Domů
Energetika v ČR
MŽP se snaží vyjednat dotace na výměnu starých plynových kotlů
Radiátor

MŽP se snaží vyjednat dotace na výměnu starých plynových kotlů

Energetika v ČR
8 komentářů
7. červenec 2022, 11:47
ČTK

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se snaží vyjednat zavedení dotací na výměnu starých plynových kotlů. Dotace musí schválit Evropská komise, se kterou nyní stát jedná. Dosud podpora na výměnu plynových kotlů neexistuje, podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) by ale bylo vhodné, pokud by se plynové kotle měnily za jiné obnovitelné zdroje. Hubáčková to dnes ve Sněmovně řekla novinářům.

Ministerstvo podle ní eviduje množství dotazů právě na dotace na výměnu plynových kotlů za jiný zdroj. „V současné době neumožňujeme výměnu starých plynových kotlů za jiná alternativní paliva, jsme ale připraveni vyjednat ten program s Evropskou komisí,“ uvedla Hubáčková. Šance na úspěch jsou podle ní velké, prostředky by mohly být již na příští rok. O jak velké peníze by šlo, zatím ale není jasné.

Podle Hubáčkové by se mohly dotace začít poskytovat nejprve u dosluhujících kotlů. „U domácností, kde plynovým kotlům dochází životnost, by pro nás bylo velmi vhodné, aby se přeorientovaly na obnovitelné zdroje,“ uvedla Hubáčková. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se v ČR ročně spotřebuje asi deset miliard metrů krychlových plynu.

Podle Hubáčkové je zásadní, že poslanci Evropského parlamentu podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice a odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Pomůže to podle ní v dekarbonizaci, která je zásadní.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Karel Navratil
7. červenec 2022, 14:44

Nejdřív je potřeba vrátit ukradenou turbínu :-))

Peter Zachara
7. červenec 2022, 15:32

Krestanske tradicie EU nepoznaju slovo zlodejina, volebne pravo v Estonsku a Lotyssku, …

Rejpal
7. červenec 2022, 21:59

A jako za co mají lidé vyměňovat plynové kotle . Za tepelná čerpadla při dnešních cenách el. energie je to zcestná myšlenka a nebo za kotle na dřevo - to je další vtip... jediné co je možné jsou kotle na uhlí tam je cena za palivo ještě přijatelná. První co měl stát udělat bylo okamžité zastropování ceny el. energie. Její přebytky pak by bylo možné využít ve prospěch ČR ani to Fialova vláda neudělala.

hlpb
8. červenec 2022, 11:01

Tepelným čerpadlem ušetříte cca 70% energie proti plynovému, nebo elektrickému kotli. Letošní zimu jsem měl na vytápění v RD spotřebu 4 MWh.

Jan Kopecký
11. červenec 2022, 16:27

Jenže ani to moc neřeší, kolega to má stejně jako Vy - když připočtu 3-4 MWh na spotřebu elektřiny v RD, která není na vytápění (a nevím, zda v těch 4 MWh máte i spotřebu elektřiny na TUV), tak jste na minimálně 7 MWh, a jestli Vám přijde dopis z ČEZu (jako tomu mému kolegovi) s cenou za kWh 10,20 Kč, tak jste ročně na 71.400 Kč nákladu na energie, a to není vůbec málo - záloha 6.500 Kč při 11 zálohových platbách!

Milan Vaněček
8. červenec 2022, 11:27

Ale 1 MWh v plynu je nyní (viz kurzy.cz) několikrát levnější než 1 MWh elektřiny

a výhodné nové tarify (nízké) pro tepelná čerpadla zmizely???

Nevím zda je výhodné utíkat od plynu na vytápění, ale každopádně zajištění rezervního vytápění dřevem je nezbytné na tuto zimu pro lidi v rodinných domech.

energetik
7. červenec 2022, 15:47

A proč jako? Vždyť plyn je v taxonomii a prý ho společně s jadernou energií potřebujeme pro svou jakože "soběstačnost". Tak moc si to přáli dát do taxonomie a jak už je to schválené tak to budou zase za dotace měnit na jiná paliva? Nic. Jen ať si ty hlouposti s taxonomií hezky vyžerou. Sotva to schválili, tak už je to fuj a třeba další dotace. Ns..t a rozmazat, ať si plynová lobby přepravuje třeba vzduch.

Martin P
8. červenec 2022, 12:02

Během 5ti až 10ti let k té plynové lobby budou patřit domácí výrobci biometanu vyrobených (např. anaerobní fermentací) z odpadů a jejich podíl na výrobě může být 25% dnešní spotřeby. Takže mě ta taxonometrie dává smysl, samozřejmě hlavně kvůli jádru. :-D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se