Domů
Energetika v ČR
Petříček: Bezpečnostní výjimka u Dukovan by měla být uplatněna
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Petříček: Bezpečnostní výjimka u Dukovan by měla být uplatněna

Bezpečnostní výjimka vůči rizikovým uchazečům by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měla být uplatněna hned na začátku tendru na stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Považuje to za nejčistší způsob. Novinářům dnes také řekl, že je přesvědčen, že tendr by mohl být připraven ještě před parlamentními volbami v příštím roce. Firma ČEZ jej plánovala vypsat do konce roku, premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády minulý týden řekl, že soutěž není připravená.

„Jsem přesvědčen, že tendr by mohl být připraven ještě před parlamentními volbami. Určitě je ale potřeba, aby na tomto zásadním projektu panovala mnohem širší politická shoda, jak má být dodavatel vybírán. Opakovaně jsem zmiňoval, že doporučení bezpečnostní komunity by vláda měla vzít plně v potaz při přípravě tendru, při zadání pro investora,“ uvedl ministr.

„Můj názor je, že by bezpečnostní výjimka měla být uplatněna. Z mého pohledu nejčistší způsob je uplatnit ji na začátku celého procesu výběru dodavatele nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany,“ dodal.

Web iRozhlas.cz před týdnem informoval o tom, že české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí upozornily na to, že zadávací dokumentace k výběrovému řízení na stavbu nového bloku Dukovan dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Část opozice dlouhodobě kritizuje možnou účast Ruska a Číny v tendru na stavbu nového bloku Dukovan.

Premiér před týdnem uvedl, že situaci chce probrat na dalším zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice, tak aby na postupu byla všeobecná shoda. Sejít by se měl ve středu 9. prosince.

Česká vláda letos schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací kromě ruského Rosatomu a čínské společnosti CGN také severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Výběrové řízení má vypsat polostátní firma ČEZ, která je investorem stavby.

Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci července. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.

ČEZ v připomínkovém řízení k zadávací dokumentaci pro zájemce o dostavbu Dukovan podle dnešních Hospodářských novin upozornil, že o možném vyřazení z tendru může rozhodnout jedině ministr průmyslu a obchodu na základě usnesení vlády. Nikoliv sama firma. Z dokumentu z letošního podzimu, který HN nyní získaly, plyne, že experti vytkli ČEZ celkem 42 bodů, ten ale většinu z nich odmítl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
sase
2. prosinec 2020, 11:08

Do té doby Westinghouse zkrachuje nebo sám uzná, že už na to nemá a nepřihlásí se. Korejci skoro to samé.

Když by USA nevyhrožovaly sankcemi za Nordstream a nezakazovali Evropě vyvíjet svoje zbraně, tak by to možná byli spojenci, ale takhle ne.

Bizon
2. prosinec 2020, 19:59

Osobně jsem taky myslel že Westinghouse může brzo padnout, ale nedávno ho podpořila federální vláda. Jeden z místních fanoušků jádra mně upozornil že vyrábí i reaktory do letadlových lodí a ponorek, proto ho nenechají zbankrotovat jen tak. Jejich komerční projekty jsou ale docela tragédie, taky bych se nedivil kdyby vycouvali, a i kdyby ne tak nemyslím že jsou dobrá volba. Oni i v té vojenské oblasti upadají, dodávali vždy minimálně polovinu všech reaktorových jader do SSBN i CVN, a teď nové ponorky i letadlovky mají nového výrobce jádra, Bechtel.

Maření pokročilých leteckých projektů spojenců je už Americká klasika, tomu se nedivím (Avro Arrow, BAC TSR.2). Ale s těma sankcema a hrozbama ohledně NS2 to vskutku podělali. Měli vědět že pro Němce je to důležité, že to těžko překazí, sami si zbytečně podělali už tak nalomenou reputaci. Taky nechápu proč nutí svět do sankcí proti válkou postiženým zemím jako Sýrie? Aby to tam bylo ve sračkách ještě 5x dýl a zabilo/vyhnalo to násobně víc lidí? Všechno je politika a prachy, nějaké kecy o lidských právech byla totálně pokrytecká propaganda. Všechny mocnosti jsou +- stejní bastardi.

