Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. V Kalifornii odstavili z provozu obří bateriové úložiště Moss Landing I kvůli přehřívání baterií
Provozovatel obřího bateriového úložiště Moss Landing, které se nachází v americkém státě Kalifornie, musel během víkendu odstavit většinu jeho kapacity z provozu. Důvodem bylo přehřívání některých z baterií z doposud neznámých příčin. Díky nedávnému rozšíření úložiště aktuálně disponuje výkonem 400 MW s kapacitou na 4 hodiny provozu při plném výkonu.
Poté, co společnost Vistra nedávno dokončila rozšíření svého kalifornského bateriového úložiště Moss Landing z původních 300 MW / 1200 MWh na 400 MW / 1600 MWh, musela během minulého víkendu první fázi odstavit z provozu. Příčinou bylo přehřívání několika modulů úložiště, které si podle společnosti rovněž vyžádalo cílenou aktivaci rozprašovacího systému. K požáru v úložišti však díky robustním bezpečnostním systémům a včasnému zásahu nedošlo.
2. Ceny zemního plynu jsou rekordní. Odborníci se obávají, jakou situaci přinese nadcházející zima
Před vysokými cenami zemního plynu a relativně málo zaplněnými zásobníky varují ředitelé společností Enel a OMV. Současné ceny komodit v Evropě mají již nyní vliv na inflaci, a pokud by byla nadprůměrně chladná zima, mohou být ceny plynu v zimě ještě vyšší.
Evropské domácnosti i podnikatele čeká složité období kvůli nebývale vysokým cenám komodit, shodují se ředitelé nadnárodních energetických společností. Pro některé z nich to přitom může být problémem na cestě ke zotavení se z důsledků pandemie.
3. Komponenty ze zrušené americké jaderné elektrárny Virgil C. Summer míří na Ukrajinu
Dokončení čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny na Ukrajině bude urychleno použitím skladových komponent volných díky zrušené výstavbě nových reaktorů na Jaderné elektrárně Virgil C. Summer v USA. Šéf společnosti Energoatom si prohlédl sklady Westinghouse, aby zkontroloval stav hlavních komponent pro AP1000.
„Kompletní sestava částí pro reaktorový ostrov je k dispozici,“ řekl Petro Kotin, zastupující ředitel Energoatomu. „Jejich využitím budeme schopni výrazně zkrátit dobu výstavby, protože ušetříme čas potřebný pro výrobu tohoto zařízení,“ dodal.
4. Čtyři malé modulární reaktory zajistí energii pro těžbu mědi a zlata v ruské Arktidě
Ruská společnost Atomflot, dceřiná společnost Rosatomu, podepsala dohodu k využití čtyř malých modulárních reaktorů (SMR) pro pokrytí spotřeby těžby mědi a zlata v Baimské oblasti v ruské Arktidě. Podle generální ředitele společnosti, Mustafi Kašky, je tato dohoda významná pro celý světový trh s malými reaktory. Atomflot to uvedl v tiskové zprávě.
Baimskaja je jedním z největších světových ložisek nerostných surovin a je velmi bohatá na měď a zlato. Rozvoj odlehlé lokality ve východní části ruské Čukotky však vyžaduje komplexní regionální plán s více partnery, na němž se podílí ruská vláda, regionální vláda a developerská společnost KAZ Minerals, která sama očekává výdaje ve výši až 8 miliard rublů (2,34 miliardy korun). Všichni partneři vynaloží více než 150 miliard rublů (44 miliard korun) na elektrárny a přenosovou soustavu pro budoucí důl.
5. Ceny elektřiny v Evropě v posledních dnech prudce vzrostly. Jaké jsou důvody?
Nízká produkce větrných elektráren a extrémní růst cen uhlí, plynu a emisních povolenek vyhnaly velkoobchodní ceny elektřiny v Evropě na rekordní úroveň. Analytici z ICIS očekávají přetrvání vysokých cen elektřiny i v následujících týdnech.
Evropské velkoobchodní ceny elektřiny v září prudce vzrostly v důsledku nízké produkce větrné energie a extrémně vysokých cen uhlí, zemního plynu a evropských emisních povolenek (EUA). Jaké jsou důvody této situace a jaký vývoj lze očekávat v následujících týdnech?
6. Německá energetika vyzvala úřad EU dohlížející nad finančními trhy, aby omezil spekulování s emisními povolenkami
Ceny emisních povolenek se od začátku letošního roku rychle zotavily z loňského propadu, přičemž v posledních týdnech a měsících atakují nová historická maxima. Na trhu se tak začínají objevovat hlasy volající po zásahu, který by mohl další růst cen omezit. Příkladem může být výzva německé energetické společnosti Stromio adresovaná evropskému úřadu, jenž dohlíží na řádné fungování finančních trhů.
Ceny emisních povolenek, resp. kontraktu na nejbližší prosinec na burze ICE, který je cenovým benchmarkem pro trh, na konci srpna prolomily hranici 60 EUR/t. Prudký růst cen emisních povolenek se spolu s rekordními cenami zemního plynu promítá i do velkoobchodních cen elektřiny, které na řadě evropských trhů rovněž dosahují rekordních hodnot. Rekordní velkoobchodní ceny se poté nevyhnutelně projeví v cenách elektřiny a plynu pro koncové spotřebitele, avšak postupné zajišťování dodavatelů tento růst oddálí a omezí.
