Domů
Legislativa EU
Evropská komise plánuje novým nařízením zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů
Instalace střešní solární elektrárny
Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

Evropská komise plánuje novým nařízením zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů

Evropská komise zveřejnila minulý týden návrh nařízení, které má za cíl významně zrychlit povolování výstavby nových obnovitelných zdrojů či tepelných čerpadel. Pro solární elektrárny instalované na budovách nebo jiných objektech má schvalování trvat maximálně měsíc. Komise o tom informovala v tiskové zprávě.

Evropská komise plánuje v rámci snahy o co nejrychlejší ukončení závislosti na ruských fosilních palivech zrychlit schvalování výstavby výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů či tepelných čerpadel.

"Společně s diverzifikací dodávek a úsporami energie je rozvoj obnovitelných zdrojů součástí plánu EU na ukončení dodávek ruských fosilních paliv. Obnovitelné zdroje snižují závislost EU na fosilních palivech v elektroenergetice, teplárenství, průmyslu a dopravě, a to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě," uvedla Komise.

Zveřejněný návrh nařízení má podle Evropské komise doplnit předchozí krizová opatření. Jeho platnost bude jeden rok, což má být dostatečná doba pro přijetí a transpozici připravované novely Směrnice o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů.

Nadřazený veřejný zájem

Podle zveřejněného návrhu nařízení budou obnovitelné zdroje považovány za nadřazený veřejný zájem, díky čemuž může dojít k významnému zkrácení schvalování jejich výstavby.

U solárních elektráren, které nejsou instalovány na zemi, navrhuje Komise maximální lhůtu pro schvalování v délce jednoho měsíce. Významně zkrátit se má také lhůta pro posuzování projektů zaměřených na obnovu stávajících elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie, a to na 6 měsíců. Zjednodušení se mají dočkat i projekty zaměřené na výstavbu tepelných čerpadel, které mají být schvalovány do 3 měsíců.

"EU zrychluje rozvoj obnovitelných zdrojů, když v letošním roce zprovozní rekordních 50 GW nového výkonu. Abychom však účinně bojovali s vysokými cenami energetických komodit, zajistili energetickou nezávislost a dosáhli klimatických cílů, musíme zrychlit ještě více. Povolování je často jedním z úzkých míst bránících rychlému pokroku. Dnešní návrh může napomoci již v nadcházejících měsících a přímo tak pomoci občanům i podnikům," uvedla eurokomisařka Kadri Simsonová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(36)
Jimi
18. listopad 2022, 10:26

No bravo, něco co mělo existovat už v roce 2012 se konečně dostalo na stůl. Paradoxně bychom mohli Rusům i poděkovat, že se konečně odkopali.

Jan Stehlik
18. listopad 2022, 10:48

Známej pořizuje tepelné čerpadlo Země voda . Termín dodání příští rok v září . Asi tedy nebude problém v nějakém povolení.

Pravoslav Motyčka
18. listopad 2022, 22:00

No tak jasně růst cen energií způsobil boom instalací tepelných čerpadel. To nejsou jen domácnosti na tepelná čerpadla se předělává i vytápění velkých hal , tam je návratnost velmi rychlá navíc při dobré regulaci nemusí zákazníci zvyšovat 4 hodinové maximum takže platí prakticky jen silovku. Spotřeba elektřiny teď klesne , protože všichni hledají úspory , ale pak půjde nahoru, protože pro mnohé odběratele plynu je úsporou přechod na elektřinu.

Vladimír Šťastný
19. listopad 2022, 11:32

Kdyby technologie OZE byly skutečně takový zázrak, už by se dávno prosadily samy bez dotací a direktiv. Nenapadlo vás to nikdy?

hlpb
19. listopad 2022, 12:19

Vláďo, ty jsi stále nepochopil hlavní výhodu OZE a od toho se odvíjí tvá pomýlenost v energetice. Ta největší výhoda je přímo v názvu těchto zdrojů OBNOVITELNÉ = NIKDY NEDOJNOU, na rozdíl od zemního plynu, uhlí, ropy, uranu. Další obrovská výhoda proti fosilním zdrojům neprodukují při výrobě EE emise různých škodlivin + CO2 a proti JE neprodukují odpad, který bude radioaktivní ještě za desítky tisíc let.

