Domů
Energetika v ČR
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich nahrazení dvěma kotli na plyn a jedním na biomasu. Nyní ČEZ připravuje podklady pro výběrové řízení na dodavatele nových kotlů, které by měly přijít na desítky milionů korun. Vše by mělo být hotové do ledna 2023. ČTK to dnes řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Nové kotle na plyn a biomasu by měly výrazně snížit emise teplárny a zlepšit ovzduší ve Dvoře Králové nad Labem. Teplárna bude po investici splňovat stále se zpřísňující emisní limity. V šestnáctitisícovém Dvoře Králové teplárna zásobuje teplem asi třetinu domácností.

Dva uhelné kotle, které budou odstaveny, mohou spalovat biomasu již nyní. Vedle nich teplárna disponuje dvěma menšími kotli na plyn, které zůstanou funkční. Dva nové kotle budou spalovat zemní plyn, kotel na biomasu bude spalovat dřevní a lesní štěpku.

Ilustrační foto

Významnou investici udělal ČEZ ve Dvoře Králové již v letech 2010 až 2012, kdy nákladem čtvrt miliardy korun vyměnil rozvody tepla z teplárny. Dožívající parovodní rozvody nahradila moderní horkovodní soustava se spolehlivějším provozem s nižšími náklady a výrazně menšími ztrátami.

Teplárna Dvůr Králové byla vybudována na počátku 50. let minulého století jako centrální zdroj tepla pro Dvůr Králové nad Labem. Nahradila lokální zdroje ve městě. První dodávky páry pro průmyslové podniky zahájila koncem roku 1955.

V Královéhradeckém kraji již změnu zdroje vytápění udělala teplárna Náchod, která patří firmě innogy Energo. Letos v lednu oficiálně zakončila investici přes čtvrt miliardy korun do přechodu z vytápění uhlím na plyn. Součástí investice zahájené v roce 2017 byla rekonstrukce teplovodů. Změna z vytápění uhlím na plyn významně snížila prašnost a zlepšila kvalitu ovzduší v Náchodě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Josef
21. říjen 2020, 20:56

Toto považuji za typické okrádání lidí, místo aby si domy vytápěli plynem sami někdo jim ty domy vytápí za 2 násobek ceny a další se snaží, aby se odběratelé nemohli odpojit.

pr
22. říjen 2020, 05:34

Není to okrádání lidí. Jde o obyčejné stříhání ovcí. Ovce je spokojena, že ji někdo ostříhal. Vůbec netuší, nechce tušit a je až popudlivě nevrlá, když ji někdo vysvětluje, že je stříhána proto aby ji byla zima a byla nucena si za celou svou dřinu koupit vlněný kabát. Odkud pochází vlna asi tušíte. A taky jistě tušíte, že ostříhat se, zpracovat vlnu a ušít oděv by té ovci trvalo zlomek času který nyní věnuje dřině na to aby si ten vlněný kabát mohla koupit. A tak je to i s CZT.

Martin Hájek
22. říjen 2020, 15:29

Ještě jsem neslyšel, že by si ovce kupovaly vlněné kabáty a pokud takovou ovci znáte, měl byste asi vyhledat odbornou pomoc.

pr
22. říjen 2020, 15:45

Vždyť Josef je zná, já je znám a Vy je znáte taky, jen se to bojíte si přiznat.

Josef
24. říjen 2020, 20:58

Ale jo já je znám, je jich asi polovina populace...

PetrV
21. říjen 2020, 21:01

A bude hůře. Uhlí hlavně brzy dojde a pak se to projeví na ceně tepla. Nějaká nestabilní ee, to je tunel, ale toto bude pohroma pro spotřebitele.

Jan Veselý
21. říjen 2020, 22:27

A za to, že to uhlí pro teplárny dochází mohou ti darebáci, co každý rok proženou komíny elektráren uhlí pro teplárny na několik let, aby elektřinu z něj vyvezli s minimálním ziskem. Už se tak děje 20 let od dostavby JE Temelín.

Martin Hájek
22. říjen 2020, 15:28

Pane Veselý, melete nesmysly. Hromady uhlí u nás zůstanou pod zemí, protože to uhlí prostě nebude možné ekonomicky využít kvůli jeho extrémnímu zdanění, případně proto že nějaká komise a následně vláda určí konec jeho využívání. Takže v teplárnách rozhodně nemáme strach z toho, že by nám kvůli elektrárnám uhlí došlo. Je to právě naopak, pokud by někdo ty elektrárny zlikvidoval předčasně, tak nebude uhlí ani pro teplárny, protože teplárny samy nejsou schopné ty jámy ekonomicky uživit.

pr
22. říjen 2020, 15:49

Hájku, Hájku, to že Vám uteče práce neznamená, že kvůli Vaší spokojenosti hulit po okolí se další obyvatelé obcí které by měly padnout na oltář těžby nebudou této cizácké svévoli bránit.

