Domů
Energetika v ČR
EK schválila Česku podporu pro firmy s vyššími náklady na energie
Spékací pásy v ocelárně
Zdroj: beeveephoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

EK schválila Česku podporu pro firmy s vyššími náklady na energie

Evropská komise (EK) schválila České republice režim v objemu 800 milionů eur (19,3 miliardy Kč) na podporu podnikům, které se potýkají se zvýšenými náklady na energie kvůli ruské válce na Ukrajině. Komise to uvedla v tiskové zprávě zaslané ČTK. Pomoc budou moct získat velké podniky ve všech odvětvích. Režim podpory bude mít podobu přímých grantů na pokrytí dodatečných nákladů způsobených mimořádným nárůstem cen zemního plynu a elektřiny v období od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023 ve srovnání s obdobím od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2021.

Komise dospěla k závěru, že český režim podpory je „nezbytný, vhodný a přiměřený“ pro nápravu narušení hospodářství členského státu. Podpora bude poskytována do 31. prosince 2023.

Příjemci získají nárok na podporu, jakmile tržní ceny zemního plynu a elektřiny překročí maximální ceny stanovené v režimu, tedy přibližně 210 eur/MWh (5 000 Kč/MWh) za zemní plyn a 105 eur/MWh (2 500 Kč/MWh) za elektřinu. Výše podpory bude odpovídat rozdílu mezi zastropovanými cenami stanovenými v režimu a tržními cenami v roce 2023.

Způsobilým příjemcům bude podpora poskytována prostřednictvím dodavatelů energie, kteří budou muset prodávat zemní plyn a elektřinu za maximální cenu stanovenou v režimu. Tu jim však bude stát následně plně kompenzovat.

vjn mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Klicpera
23. srpen 2023, 13:59

Nebyli cenové stropy zrovna opačně? Buď je to překlik nebo se bude kompenzovat spíš elektřina a to ještě docela ve velkém. Plyn naopak vůbec.

Jenyk
23. srpen 2023, 15:49

Ronald Reagan, cituji: "Pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to."

Takže jsme si zadotovali zničení energetiky a teď si zadotujeme, abychom sami sebe přežili.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se