Emil
19. listopad 2022, 14:00

Největší paradox je že o "pomýlenosti v energetice" píšou zrovna lidé jako Bláha. Obnovitelné neznamená že nikdy nedojdou, své by o tom mohli vyprávět třeba ve Velké Británii, kde si před průmyslovou revolucí zlikvidovali téměř všechny svoje "obnovitelné" lesy, a i teď dovážejí do svých velkých elektráren štěpku přes oceán. Naopak uranu je na zemi tolik, že ho lidstvo nemá vůbec šanci spotřebovat. Celá mantra ohledně obnovitelnosti tím pádem stojí na vodě, např. teplo vzniklé radioaktivním rozpadem uranu je považováno za obnovitelné, ale pokud ten samý uran rozštěpíme a získáme z něj ještě víc energie, už to za obnovitelné považováno není. Pomalu se tedy dochází k tomu, že není podstatné co strčíme do uměle vytvořené škatulky "obnovitelné" ale, co se dá považovat za tzv. "udržitelné". A to jednoznačně není např. pálení lesů ve velkém (která se také neobejde bez emisí různých škodlivin, jak tvrdí Bláha), ale je to např. čistá výroba elektřiny z jaderného paliva, ať se to někomu líbí nebo nelíbí. Vědecké poznatky hovoří jasně.

Zavádějící je i tvrzení o odpadu, i při neobnovitelné těžbě surovin pro potřeby "obnovitelných" zdrojů vzniká radioaktivní odpad, nehledě na množství neradioaktivního nebezpečného odpadu, který má tu nevýhodu že se nerozpadá, a tím pádem jeho nebezpečnost v čase neklesá.

Milan Vaněček
19. listopad 2022, 15:50

Emil zase předvádí to svoje píár "bla bla".

Ale přírodní zákony a fyziku neošidíš, platí to co napsal nick hlpb:

"Ta největší výhoda je přímo v názvu těchto zdrojů OBNOVITELNÉ = NIKDY NEDOJNOU, na rozdíl od zemního plynu, uhlí, ropy, uranu. Další obrovská výhoda proti fosilním zdrojům neprodukují při výrobě EE emise různých škodlivin + CO2 a proti JE neprodukují odpad, který bude radioaktivní ještě za desítky tisíc let."

A přidám třetí výhodu: slunce, vítr a voda je obecný statek pro všechny lidi na zeměkouli, mohou vymizet války kvůli ropě a plynu. Slunce svítí všem lidem.

Emil
19. listopad 2022, 16:27

Argument "bla bla" je jediný, na který se "píár agentura Vaněček" zmůže.

"Mohou vymizet války kvůli ropě a plynu" a vystřídat je války kvůli surovinám nezbytným pro tu "obnovitelnou" energetiku, které dnes ovládá Čína. To jste se zase hezky střelil do vlastní nohy, Vaněčku.

Milan Vaněček
19. listopad 2022, 17:09

opět bla,bla. Evropa má dost lithia i křemíku, i cementu.

A ještě čtvrtý bod: recyklace místo neustále nové těžby. Ne nebezpečný jaderný odpad zakopaný na tisíce let.

Emil
19. listopad 2022, 19:00

Lithium, křemíku a cement. To je dost slabé i na vás, Vaněčku. Jako by se snad energiewende dala uplácat jen z lithia, křemíku a cementu. Tady skutečnost barvitě popisuje i hlásná trouba energiewende:

cleanenergywire. org/factsheets/resources-and-recycling-needs-germanys-wind-turbines

Je tam názorně vidět, co všechno je k energiewende potřeba a co z toho Evropa skutečně má k dispozici. Skoro nic.

A recyklovat se dá samozřejmě i jaderné palivo, běžně se to dělá.

hlpb
20. listopad 2022, 07:18

Emilku, OBNOVITELNÉ A NEOBNOVITELNÉ ZDROJE = učivo na prvním stupni základní školy.

Neztrapňuj se a do příště se to douč.

A ještě otázečka, už jsi se doučil tu pravděpodobnost při hodu kostkou, sliboval jsi, že se to doučíš. Víš, že matematika ti taky nejde.

Emil
20. listopad 2022, 08:42

"Víš, že matematika ti taky nejde" píše někdo, kdo je zároveň schopen napsat např. "EDF v roce 2008 měla hodnotu 80 €/akcii dnes má hodnotu 8 € pokles o 1000%" nebo "v roce 2010 byla průměrná účinnost 14% dnes je to 21%, tak za deset let došlo k vylepšení účinnosti panelů o cca 35%", a kdo si myslí, že pravděpodobnost že padne šestka se určuje házením kostkou. :-D

A k tématu máte nějaký poznatek, který by vyvracel cokoliv z toho co jsem psal, nebo jste jako obvykle nepřišel "diskutovat ale pobavit se"?

