Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Studie: Jaderná elektrárna Hinkley Point C bude "čistší" než obnovitelné zdroje

Nová nezávislá studie emisí oxidu uhličitého britské jaderné elektrárny Hinkley Point C ukázala, že elektrárna vyprodukuje elektřinu „čistší“ než offshore větrné parky a velké solární parky během celého životního cyklu. Spojené království cílí na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Kromě obnovitelných zdrojů by zemi měly pomoci také právě také rozestavěná jaderná elektrána Hinkley Point C a plánovaná elektrárna Sizewell C.

Energetická společnost EDF zveřejnila studii týkající se emisí CO2 elektrárny Hinkley Point C. Zpracovala ji společnost Ricardo Energy & Environment a nezávisle posoudili konzultanti z WSP. Cílem bylo připravit hodnocení emisí uhlíku během celého životního cyklu (LCA – lifecycle carbon assessment) v souladu se všemi mezinárodními standardy.

2. Dodávky ruského plynu do Evropy byly v listopadu nejnižší za celý letošní rok

Toky ruského plynu do Evropy dosáhly v listopadu nejnižší úrovně za celý letošní rok. Důvodem této situace, která přispěla k nárůstu cen plynu v Evropě, byly omezené dodávky přes Bělorusko. Uvádí to analýza agentury Platts.

Dodávky plynu z Ruska do Evropy prostřednictvím čtyř hlavních koridorů – Nord Stream, Jamal-Evropa, Ukrajina a TurkStream – dosáhly v listopadu 10,1 mld. m3 (bcm), nejnižší úrovně za letošní rok.

3. Zákaz plynových kotlů v Británii může vést k nárůstu spotřeby elektřiny o 35 %

Plány Spojeného království v oblasti dekarbonizace rezidenčního vytápění by mohly vést k nárůstu roční spotřeby elektřiny o více než 100 TWh, což představuje více než třetinu současné roční spotřeby elektřiny ve Spojeném království. Vyplývá to ze studie výzkumníků z Aurora Energy Research.

Součástí opatření, která mají Spojenému království pomoci s dosažením klimatické neutrality do roku 2050, je i zákaz prodejů nových plynových kotlů po roce 2035. Vzhledem k velkému dopadu uvedeného opatření na oblast rezidenčního vytápění vypracovala společnost Aurora Energy Research studii pro 15 klientů z veřejného a soukromého sektoru, která potvrdila, že uvedený cíl je velmi ambiciózní, avšak pro dosažení cíle klimatické neutrality v roce 2050 nezbytný.

4. ČR převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů

Česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice. Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.

Česká republika podle MPO mohla smlouvu o statistickém převodu energie z OZE se Slovinskem uzavřít, protože splnila povinný podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro rok 2020, který stanovila Evropská unie. „Finanční zhodnocení naší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v ČR,“ řekl Havlíček.

5. Kontejner pro české úložiště použitého jaderného paliva je připraven

Společnost Škoda JS oznámila, že dokončila vývoj geologického kontejneru (odborně ukládacího obalového souboru) pro ukládání použitého jaderného paliva v budoucím hlubinném úložišti. Hermeticky těsný kontejner pro vysoce radioaktivní palivové soubory z reaktorů VVER je vyroben z nerezové oceli.

Škoda uvedla, že podle jejich úložného konceptu jsou použité palivové soubory umístěny v utěsněných silnostěnných nerezových pláštích, které jsou uvnitř válce z uhlíkové oceli, a ten je utěsněn na obou koncích.

6. Stavba horkovodu z Temelína do Budějovic bude mít dva roky zpoždění

Stavba horkovodu z Temelína do Českých Budějovic bude mít asi dva roky zpoždění. Teplárna České Budějovice a ČEZ uzavřely dodatek ke smlouvě. Řeší vlivy možné vyšší inflace a víc fixuje ceny. ČTK to dnes sdělili zástupci teplárny. Horkovod dlouhý 26 kilometrů měl začít dodávat teplo do Budějovic na přelomu loňského a letošního roku. Vyjádření Temelína ČTK zjišťuje.

Od konce loňského roku práce na horkovodu stojí. Letos v červnu ukončil krajský soud v Brně provoz firmy Tenza, která je v úpadku. Největší zakázkou Tenzy byly práce na horkovodu, zbývá z něj dokončit 11 z celkových 26 kilometrů. „Horkovod nabral po úpadku dodavatele stavby zpoždění, které bude podle investora ČEZ přibližně dvouleté oproti původnímu sjednanému termínu,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda představenstva teplárny Tomáš Kollarczyk.

7. Největší větrný park v dánských vodách postaví RWE. Zájemců bylo tolik, že o vítězi tendru rozhodl los

Německá společnost RWE zvítězila v tendru na výstavbu největší offshore větrné elektrárny v Severním moři. Elektrárna s názvem Thor bude mít instalovaný výkon 1 GW a na výrobu z ní nebude poskytována žádná podpora. RWE bude naopak dánskému státu platit za možnost větrný park postavit a provozovat.

K výhře ve středečním výběrovém řízení na právo postavit offshore park v dánských vodách bylo nutné mít nejen nejlepší nabídku, ale i určitou dávku štěstí.

8. Rumunsko podniklo další krok k obnovení dostavby JE Cernavoda

Rumunská státní energetická společnost Nuclearelectrica ke konci minulého týdne oznámila další pokrok v možné dostavbě 3 a 4 bloku JE Cernavoda. V rámci přípravné fáze společnost uzavřela smlouvu s kanadskou společností Candu Energy. V rámci uzavřené smlouvy má Candu Energy poskytnout své inženýrské služby pro vypracování a aktualizaci některých dokumentů nezbytných pro obnovení realizace 3 a 4 bloku.

Smlouvu s Candu Energy uzavřela projektová společnost EnergoNuclear S.A., která byla vytvořena pro zajištění dostavby 3. a 4. bloku JE Cernavoda. Oba tyto bloky jsou od roku 1992 zakonzervované, blok 3 je dokončený z přibližně 15 %, blok 4 je dokončen ze 14 %.

9. Solemi chlazený reaktor MCRE bude postaven v národních laboratořích v Idahu

Southern Company a Americké ministerstvo energetiky podepsaly dohodu o návrhu, výrobě a provozu reaktoru na bázi roztavených chloridových solí (MCRE). Jedná se o prověřený návrh zařízení poskytující rychlé spektrum neutronů a procesní teplo využitelné například pro metalurgii.

Reaktorový návrh MCRE bude první novodobý solemi chlazený reaktor pracující v rychlém spektru neutronů. Společnost Southern povede veškeré práce, které vyústí vznikem jedinečného reaktorového konceptu v národních laboratořích Idaho (INL).

10. V listopadové aukci pro FV elektrárny v Německu se vysoutěžily podobné ceny jako v předchozích kolech

Na začátku minulého měsíce v Německu proběhlo letošní třetí a zároveň poslední kolo aukcí na výstavbu pozemních solárních elektráren. Podobně jako v předchozích kolech v aukci panovala silná konkurence, průměrná vysoutěžená cena byla na stejné úrovni jako v minulém kole.

V třetím letošním kole aukcí na podporu výstavby pozemních solárních elektráren německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) nabídl k soutěžení celkem 509,5 MW výkonu. Stejně jako v případě minulých kol byl zájem investorů značný, kdy do aukce přihlásili celkem 232 projektů o souhrnném výkonu 986 MW. Přestože byl objem projektů z pohledu celkového výkonu o více než desetinu nižší ve srovnání s červnovým kolem, stále dosahoval bezmála dvojnásobku nabízeného výkonu.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.