Emil
2. prosinec 2020, 20:28

Náhodou Brookfield si zrovna nedávno chválil, že mu Westinghouse přináší "nice profit", hlavně díky údržbě starších reaktorů, a že se mu investice už ze 60 % vrátila.

www. post-gazette. com/business/powersource/2020/11/02/Old-nuclear-plants-keep-Westinghouse-Electric-Co-busy-Brookfield/stories/202011010009

Bizon
2. prosinec 2020, 22:55

Tak to je konzistentní s těmi vojenskými reaktory, psal jsem že nemají žádné nové, ale myslím že většina současných námořních reaktorů na celém světě je Westinghouse. Věřím že jen z údržby mají nice profit, hlavně když ty starší reaktory potřebují uprostřed životnosti vyměnit palivo.

Jiří Trn
2. prosinec 2020, 11:35

Uvažování českého papaláše:

- Čím méně uchazečů, tím vyšší cena.

- Čím vyšší cena, tím víc nám může zůstat za nehty.

Hawkie
2. prosinec 2020, 12:50

Myslím, že jim křivdíte. Jsou jen až po kotníky v řiti a umetají cestičku Westinghousům. Proč musíme být papežštější než papež... přitom, jak už jsem psal, tak z dlouhodobého hlediska nevidím ani USA jako zemi bez bezpečnostních rizik, dokonce spíš naopak (Kemala H. for president)

Trubkoukladač
2. prosinec 2020, 12:12

Osobně doufám, že Čína a Rusko vydají prohlášení, že se tendru v ublížené a zamindrákované zemičce nezúčastní. Nezasloužíme si nic jiného, než dvojnásobnou cenu, neúčast českého průmyslu a riziko, že nový blok nebude nikdy dokončen - pokud se tedy začne stavět.

Bizon
2. prosinec 2020, 23:41

Doufám že ne. Možná si to zasloužíme, ale i přes všechny výhrady k chování Číny a Ruska, přes všechny třecí plochy které mají ty dvě země mezi sebou, nakonec se většinou řídí heslem "business je business". Mohli bychom se z toho trochu poučit místo věčného kritizování, taky mám pocit že do našeho rozhodování taháme zbytečně moc emocí a propagandičky.

Energetik 007
2. prosinec 2020, 12:22

Na vyloučení je zralý zejména Westinghouse - v Číně prodloužení výstavby o 5 let a navýšení ceny o 50%, problémy s HCČ.

V USA jedna výstavba zrušena, druhá běží ale 2x větší cena a prodloužení o 6 let. Společnost má sídlo v USA a ty neustále na něco v EU dávají sankce...

AREVA je ještě horší ve Flamanvile problémy s kvalitou oceli reaktorová nádoba, náklady 3x vyšší, doba výstavby prodloužena o 10 let...

S takovými společnostmi tady chce opozice stavět JE?

Jaroslav Studnička
2. prosinec 2020, 12:24

Tak třeba Piráti jsou proti JE, tak že jim by tento vývoj vyhovoval.

energetik II
2. prosinec 2020, 15:30

TO :Energetik 007

Plný souhlas, 100 % charakteristika západních uchazečů. A pokud jde o další jejich "spolehlivost" , tak Francie s Anglií nás roku 1938 s velkou chutí odevzdaly Hitlerovi a až teprve SSSR nás z tohoto "Hitlerova přátelského objetí" roku 1945 za obřích vlastních ztrát vysekal. Nás to stálo 360 000 mrtvých. USA považuji za stát, který má největší šance na vyvolání Třetí světové války. Ony totiž neunesou své předstižení Čínou ve všech oblastech = průmysl, doprava, věda, vojenství, kosmonautika,......atd. a při svém "odcházení" z první pozice kolem sebe budou "parádně kopat".

