Domů
Legislativa EU
Pravidla pro novou bezplatnou alokaci emisních povolenek začínají mít konkrétnější obrysy
emise CO2 v ČR

Pravidla pro novou bezplatnou alokaci emisních povolenek začínají mít konkrétnější obrysy

Evropská komise přijala 15. února seznam odvětví ohrožených únikem uhlíku na čtvrté obchodovací období (2021-2030) evropského systému obchodování s emisními povolenkami. Seznam stanovuje, která průmyslová odvětví získají v tomto dalším obchodovacím období povolenky zdarma. Konkrétní množství pak bude záležet na aktualizovaných benchmarcích.

Seznam odvětví ohrožených únikem uhlíku (tzv. carbon leakage risk list) je vytvářen pro potřeby volné alokace emisních povolenek (EUA) obchodovaných v rámci evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

I přesto, že při vytváření seznamu zaznívaly hlasy volající po zkrácení seznamu, za „odvětví, u kterých hrozí závažné riziko úniku uhlíku“ neboli přesunutí výroby, a tedy i emisí, mimo EU označuje dokument nakonec téměř 94 % všech průmyslových odvětví (celkem 63).

Ve srovnání s předchozím seznamem pro roky 2015-2020 je to tedy pokles pouze o několik málo procentních bodů. Při tvorbě seznamu byly uvažovány kritéria emisní intenzity a mezinárodního obchodu s daným výrobkem.

Pokud je odvětví zařazeno na seznamu, bude každému zařízení v daném odvětví přidělen 100 % bezplatných povolenek, jenž pro ně byl vypočítán na základě referenčních úrovní. Odvětví, která na seznamu nejsou, bezplatně obdrží 30 % povolenek a toto množství se bude v průběhu období postupně snižovat až na nulu.

Komise odmítla připomínky ze strany zástupců hnědouhelného těžebního průmyslu, že konkurence jiných paliv způsobí v tomto odvětví únik uhlíku. Stejně tak byly se svými připomínkami odmítnuty i svazy odvětví těžby zemního plynu, které bylo ze seznamu vyškrtnuto. Podle nich je vyloučení v rozporu s energetickou politikou EU.

Benchmarky v roce 2020

Vytvoření seznamu je jedním z kroků v procesu vedoucím k udělení bezplatné alokace pro další obchodovací období EU ETS. Komise bude nyní pracovat na prováděcích aktech, které budou, mimo jiné, obsahovat i nové benchmarky (ty spatří světlo světa nejspíš v průběhu roku 2020).

Samotné nařízení ohledně volné alokace (Free Allocation Rules) je nyní již před koncem legislativního procesu v rámci EU. Členské státy mají také za úkol v letošním roce uskutečnit tzv. proces NIMs – sběr dat, na základě kterých bude každému jednotlivému zařízení vypočítána bezplatná alokace na nové období.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
27. únor 2019, 11:03

Omezím se na to, že pro Česko a další tradiční průmyslové státy to v rámci EU bude výhodné, a už se nebudu zabývat tím, jaká je to šílená byrokratická patlanina.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se