Emise z energetiky v ČR loni klesly o 16 %, v celé EU nejvíce v historii
Emise z energetiky v Česku loni klesly meziročně o 16 procent. Hlavním důvodem byl nižší vývoz elektřiny vyrobené z uhlí, pomohlo také snížení spotřeby a rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to z údajů společnosti Ember, na které dnes upozornili Svaz moderní energetiky a Aliance pro energetickou soběstačnost. V celé EU loni v energetickém sektoru klesly emise zhruba o 19 procent, což je nejvíce v historii.
Výrazný pokles emisí z energetiky zaznamenala podle svazu drtivá většina evropských zemí. U 11 z nich jde podle něj o rekordní úbytek. Svaz v souvislosti s poklesem emisí upozornil zejména na úbytek výroby z fosilních paliv v EU. Ta se nyní na produkci elektřiny podílejí méně než z třetiny. Výroba z uhlí podle svazu klesla o 26 procent, z plynu o 15 procent. To by znamenalo největší poklesy u obou komodit od roku 1990.
K poklesu výroby elektřiny z fosilních paliv přispěla také nižší spotřeba energií. Poptávka v roce 2023 v EU klesla o 3,4 procenta ve srovnání s rokem 2022 a byla o 6,4 procenta nižší než v roce 2021, kdy začala energetická krize.
Svaz také poukázal na růst využívání obnovitelných zdrojů energie v evropské energetice. Kombinovaná výroba větrné a solární energie podle něj vzrostla v Evropě o rekordních 90 terawatthodin a instalovaný výkon o 73 gigawattů.
„Výrazný nárůst instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů dokazuje, že cíle pro rok 2030 mohou být mnohem ambicióznější, než jsme si ještě donedávna mysleli. Evropa zažívá doslova energetickou revoluci a Česko nesmí být pozadu. Navýšení cílů českého klimaticko-energetického plánu na 33 procent zelené energie do roku 2030 by měl být jen začátek a je na čase se začít připravovat i na další milníky, jako je například právě schválený pokles emisí do roku 2040 o 90 procent,“ uvedl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Podle Aliance pro energetickou soběstačnost znamenají současné ambice EU, aby unie dosáhla do roku 2030 alespoň 45procentního podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě, téměř zdvojnásobení současného podílu. „Cíle členských států stanovené v jejich národních plánech v oblasti klimatu a energetiky však v současné době k naplnění této ambice nestačí. Všechny země visegrádské čtyřky mají nižší cíle pro podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030, než doporučuje (Evropská) komise, a neodrážejí tak možnosti, které jsou v současné době k dispozici,“ řekla konzultantka Aliance pro energetickou soběstačnost Tatiana Mindeková.
Evropská komise v týdnu navrhla, aby si EU stanovila za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Podle ekologů je to pro ČR příležitost k rychlejšímu zajištění energetické bezpečnosti.
Mohlo by vás zajímat:
Až ti naši odborníci z 5kolky zničí celý průmysl, tak místo 16% to bude klidně 61%. Sic budeme na úrovni Barmy což detailně zkoumá jistá neziskovka, ale Nutela se jistě pochválí jak to zvládl. To by člověk blil možná i zvracel kam to spěje.
A o kolik letos klesnou emise z Liberty?? Je to úspěch?
Kdyby tento pokles byl spojen s rychlým růstem životní úrovně obyvatel a emise klesaly kvůli inovacím a investicím do modernizace průmyslu , energetiky a budov pak bychom mohli tomuto vývoji zatleskat jenže tento pokles je dán tím , že celá EU včele s ČR jde čím dál tím rychleji zaostává. Pokračuje likvidace průmyslu , tím se v konečném důsledku likvidují znalosti , vývoj se prostě stěhuje s výrobou. Proto Čína západ technologicky už celkově přerostla , větší výroba dává větší prostor pro vývoj a tím i inovace a naopak. Samozřejmě ,že ekonomika , která dováží velkou část průmyslové produkce má menší spotřebu energie na tvorbu HDP , jenže ty konce.
Ze začarovaného kruhu se dostaneme tím mohutným kontraversním jádrem, které na dlouhodobý potřebný provoz pro návratnost ale moc nevychází. Nesmíme zapomínat, že rezervu máme v možnosti prodloužení stavajícího jádra, to když polevíme s OZ. Palčivého problému v akumulaci, který by ten problém vyřešil jsme si moc dobře vědomi a jdou tam nemalé investice, kdy se začínají nejenom ukazovat, ale i realizovat slibné technologie, tento vývoj už se nikomu zastavit s rostoucí kapacitou OZ nepodaří. Jediný co to dokáže dát do rovnováhy, stabilizaci bude ekonomika. Ono i toho zemního plynu pro případné vykrytí, stabilizaci nebude zase potřeba tolik. Do té potřebné rovnice nám už moc nejistých veličin neschází, ikdyž jich bude stále pro jednoho smrtelníka moc. Umělá inteligence by nám měla poskytnout varianty co, kolik a zakolik, případně na co se nejvíce zaměřt.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se