Milan Vaněček
20. listopad 2022, 15:23

Emilovi asi opravdu chybí základy počítání s procenty ze základní školy. Asi neví že procento je česky setina a že pro jeho výpočet je nutné znát ZÁKLAD, z něhož se ta setina bere.

Kdyby to věděl, tak by se nemohl pozastavit nad tvrzením hlpb (které zcela hloupě zpochybňuje), cituji ho:

...nebo "v roce 2010 byla průměrná účinnost 14% dnes je to 21%, tak za deset let došlo k vylepšení účinnosti panelů o cca 35%".

VYLEPŠENÍ účinnosti za těch 12 let je buď 50% (když se bere za základ účinnost v roce 2010) nebo těch cca 35 % když se bere za základ současnou účinnost.

Ale všechny triky z Eristické dialektiky Arthura Schopenhauera zná Emil dokonale.

Emil
20. listopad 2022, 16:18

Vaněčku, je úplně jasné že základ je ten rok 2010, těžko může být základem nějaký jiný rok, když z tohoto roku vychází i to Bláhovo tvrzení a oproti tomuto základu počítá vylepšení účinosti (úplně špatně pochopitelně), stejně jako v tom druhém citovaném případě. Tvrzení "EDF v roce 2008 měla hodnotu 80 €/akcii dnes má hodnotu 8 € pokles o 1000%" vám taky připadá v pořádku, vy eristický dialektiku? Nebo se jen za každou cenu snažíte omlouvat omyly ideologicky spřízněné duše?

Karásek
18. listopad 2022, 12:17

Konečně dobrá zpráva.

Ivan Švančara
18. listopad 2022, 12:23

tie dobre spravy ja pocuvam uz 20 rokov energiewende. Len tie vysledky nechodia dajako. Kde robia sudruhovia chybu?

hlpb
18. listopad 2022, 15:26

Ivane, musíš se líp dívat, změna německé energetiky za 20 let v číslech.

Rok 2003:

Vítr = 19 TWh/rok = 3%

Slunce = 0 TWh/rok = 0%

OZE celkem = 45 TWh/rok = 9%

rok 2022:

Vítr = 130 TWh/rok = 26%

Slunce = 60 TWh/rok = 13%

OZE celkem = 250 TWh/rok =52%

Baton David
18. listopad 2022, 18:29

ještě uveďte o kolik narostly emise

Ivan Novák
18. listopad 2022, 18:38

A co teprve ceny.

hlpb
19. listopad 2022, 06:29

emise v energetice klesly z 380 mil. tun CO2 v roce 2003 na 250 mil. tun CO2 v roce 2021.

Není to nic překvapivého, protože se výrazně snížila výroba EE z fosilních zdrojů.

V roce 2003 německé fosilní elektrárny vyrobily 320 TWh/rok

v roce 2022 to bude za celý rok 210 TWh/rok

Josef
19. listopad 2022, 10:43

Logicky, pokud se vyrobí více elektřiny z OZE než z fosilu, tak jdou emise dolů

https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_price_emission/01.01.2012/19.11.2022/today/

Vladimír Šťastný
19. listopad 2022, 11:33

Jo, jo, a elektřina je skoro zadarmo.....

hlpb
19. listopad 2022, 12:23

Tak jednoznačně nejdražší zdroj EE jsou plynové a uhelné elektrárny, aktuální cena rozhodně není kvůli VTE nebo FVE, naopak, je jednoznačná závislost, že když v Evropě hodně fouká, cena EE klesá a naopak v době bezvětří rychle roste.

