentu Peter Liese"

by měl být vyšetřován policií (nebo psychiatry).

Milan Bačík
18. prosinec 2022, 13:57

Ty co to za ČR vyjednali už múj hlas ve volbách nedostanou. Nikdy.

energetik
18. prosinec 2022, 15:24

pozdě bycha honiti

Maly Jarda
18. prosinec 2022, 19:24

haha

Pravoslav Motyčka
18. prosinec 2022, 23:15

Je to vlastně další zdanění energií. Byl tady návrh zakázat prodej nových kotlů - ale toto je lepší nic se nebude zakazovat jen cena plynu pro koncového spotřebitele vzroste tak ,že to bude velmi drahé a plyn se pomalu vyřadí z vytápění budov sám erár na tom velmi vydělá. Uhlí zdraží ještě výrazněji patrně o 100%. Jestli je to správné nebo ne , pak k tomu lze říct jen to , že lidi si to přejí. Kdo podepsal Pařížskou konferenci - Babiš volí ho 1/3 populace +- a současná koalice to také podporuje takže dejme tomu 80% populace je pro. Alternativa vůči tomu je vystoupení z EU. K tomu nemají lidi u nás vůli ,takže tady všechny ty šílenosti proběhnou včetně vodíku neporoste životní úroveň 10 nebo 20 let během toho přechodu a na konci toho cyklu bude EU někde na úrovni JV Asie ( asi za 30 let ). Samozřejmě se bude chudnout různě nejvíce zchudnou lidé v menších obcích - topení tuhými palivy brutálně zdražuje , mají často staré domy , potřebují denně auto. Nejméně zchudnou lidé v nových zateplených bytech zejména v Praze a dalších velkých městech , tito lidé mají dotovanou dopravu metro - MHD, auto mají jen na výlety. Stát jim dotuje dopravu do práce a na nákupy, většinou věří zelené ideologii. Ti to budou podporovat. Je jich sice menšina , ale asi to stačí na udržení současného kurzu , protože odpůrci budou volit strany , které jsou prakticky stejně jen mají jinou rétoriku. Takže se nezmění nic. Pro střední třídu to znamená opustit myšlenu topení plynem nebo tuhými palivy a přejít na tepelné čerpadlo nejlépe země / voda. Pořídit FVE na střechu. Pro nižší třídu co vlastní domek to znamená koupit si vnitřní okenní rolety , fólie na skla a teplé oblečení na doma, Do hlavní místnosti v domě účinnou klimatizaci A+++ a s tou topit v době nízkého tarifu. Pro bohaté je to příležitost k investicím do FVE na své firmy , parkoviště atd.

Petr prochaska
19. prosinec 2022, 10:40

Babiš vždy čerpal, takže ten proti EU nepůjde a pětikoalice zase čeká na evropské řešení, aby ho mohla implementovat. Proti EU si dovolí jít tak maximálně SPD, ale ta má malou podporu. Stačilo by, aby v ústavě schválili, že právo EU není nadřazené tomu českému a ČR by nesmysly implementovat nemusela, jenže do toho by šlo maximálně SPD.

Tepelné čerpadlo země/voda není jen tak. Je na něj potřeba 200 m2 pozemku, kde nelze dát ani zpevněnou cestu, ani vysadit stromy. VRT do hloubky zase často nejde z důvodu mineralizace vody. Tepelné čerpadlo voda/vzduch má při nízkých teplotách malou účinnost, a když chce člověk použít ne podlahovku, ale stávající radiátory, tak se v podstatě nevyplatí.

JVr
19. prosinec 2022, 09:54

Když jsem četl nadpis "EU se dohodla na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami" tak jsem čekal že to bude "zpřísnění" toho jak se s nimi obchoduje, ale ne, oni do toho nepříliš řízeného spekulativního obchodování nacpou více sektorů. Osobně nemám nic proti volnému obchování, ale v případě že se obchoduje s omezenou komoditou, je to velmi neštastné (no nic, čas zainvestovat do povolenkového fondu, teď už je to jistota zisku).

Obecně bych asi neměl nic proti tomu, že ty sektory chtějí také zdanit, současná situace je nevyrovnaná a je třeba danit uhlík ve všech oblastech. Nicméně mělo by to být citlivé a řízené. Současný trh s povolenkami není ani řízený ani citlivý, takže tento krok bez předchozího kroku, který by s tím "trhem" něco udělal, považuji za další chybu.

Milan Vaněček
19. prosinec 2022, 14:11

Ano, současný trh s povolenkami je vytvářen lidmi z Evropského parlamentu, kteří berou přes 10 tisíc EUR měsíčně a vůbec neberou ohled na to, že převážná část obyvatel v nových členských zemích má příjem pod 2 tisíce EUR měsíčně.

Takže navrhují takové zákony, které těch cca 100-200 milionů lidí v EU skutečně existenčně ohrozí. A to ve jménu "dobra".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se