Ivan Novák
22. říjen 2020, 16:59

Které obce anebo co obsahem sousloví "padnout na oltář těžby" máte konkrétně myslíte? Tuším, že Libkovice kdysi byly poslední, už to tak má zůstat.

pr
22. říjen 2020, 17:42

pan Hájek vyvíjel teorie o uhlí pod zemí. Takže se dotěží maximálně po bývalé limity a lipa. To bylo smyslem toho co jsem psal. Ale Vy to víte Nováku, jen nedáváte pozor, případně ze sebe děláte slušně řečeno nechápavého.

pr
22. říjen 2020, 05:51

Správně jste definoval, že to bude pro zbylé spotřebitele rána. Jenže těch nám líto není. Proto, že již před dvaceti lety stát jasně definoval že uhlí nebude, jak se mají lidi na to připravit (definoval maximální povolené tepelné ztráty objektů a navíc doporučil ještě tyto snížit a definoval o kolik doporučuje), a navíc těm kteří to udělají ne až v hodině "dvanácté" od té doby nabízí příspěvek aby to ti lidé zvládli s grácií.

To jen tlupa tupých ňoumů sedí na pískovišti, neustále buší pěstičkou do písku že nic nechce, nic dělat nebude a že jim druzí mají ten jejich vysněný hrad po dešti zase vystavět.

No tak pokud nepobrali moudré rady a neustále zůstávají pravičácky tupí (binární myšlení bez náhledu do hloubky problému), není jim pomoci.

Rostislav Žídek
21. říjen 2020, 22:56

Podle me ty teplarny dodavaji teplo a teplou vodu do bytu za zlomek nakladu, ktere ma clovek v RD, kde ho dalkovym teplem nikdo nezasobuje.

Nedavno sr v nasem bytovem dome resilo, zda si poridit tepelne cerpadlo. Ale navratnost investice a zvyseny hluk byly argumentm proc radeji zustat u veolie

pr
22. říjen 2020, 06:03

přesný případ nemakačenků, kteří si kolektivně odsouhlasili, že budou spát i nadále a že nic nedělat je přeci tak příjemné.

Zato já jsem rád za prozřetelnost předků stavících bytový dům ve kterém bydlím. TUV se vyrábí v karmách(nyní bojler živený z již splacené FVE) a tím pádem je teplo na topení nesmírně drahé, protože Veolia trvá na paušále za trubku i když v ní půl roku není využitelné teplo. Takže tlak na mozek je vyšší než u vás.

Ivan Novák
22. říjen 2020, 10:11

Trubky na plyn do těch karem jsou asi zadarmo. Že v nich většinu času plyn neproudí ale se skladuje, taky. A že byste vytopili bytový dům boilerem poháněným přesně jen domovní FVE nevěřím ani chvilku.

Hluk kompresoru tepelného čerpadla může být v noci pro sousedy problém, ne že ne.

V dobách, kdy byla volba mezi uhlím v kamnech a ústředním topením, byly podnikové teplárny, jako v tom Dvoře, řešení. WAV nevypadají na fasádě hezky, a existují i paneláky bez plynu. Střílet paušálně je snadné, ale ne vždy přesné.

pr
22. říjen 2020, 15:56

Že nevěříte něčemu co druhý nenapsal, to je mi Vás líto. Naučte se číst, pochopit psaný text a neprojektovat si do sdělení druhých své vlastní binární vidění světa. Raději se přihlašte do ODS, můžete s nimi souznit.

To platí i o trubkách na plyn, který byl v domě dříve než topení z vedlejší kotelny a ta se k CZT připojovala až v polovině devadesátek, bohužel za ještě ou pí bí ejč.

Rostislav Žídek
23. říjen 2020, 01:18

Jop... kdyby ta navratnost byla pod 10let, tak bysme to mozna i prohlasovali... Jenze nic...

A ted tusim alespon dva roky budem neusnasenischopni :)

lex corona nepomohla :D duchodcu a ignorantu je na obeznik moc

pr
25. říjen 2020, 00:04

To je to co nechápu. I kdyby byla návratnost delší, je to investice pro důchod. Největší sranda je, že odpůrci jsou obvykle lidi, kteří stejně neví jak jinak investovat, ale mají toho plná ústa.

energetik
22. říjen 2020, 06:55

Dotace na další okrádání lidí pomocí neefektivního CZT jsou již připravené:

https://euractiv.cz/section/energetika/opinion/ministerstvo-zivotniho-prostredi-odsouva-energeticke-komunity-na-druhou-kolej/

pr
22. říjen 2020, 09:51

Prdel by byla, kdyby za těch 1,5% příspěvků na transformaci se dokáali všichni nyní užívající CZT odpojit a opravdu ta družstva založit (dobrá, ne družstva, ale komunity, nevím jestli z toho ta družstva nevycházejí jazykově lépe). To by byla pecka. To bych Tupolánkovi i s jeho teplárenským sdružením přál z celého srdce.

Martin Hájek
22. říjen 2020, 15:36

Z toho opravdu nemáme žádný strach, pane anonyme, co se ani nejste schopen podepsat. Nemám žádné iluze o tom, že ty peníze skončí ve správných kapsách a jejich efekt pro energetiku bude zcela zanedbatelný. Ostatně příkladů z minulosti je tu řada.