David
19. listopad 2022, 13:37

Dobrý den, podíval jsem se po čase do aktuálních statistických dat jak se daří OZE v Německu dodávat el. energii zvláště v těchto dnech, kdy moc světla přes den není, a (ne)fouká také všelijak. Za posledních 24 h se solární elektrárny podíleli na výrobě z 0,08 %, větrné 21,52%, uhelné 46,16%, z biomasy 9,7%, z posledních jejich JE 7,09%, ze ZP 7,24%. A v tomto mixu mají tak v Německu produkci CO2 638 gCO2/kWh, tj. vyšší než v ČR kde je to aktuálně 608 gCO2/kWh. Vámi uváděné celoroční hodnoty jsou sice fajn, ale zkreslující z pohledu podzimního a zimního období, kde i v Německu i v důsledku jejich politiky Energiewende jsou nyní dominantním zdrojem uhelné elektrárny. Celoroční produkce CO2 není s ohledem na vynaložené obrovské investice v Německu do OZE za posledních 20 let také o moc lepší než v ČR, tj. 336 gCO2/kWh oproti 421 gCO2/kWh v ČR. Pokud budou zrychlené a zvýšené investice OZE cílené převážně do fotovolotaiky, tak v zimním období to nepomůže prakticky vůbec ničemu (i miliony FVE když nesvítí nic nevyrobí...), stabilní zdroje budou muset jet pořád, a výpadky OZE tak nahrazovat, a v létě při momentálních občasných nadvýrobách z OZE se budou nuceně odstavovat, což celkově výrobu elektřiny ve finále jen zdraží. Z občasných zdrojů energie (OZE) se tak holt stalo "protekční dítě" s nevysokým ročním hodinovým využitím svého instalovaného výkonu. Až v dubnu Němci odstaví i zbývající JE, tak se výše uvedené poměry výroby EE hlavně v zimě ještě zhorší vč. té měrné produkce CO2. Dominantní podíl uhelných elektráren tam nebude možno v dohledné době reálně nahradit, pokud tedy znovu nevsadí na ZP.

hlpb
20. listopad 2022, 07:30

Davide, trapnej pokus, to že zoufale čekáš, kdy to vychází negativně pro OZE je až dětinské.

Tak aby jsme to uvedli na pravou míru.

Podíl vyrobené energie v měsíci listopadu k 20.11.:

1. vítr = 35%

2. uhlí = 32%

3. biomasa = 9%

4. plyn = 8%

5. JE = 7%

6. Slunce = 6%

7. voda = 3%

OZE celkem = 53%

Jinak Davide to tvoje nesvícení Slunce je jen tvůj pocit. Za listopad vyrobily německé solární elektrárny stejné množství elektrické energie jako obě naše jaderné elektrárny dohromady.

Emil
20. listopad 2022, 09:06

"Trapnej pokus" je spíš ten váš, Bláho. To je naopak dost tragický výsledek, že zdroj se souhrnným instalovaným výkon 64 GW není schopen vyrobit ani tolik, co dvě elektrárny s instalovaným výkonem 4 GW zrovna v období, kdy je spotřeba elektřiny podstatně vyšší než v době, kdy naopak vyrábí o 106.

Právě proto je potřeba se zajímat především o období, "kdy to vychází negativně pro OZE", protože elektřinu nestačí vyrábět jen za vhodného počasí ale neustále, tj. i v těch nejhorších situacích. A tady se jasně ukazuje, že kýžené dekarbonizace se prostě jen sluncem a větrem dosáhnout nedá, protože takových období jako je právě teď, bude pořád dost a k jejich pokrytí prostě jsou prostě potřeba disponibilní zdroje, ať se vám to líbí nebo nelíbí. A když ty disponibilní zdroje nebudou nízkoemisní, budou to pořád ty nechtěné fosilní.