7. Na Islandu zahajuje provoz největší zařízení pro odsávání CO2 ze vzduchu
Na Islandu dnes zahajuje provoz největší zařízení na světě, které nasává oxid uhličitý přímo ze vzduchu a ukládá ho pod zem. Oznámily to dnes společnosti Climeworks AG a Carbfix, které stojí za touto nově vznikající ekologickou technologií, informovala agentura Reuters.
Švýcarský start-up Climeworks se specializuje na zachycování oxidu uhličitého přímo ze vzduchu. Za partnera si vybral islandskou firmu Carbfix, která se zaměřuje na uskladňování oxidu uhličitého. Společně vyvinuly zařízení, které ročně odsaje 4000 tun oxidu uhličitého ze vzduchu. To odpovídá ročním emisím zhruba 790 aut.
8. Po třech letech v Německu proběhla aukce pro offshore větrné elektrárny. Uspěly v ní projekty „bez podpory“
Na začátku měsíce se v Německu konala další aukce na podporu výstavby obnovitelných zdrojů energie, v tomto případě větrných elektráren umístěných na moři. Poslední aukce pro offshore větrné elektrárny přitom proběhla na jaře roku 2018. V letošním kole se soutěžilo o celkem tři lokality, přičemž všechny úspěšné projekty nepožadovaly žádné provozní dotace. V rámci aukce však developeři získali nárok na danou oblast, stejně tak na připojení elektráren k soustavě.
V letošním roce se v Německu konalo historicky třetí kolo aukcí na podporu výstavby offshore větrných elektráren. První dvě kola se přitom uskutečnila v letech 2017 a 2018, poté následovala více než tříletá přestávka. V letošním kole německý síťový regulátor Bundesnetzagentur nabídl k soutěžení celkem tři oblasti s celkovým instalovaným výkonem 958 MW.
9. Británie obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny kvůli vysokým cenám plynu
Británie v srpnu obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny West Burton A. Informoval o tom server BBC News. Stalo se tak kvůli nízké výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů a vysokým cenám zemního plynu, který má v britském energetickém mixu významné postavení.
Síťový operátor National Grid ESO potvrdil, že vyzval francouzskou energetickou společnost EDF, aby její uhelná elektrárna West Burton A začala znovu dodávat elektřinu. Podle operátora uhlí v současnosti pokrývá zhruba tři procenta celkové spotřeby elektřiny v Británii.
10. Nový projekt chce představit hybridní přímořské elektrárny kombinující větrné, fotovoltaické a vlnové zdroje
Konsorcium několika společností a institucí ve středu oznámilo start nového projektu demonstrujícího kombinaci více zdrojů využívajících energii přímořských oblastí. Projekt EU-Scores má za cíl připravit půdu pro další podobné hybridní parky v Evropě, a dosáhnout tak vysokého potenciálu větrných a plovoucích solárních elektráren a systémů využívajících energii vln.
V rámci projektu „European Scalable Offshore Renewable Energy Sources“ (EU-Scores) za 45 milionů eur mají být realizovány hned dvě demonstrační elektrárny. První demonstrační projekt má vzniknout realizací plovoucího 3MW fotovoltaického systému, dodaného společností Oceans of Energy, umístěného u belgického pobřeží spolu s offshore větrnými elektrárnami. Druhý projekt má být kombinací plovoucích větrných elektráren se soustavou využívající energii z vln o výkonu 1,2 MW. Tu má dodat společnost CorPower Oceans.
Téma
Zálohování kritické infrastruktury aneb jak vyzrát na blackout (1. díl)
Není otázka, zda blackout přijde. Přijde určitě. Jen nevíme, kdy to bude, jak dlouho bude trvat a jak velkého geografického rozsahu bude. Na těchto třech parametrech bude záležet, jak ho naše země a civilizace přečká. Velmi dobrou představu o všech důsledcích takového dlouhodobého kontinentálního bezproudí si lze udělat přečtením knihy Blackout od Marca Elsberga. V prvním díle minisérie o zálohování kritické infrastruktury tak budou představeny osvědčené postupy pro zálohování v domácnostech i malých a středních firmách. Druhý díl pak bude zaměřen na zálohování v obcích
Je kritická infrastruktura chráněna proti výpadku energie? Překvapivě většinou není. Mnoho z nás před CORONA pandemií předpokládalo, že bezpečnostní složky státu jsou na podobné události připraven. Že odpovědné osoby během několika hodin vytáhnou z šuplíku připravené plány a policie, hasiči a armáda začne distribuovat miliony kusů respirátorů a ochranných pomůcek.
Názor
Jak čelit dopadům vývoje energetiky v Evropě na Česko?
Středoškoláci se zase chystají do ulic demonstrovat za klima. Zároveň rychle rostou ceny energií. Nejen v Belgii a Německu se plánuje intenzivní výstavba plynových elektráren. Rozeberme možné směřování české energetiky v kontextu té evropské a doporučení, o kterých by měli středoškoláci uvažovat.
Minulé úterý vyhlásilo české hnutí Fridays for Future připojení ke stávce za klima, která proběhne v pátek 24. září. Studenti se odvolávají na závěry vyhlášené nedávno Mezivládním panelem pro změnu klimatu IPCC. Už dříve jsem studenty vyzíval, aby poslouchali vědce, snažili se problematice porozumět a své požadavky opíraly o reálná fakta a možnosti. Snažil jsem se s nimi diskutovat a psal jsem jim i svá doporučení.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se