Martin Hájek
22. říjen 2020, 15:37

Samozřejmě hovořím o penězích pro ty skvělé energetické komunity, aby nevznikla nějaká mýlka.

pr
22. říjen 2020, 15:59

No vidíte anonyme, který se na rozdíl ode mne prsíte jménem, které sedí na minimálně stovky lidí v ČR. Mezi námi v podepisování není nejmenší rozdíl.

Emil
22. říjen 2020, 16:08

Milý "pr", právě jste se opět ukázkově ztrapnil svou neznalostí (nejen) české energetiky...

pr
22. říjen 2020, 17:51

anonyme Emile, když se již zde takto oslovujeme. Identita nikoho zde není úředně ověřena ani redakcí potvrzena a proto jsou zde všichni anonymové. Podobnost s lidmi do první seznamovací akce někde u piva na setkání je čistě náhodná.

Emil
22. říjen 2020, 19:40

Přesně o tom píšu. Průměrně inteligentní jedinec si dá jedna a jedna dohromady, vy holt na to potřebujete úřední lejstro. Aneb co není stopro...

Jaroslav Studnička
22. říjen 2020, 19:54

Nehodilo by se na to pane Emile "chytrému napověz, hloupého trkni" :-)?

Emil
22. říjen 2020, 20:28

Pravda, to je kratší a výstižnější :-)

Jan Veselý
23. říjen 2020, 10:41

Dovolte mi, abych vás "pr" uvedl do obrazu. Pasl vám pan inženýr Martin Hájek. Člověk, který při chronickém nedostatku energetiků v ČR opustil jím vystudovaný obor a teď ujídá chlebíček humanitně vzdělaným pracovníkům v PR. Pan Hájek je předseda Teplárenského sdružení ČR, teplárny si ho platí, aby politikům i prostým lidem vysvětloval, co všechno nejde a jaké mají lidi připojení do CZT to obrovské privilegium platit 600 a více Kč za GJ tepla, že všichni ti EPH a Veolie jsou něco jako charitativní organizace.

pr
23. říjen 2020, 11:37

Děkuji Vám pane Veselý,

již chápu způsob komunikace pana Hájka. Inu Emil měl pravdu že nevím, jen jaksi přestřelil s tím, že bych měl vědět o každé uklizečce, která v Třebovicích šůruje u kotle záchody. Naposledy mi kolem uší v souvislosti s teplárenským sdružením prolétl pan Tupolánek a že se bude někdo chlubit příslušností ke stejnému kmeni jsem netušil. Nebo chtěl pan Emil pana Hájka znemožnit? (pamatujete na tu dutou SMS?) Inu každý vidíme v pojmu energetika jiná želízka.

Energetik 007
22. říjen 2020, 07:53

Uhlí nebude a po skončení kůrovce nebude ani štěpka.

Proč je u článku o CZT foto čerpací stanice horkovodu Mělník - Praha v Třeboradicích?

Energetik 007
22. říjen 2020, 07:53

Uhlí nebude a po skončení kůrovce nebude ani štěpka.

Proč je u článku o CZT foto čerpací stanice horkovodu Mělník - Praha v Třeboradicích?

Petr
23. říjen 2020, 08:38

Velká chyba. Tenhle typ tepláren pokud jede převážně na plyn tak nemá už lautr žádnou výhodu proti domovnímu topení na plyn, a odpojování zákazníků je nakonec nevyhnutelné.

Nechápu že se ještě nestaví univerzální kotle na všechno (biomasa, uhlí, tříděný odpad, doplňování plynem hlavně pro mokré dřevo či méně výhřevné typy odpadu), ta flexibilita by v dnešním nejistém světě stála i za o něco nižší účinnost.

Jaroslav Studnička
23. říjen 2020, 09:10

V Přerově se plánuje výstavba tzv. multipalivového kotle.

Martin Hájek
23. říjen 2020, 17:38

Pane Petře, ta výhoda existuje a je poměrně zásadní. Jmenuje se vysoce účinný kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Zkuste si to nastudovat. Kogenerační jednotku si do paneláku nedáte a pokud ano, nepobavíte se. A pobavíte-li se, jen do pláče, jak by řekl klasik.

Vinkler
23. říjen 2020, 18:17

Kombinovaná výroba elektřiny a tepla je KVET. Může být i uhlí, či plyn, ale dotace EU jdou na OZE a to je biomasa, štěpka.

pr
23. říjen 2020, 18:31

Pane Hájku,

když již místo stručného vysvětlení přínosů druhé nabádáte ke studiu zkuste se zamyslet nad svým vzděláním při slaďování podmětu s přísudkem v psaném projevu tak aby byly shodné. Je to učivo prvního stupně základní školy. Možná šlo o uklepnutí se které uděláme každý, ale v kontextu Vašeho příspěvku Vás takováto hloupá chyba absolutně znemožnila. Což jste samozřejmě chtěl učinit za pomocí eristické dialektiky shrnuté pánem Schopenhauerem vůči Petrovi, v tom jsme Vás prohlédli, není to Váš první pokus. Již jste zde tímto profláknut.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se