David
20. listopad 2022, 10:29

Pane "hIpb" v mém komentáři jsem byl slušný, což jak vidím je na lidi vašeho naturelu nevhodný přístup, protože reagujete na můj komentář hned slovy jako "trapnej pokus" a "dětinské" a jste evidentně až nekritický fanda OZE. Chtěl jsem tím komentářem upozornit především na skutečnost, která kdekomu vč. vás pořád asi úplně nedochází, a to je, že aby energetická síť bezpečně stále fungovala, musí v jakýkoli roční okamžik být v rovnováze výroba se spotřebou EE (tj. nejde jen o celoroční hodnoty výroby). Čím více bude ve stávajících soustavách zapojeno neregulovaných zdrojů, které ze své podstaty fungují a vyrábí EE jenom, když mají k tomu přírodní podmínky (v zimě jich mají méně), zatímco dnešní společnost potřebuje EE neustále (v zimě naopak více), tak jak už vám komentoval i p. Emil, je opravdu zásadní zimní období, dejme tomu od 11-03. Vždy se musí "jet" podle nejslabšího článku v řetězci výroby, a tím je v zimě OZE (analogie např. cena EE se tvoří podle současných nejdražších plynových/závěrných elektráren, nebo mimo energetiku "skupina horolezců vystupuje tempem nejpomalejšího z nich"). Představa, že bude všude na každé střeše kam se podíváte FVE a věřit (jste OZE věřící), že to zásadně vyřeší energetiku v EU je iluzorní a pomýlená (i milionkrát sko nic, je pořád skoro nic). I ty Němci se lekli odstavit JE už ke konci roku 2022, protože se bojí zajištění právě stability své sítě a vyšší pravděpodobnosti vzniku tzv. blackoutu. Zůstává otázkou co bude v zimě 2024, protože za rok se toho moc nestihne. Za celých 20 let co je v Německu rozvoj OZE, tak jim kulhá právě rozvoj sítí (nedostatečná kapacirta vedení z větrného severu na průmyslový jih). Já v principu zásadně proti OZE nic nemám, a do energetického mixu v nějaké míře patří, ale to co se teď děje, vč. západoevropského naivního přístupu, jak se pomocí OZE EU zbaví v "cukuletu" závislosti na fosilních palivech, je nejen naivní a drahá cesta, ale z pohledu zajištění bezpečnosti energetických soustav především nebezpečná (viz. mé předchozí přirovnání k "protekčnímu dítěti"). Nechci se pak už teď vůbec pouštět do tématu celého životního cyklu výrobků, kde s ohledem na skutečnost, že se většina FVE vyrábí v Číně, při jejich převážně uhelném energetickém mixu, potřebou (novou závislostí) na vzácných kovech (kde ložiska postupně také získává Čína), a kterých je v EU také pomálu, tak se ze závislosti na plynu a Rusku, EU vrhá do ještě větší a možná dlouhodobě nebezpečnější závislosti na Číně. Publikací na dostupnosti drahých kovů po světě je dost, můžete nastudovat. Bohužel tenhle druhý aspekt se také nechce moc vidět. Výroba čisté energie při zahrnutí celého životního cyklu je tak prostě jen velký mýtus a nodobá propaganda.

David
19. listopad 2022, 11:07

Dobrý den, podíval jsem se po čase tedy jak se daří OZE v Německu dodávat el. energii v těchto dnech, kdy moc světla přes den není, a fouká také všelijak. Za posledních 24 h se solární elektrárny podíleli na výrobě z 0,08 %, větrné 21,52%, uhelné 46,16%, z biomasy 9,7%, z posledních jejich JE 7,09%, ze ZP 7,24%. A v tomto mixu mají tak v Německu produkci CO2 638 gCO2/kWh, tj. vyšší než v ČR kde je to aktuálně 608 gCO2/kWh. Vámi uváděné celoroční hodnoty jsou sice fajn, ale zkreslující z pohledu podzimního a zimního období, kde i v Německu i v důsledku jejich politiky Energiewende jsou nyní dominantním zdrojem uhelné elektrárny. Celoroční prodkukce CO2 není s ohledem na obrovské investice v Německu do OZE za posledních 20 let také o moc lepší než v ČR, tj. 336 gCO2/kWh oproti 421 gCO2/kWh v ČR.

Podívat se na data v různém období v evropských státech můžete na https://app.electricitymaps.com/zone/DE

Pokud budou zrychlené a zvýšené investice OZE převážně do fotovolotaiky, tak v zimním období to nepomůže prakticky ničemu (i miliony FVE když nesvítí nic nevyrobí), stabilní zdroje budou muset jet pořád, a výpadky OZE tak nahrazovat, a v létě při momentálních nadvýrobách z OZE se budou nuceně odstavovat, což celkově výrobu elektřiny ve finále jen zdraží. Z občasných zdrojů energie (OZE) se tak holt stává "protekční dítě" s nevysokým ročním hodinovým využitím svého instalovaného výkonu. Až v dubnu Němci odstaví i zbývající JE, tak se výše uvedené poměry hlavně v zimě ještě zhorší vč. té měrné produkce CO2, a dominantní podíl uhlených elektráren tam nebude možno v dohledné době reálně nahradit, pokud znovu tedy nevsadí na odněkud dovážený ZP.

Baton David
20. listopad 2022, 09:44

a když to porovnáte s čistší energetikou kde víc jak 50% tvoří jádro - třeba Slovensko?

Milan Vaněček
20. listopad 2022, 16:46

ad David: schválně jsem citoval Schopenhauerovu Eristickou dialektiku. To je občas Vaše argumentace, to užívá neustále píár EMIL.

Samozřejmě, Německo v zimě spoléhá na vítr, má ho stále málo, zvlášt VtE na moři. A samozřejmě Německo potřebuje pružný zdroj v zimě na pokrytí mnoha "oken" (třeba týden), kdy málo fouká. Měli to spočítáno pro plyn, zasáhla "vyšší moc", tak to dokrývají především starým uhlím.

