Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Únorová aukce pro větrné elektrárny v Německu se opět nezaplnila, ceny skončily u stanoveného stropu

Na začátku měsíce v Německu proběhla první letošní aukce, ve které se mohou o podporu pro své projekty ucházet developeři větrných elektráren. Po posledním loňském kole, které se jako jediné v roce 2019 podařilo naplnit, aukce opět trpěla nedostatkem přihlášených projektů, což se podepsalo na průměrné „vysoutěžené“ ceně.

V letošním roce pokračuje loňský trend, kdy v Německu aukcím pro větrné elektrárny chybí projekty. Loni proběhlo celkem 6 samostatných aukcí, přičemž vysoutěženo bylo pouhých 1860 MW z poptávaných 3675 MW, tedy polovina. Vůbec nejhůře dopadla aukce v říjnu, která se nezaplnila asi z třetiny.

2. V Německu proběhla první letošní aukce pro fotovoltaiky, průměrná cena neklesla pod 50 EUR/MWh

Německo v únoru opět odstartovalo letošní samostatné aukce na výstavbu fotovoltaických elektráren, kterých v letošním roce proběhne celkem 7. Díky vyšší konkurenci se podařilo dosáhnout nižších cen než v posledním loňském kole, přesto se průměrná cena nedostala pod 50 EUR/MWh.

Na začátku února v Německu proběhlo první letošní kolo aukcí, ve kterých se developeři velkých fotovoltaických elektráren mohou ucházet o garantovanou výkupní cenu. V letošním roce proběhne celkem 7 aukcí, ve kterých bude německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabízet dohromady 1800 MW výkonu. Kromě toho proběhnou dvě kola technologicky neutrálních aukcí, každé s objemem 200 MW.

3. Infografika: Malé modulární reaktory (SMR) v pokročilé fázi vývoje

Mnozí předurčují malým modulárním reaktorům světlou budoucnost a potenciál způsobit renesanci jaderného průmyslu.  Sériová výroba velké části komponent by měla přinést snížení nákladů na jejich výrobu a rovněž urychlit jejich výstavbu. Které malé reaktory jsou nyní v pokročilé fázi vývoje a jejich nasazení pro komerční provoz lze očekávat v horizontu deseti let?

Informace o SMR ve výstavbě přinesl náš předchozí článek. Tento článek se zabývá SMR v pokročilé fázi vývoje, ve které je podle serveru world-nuclear.org  v současné době deset prototypů. Jejich přehled je uveden na následující infografice.

4. Jaderná energetika ve Střední Evropě

I s ohledem na to, že na přelomu roku 2019 a 2020 se realizovalo několik kroků k zahájení výstavby nového bloku v Dukovanech, je zajímavé se podívat na současnost a perspektivy jaderné energetiky ve Střední Evropě. Energetiky jejich států mají řadu společných vlastností i odlišností. Je však řada důvodů, aby i kvůli jaderné energetice spolupracovaly a postupovaly koordinovaně a společně.

Kromě Polska všechny státy V4 provozují reaktory VVER440. V Česku jsou čtyři tyto bloky v elektrárně Dukovany, na Slovensku dva provozované bloky v elektrárně Jaslovské Bohunice a dva v provozu a dva ve výstavbě v elektrárně Mochovce a v Maďarsku pak čtyři bloky v elektrárně Paks. Kromě Mochovců všechny bloky byly dokončeny v osmdesátých letech. Zároveň se nedá předpokládat, že by se rychle postavila jejich náhrada. Je tak třeba usilovně pracovat na co nejdelší době jejich bezpečného provozování. Zde budou provozovatelé narážet nejen na technické výzvy, ale také na velmi intenzivní politický tlak z Německa a Rakouska na uzavření těchto bloků. V technické i politické oblasti bude velmi užitečná spolupráce a vzájemná podpora těchto zemí. Technicky a pravděpodobně ekonomicky je určitě možné provozování 50 i 60 let, tedy buď do třicátých, nebo dokonce čtyřicátých let. Kritickým problémem však bude politický odpor Rakouska a Německa.

5. Uskutečnily se schůzky s možnými účastníky tendru na nový jaderný blok v ČR

V Praze se v uplynulých dvou týdnech uskutečnily konzultační schůzky s pěti možnými uchazeči o tendr na nový jaderný blok v Dukovanech. Jednání vedli zástupci energetické společnosti ČEZ a zástupci týmu vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Sešli jsme se zástupci Westinghouse (USA), Rosatomu (Rusko), KHNP (Jižní Korea), EdF (Francie) a čínské CGN. Kvůli aktuální epidemii koronaviru byly některé konzultace vedeny formou osobního jednání a některé formou videokonferencí,“ řekl ČTK Kříž.

6. Výstavba polské elektrárny Ostroleka byla pozastavena, místo uhlí možná bude spalovat plyn

Akcie polských energetických společností Energa a Enea vzrostly poté, co v pátek obě skupiny zastavily financování svého společného projektu na výstavbu nového bloku uhelné elektrárny Ostroleka o instalovaném výkonu 1 GW. Důvodem byly potíže projekt financovat kvůli jeho dopadu na životní prostředí.