Miloslav Černý
2. prosinec 2020, 15:44

Prodlužování výstavby nahrává čím dál tím víc zastáncům bezjaderné ekologické výrobě a to je jenom dobře. Posiluje se tím stále více vědomí, že se nakonec skutečně dokážeme bez jádra obejít díky novým inovacím a výzkumu.

Jaroslav Studnička
2. prosinec 2020, 16:12

Tak když vám nevadí, že to nahradí plyn, tak proč ne...

Bizon
2. prosinec 2020, 20:25

Přesně tak, OZE = plyn. Hlavně FVE, ty přestanou frčet akorát při večerní špičce. Tam by snad mohly pomoct i menší baterky nebo vehicle-2-grid, osobně bych ale taky radši měl minimálně polovinu (klidně i víc=) base-loadu v bezemisním jádru.

energetik II
2. prosinec 2020, 17:47

Jedna čerstvá aktualitka z jádra. V Pakistánu začali 28.listopadu zavážet palivo do čínského reaktoru Hualong One - Kanupp 2. Stavět se začal 20.srpna 2015 , tedy po 5 letech a 3 měsících. Mimořádně slušné tempo na první Hualong stavěný v zahraničí. První ruský VVER-1200 stavěný v zahraničí /Bělorusko/ se stavěl - 7 let. I to je ale slušné. Během 3 měsíců bude pakistánský první Hualong napojen na síť. Celková doba stavby = 5 a půl roku.

Bizon
2. prosinec 2020, 20:13

Před nějakou dobou se tu někdo ptal do pléna jestli lidem skáče na Youtube reklama na korejského uchazeče o rozšíření Dukovan. Já jsem ji dnes měl po docela dlouhé době.

Carlos
2. prosinec 2020, 20:43

Jo, vyskakuje to stále.

energetik II
2. prosinec 2020, 23:49

Pokud se budou Dukovany vůbec ještě stavět, o čemž stále více pochybuji, tak se klidně může smát ten třetí vzadu = Korejci.U nás se rozhoří ideologický boj proti Rusku a Číně a Francouzi mají příliš velký reaktor 1700 MW. Westinghouse sice plně vyhovuje našim ubohým šosákům po ideologické stránce , ale s cenou to bude už horší. Naši směšní "vlezdozádelové" se "budou muset pořádně tužit" , aby si od páníčka za mořem zasloužili další pochvalu. Čína a Indie už jejich AP-1000 odtroubily a staví už jen vlastní typy + ruské VVER.

Energetik 007
3. prosinec 2020, 06:47

Osobně bych v ČR nejraději viděl CANDU pracující na jen mírně obohacený uran s možností výroby paliva přímo v ČR (jako v Rumunsku) bez odstávek na výměnu paliva, kratší doba výstavby možnost regulace 50-100%...

Samozřejmě potřebuje těžkou vodu na první najetí ale provozní spotřeba není velká. Postavit v ČR závod na výrobu těžké vody - to by byla výzva.

To je pro naše politiky a Míla asi moc složité

Baton David
4. prosinec 2020, 13:23

proč vlastně mezi soutěžícími není?

Veselkapb
5. prosinec 2020, 15:33

JE AP 1000 WEC má řadu problémů. Je to JE tak do 150m od námořního přístavu, jinak přeprava komponent i nad 700 t je teritoriálně problematická. Navíc má řadu bezpečnostních problémů počínaje , že je projektovaná a licencovaná na US frekvenci 60Hz, to znamená hodně v aktivních systémech visí od spolehlivosti střídačů. Navíc by zřejmě nevyhovoval ani bezpečnostním požadavkům vyhlášek v ČR (prasknutí hlavního cirkulačního potrubí 1200 mm se neuvažuje) výbuchové ovládání bezpečnostních ventilů (jak se budou každý rok testovat) a našlo by se toho mnohem více. navíc se to staví z "bloků" které se musí někde vyrobit a pak se vozí na stavbu. To znamená, že domácí firmy by se na stavbě moc nechytali, tak štěrk, cement a armovací ocel a pak český "otrok". To je asi představa Petříčka. To byly zřejmě důvody proč nebyl vybrán ve Finsku ani ve VB. Data je možno najít na stránce US NRC.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se