Co se týče fotovoltaiky, opakujete stará klišé, které už přední největší čínští výrobci opouštějí, již několik nejvýznamnějších čínských firem neustále zvyšuje podíl čisté výroby fotovoltaických panelů, některé jsou již nad 50%, neboť staví továrny (na polysilikon, monokrystaly i nakonec finální výroba článků a panelů) u vodních elektráren a u nově vzniklých obrovských komplexů FVE + VtE + vodní akumulace (každá z nich v řádu GW) ve vnitrozemí.

Ale samozřejmě, nic nejde tak rychle jako by si to Greta představovala. A seriozní diskutující by měli vědět, že energetický přechod (cca 50 let) úplně nezlikviduje staré technologie, ty pořád v určitém rozsahu zůstávají

a ty nové, silně rostoucí současně pokrývají rostoucí spotřebu elektřiny a jen částečně nahrazují ty staré technologie.

tož tak...

Emil
20. listopad 2022, 17:25

Vy jste ten poslední člověk na světě, co někomu může vyčítat agresivní způsob vedení sporu, zaměřený na vítězství za každou cenu, nebo hodnotit kdo je "seriozní diskutující", píár agenturo Vaněček".

Že Vaněček neumí diskutovat věcně a jen tu neustále uráží každého, kdo si dovolí mu oponovat, není žádná novinka.

Milan Vaněček
20. listopad 2022, 17:35

Emil "umí" osobní urážky. To je ten nejstarší způsob vedení sporu.

Emil
20. listopad 2022, 17:40

Píše někdo, kdo začíná své příspěvky např. slovy "Emilovi asi opravdu chybí základy počítání s procenty ze základní školy". Naštěstí si může každý udělat vlastní obrázek o tom, kdo tu jen uráží, a nepotřebuje k tomu Vaněčka aby mu to tlačil do hlavy.

David
20. listopad 2022, 19:43

Jen krátce, nechci tady filozofovat a přeskočím téma dialektiky...., ale to, že se nejen Německo stalo závislé na Ruském ZP, a tak se současnému vedení Ruska vlastně nabídlo tzv. "na talíři", čehož Putin jen zneužil, určitě bych to nenazýval "vyšší moc" prostě jen dlouhodobá naivní zahraniční politika vůči Rusku, s jediným cílem snížení emisí, aniž by si všimli tohoto geopolitického rizika...Na druhou stranu ještě, že to udělal nyní, kdyby to bylo někdy v roce 2030, tak ta závislost zemí EU na ZP oproti dnešku by byla někde úplně jinde a situace by bylo o dost tristnější.

Co se týká Číny, tak tomu věřte, když chcete, pokrok určitě bude i v FVE, možná to budou vyrábět "čistěji", nicméně i jak zaznělo teď v Egyptě, ani Indie ani Čína se uhelných zdrojů EE zbavovat nebude, ba po nějakou dobu je bude nadále navyšovat. Nic to však nemění na mé předchozí argumentaci o nové závislosti na kovech, kterými Evropa/EU naneštěstí také nedisponuje, a které jsou buď v Asii, či Africe, kde je také už ovládá a nebo se o to snaží Čína. Navíc má k tomu doma zpracobvatelský průmysl, takže na tomto přechodu EU na OZE masivně vydělá s nezanedbatelným vydíracím potenciálem....

A naproti tomu všemu jde halvne EU se zvýšením potřeby EE o navýšení na elektromobilitu, ale to je na samostatné téma. Svět se zbláznil.

Milan Vaněček
20. listopad 2022, 21:09

Těch závislostí mezi státy navzájem je v globalizovaném světě hodně a všichni by na tom mohli spoluprací vydělávat. Ale to by musel být mír a ne neustálé lokální války (nemluvím o globální, jaderné, to by byl konec).

Souhlasím, že se "svět zbláznil", mohli jsme krásně koexistovat, všechny různé civilizace (viz Huntington) co zde na Zemi jsou. Ve skutečnosti se většina lidí nezbláznila, jen někteří...

energetik
27. listopad 2022, 19:49

Jestli aktuálně ČEZ distribuce i s vědomím ERÚ nedodržuje a obchází nařízení komise (EU) 2016/631 (RfG), tak si nedělám iluze o tom že bude respektovat něco takového, maximálně u svých elektráren a zákazníků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se