Minulý čtvrtek společnosti podle agentury Reuters uvedly, že zastavily financování projektu o hodnotě přibližně 6 miliard polských zlotých (35 mld. Kč). Důvodem jsou finanční potíže i opatření evropské politiky v oblasti klimatu. Jelikož se právě kvůli rozporu s ekologickou politikou EU banky vyhýbají podpoře těchto projektů, neměly společnosti Energa a Enea projekt finančně plně zajištěný, ačkoliv výstavba nového bloku elektrárny Ostroleka již začala.

7. Strakonická teplárna má ztrátu, kvůli drahým povolenkám chce skončit s uhlím

Teplárna Strakonice má za loňský rok ztrátu 38,5 milionu Kč, hlavně kvůli rostoucím cenám emisních povolenek. Předchozí vedení firmy, které skončilo loni v zimě, plánovalo ztrátu 89,5 milionu. Výnosy měl loni podnik 335,3 milionu. Teplárna chce postupně nahradit uhlí obnovitelnými zdroji, loni začala poprvé více spalovat biomasu. Letos plánuje firma výnosy 360 milionů a vyrovnané hospodaření. ČTK to dnes na valné hromadě řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.

Teplárna, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem. Od loňského listopadu do letošního února řešila sérii havárií a poruch kotlů, drtiče i dopravníku biomasy.

8. Venezuela má problém sehnat kupce pro svou ropu

Venezuelská ropná společnost má velké problémy sehnat v únoru kupce pro svou vytěženou ropu. Firma PDVSA má k dispozici 677 tisíc barelů ropy denně, nicméně z důvodu amerických sankcí nemá žádné zájemce. Informoval o tom server S&P Global Platts.

Venezuelská ropná společnost má velké problémy sehnat tento měsíce kupce pro svou vytěženou ropu v objemu 677 tisíc barelů ropy denně. Tyto neprodané barely ropy pro PDVSA představují měsíční ztráty ve výši zhruba 800 milionů USD (cca 18,3 miliard korun) vzhledem k tomu, že barel různých druhů venezuelské ropy se pohybuje na ceně 40 – 45 USD/barel (cca 915 – 1029 korun/barel).

9. Memorandum o porozumění zahájilo studii o umístění SMR na Ukrajině

Společnost NuScale Power spolu s Ukrajinským státním výzkumným a technickým centrem pro jadernou a radiační bezpečnost (SSTC NRC) oznámila 14. února podpis dohody o zahájení prací na hodnocení vhodnosti reaktorového designu pro výstavbu malého modulárního reaktoru (SMR) od NuScale na Ukrajině.

Podle Memoranda, které bylo podepsáno v sídle společnosti NuScale v americkém Portlandu, bude SSTC NRC  spolupracovat s NuScale Power na regulatorních a designových odlišnostech mezi americkým a ukrajinským procesem licencování, výstavby a provozu budoucí jaderné elektrárny od NuScale.

10. Šabatová zkritizovala privatizaci českých uhelných elektráren

Odcházející veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dnes zkritizovala privatizaci uhelných elektráren. Česká republika se podle ní tak zbavuje přímé kontroly nad nejvýznamnějšími producenty emisí. Takové jednání je podle ombudsmanky krajně nezodpovědné a hazarduje s životy budoucích generací, uvedl dnes v tiskové zprávě Stanislav Biler z tiskového oddělení veřejné ochránkyně práv.

„Česká republika se v posledních letech vydala cestou úplné privatizace největších uhelných elektráren v zemi. V roce 2013 prodala státní společnost ČEZ Chvaletickou elektrárnu. Od počátku letošního roku je již jisté, že stát přijde také o Elektrárnu Počerady, která emituje nejvíce skleníkových plynů ze všech stacionárních zdrojů na území ČR,“ uvedla Šabatová.

Téma

Jaderná energetika v roce 2019

Rok 2019 znovu zvýraznil rozdíl ve vývoji jaderné energetiky v Rusku a Číně na jedné straně a Evropě a Spojených státech na straně druhé. V současné době je v provozu už 13 reaktorů III. generace, žádný však v Evropě nebo USA. Zatímco v Číně a Rusku se reaktory spouštějí, v Evropě a USA se zavírají.

Přehled vývoje jaderné energetiky za uplynulý rok navazuje na články z minulých let. Poslední část je z roku 2018. Na konci roku 2018 bylo 450 reaktorů s výkonem 398,9 GWe a na konci roku 2019 pak 442 s výkonem 392,5 GWe (údaje ze stránek World Nuclear Association).

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.

PXE: velkoobchodní cena zemního plynu

{„to“:“2020-02-23″,“from“:“2019-02-23″,“caption“:“Cena zemního plynu na spotovém trhu (CZ VTP)“}