Domů
Energetika v ČR
Praha musela zrušit tendr na přestavbu bioplynové stanice, vypíše nový
Bioplynová stanice

Praha musela zrušit tendr na přestavbu bioplynové stanice, vypíše nový

Pražské služby musely kvůli administrativním problémům zrušit tendr na transformaci bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan na Nymbursku, který loni vypsaly. V plánu je vypsat ho na jaře znovu a také znovu požádat o evropskou dotaci. V rozhovoru s ČTK to řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Náklady na úpravu stanice, aby byla schopna zpracovávat odpady z gastronomie, podle ní budou asi 100 milionů korun a z evropských peněz by mohla jít téměř polovina.

Stanici koupila Praha loni v létě za 159,2 milionu korun. Nyní může vyrábět plyn pouze z rostlinného odpadu, po úpravách bude možné do ní vozit i živočišné zbytky. Bude tak pro hlavní město zpracovávat materiál z hnědých popelnic na bioodpad a zbytky z jídelen a restaurací. Vzniklý plyn bude podle dřívějších vyjádření možné distribuovat ve standardní plynové soustavě.

Pražské služby loni podle náměstkyně vypsaly tendr na úpravy stanice, ale kvůli příliš krátkým lhůtám nestihly přihlášené firmy včas dodat potřebné podklady. Firma nyní čeká na vyhlášení dalšího kola dotací a po získání evropských peněz vypíše novou soutěž. Po výběru dodavatele by úpravy měly trvat zhruba rok, dodala Komrsková.

V minulosti vedení magistrátu zvažovalo vybudování zcela nové bioplynové stanice poblíž malešické spalovny, ale nakonec kvůli vysokým nákladům i odporu místních obyvatel zvolilo cestu nákupu již existujícího zařízení. Město také podle dřívějších informací připravuje spuštění bioplynové stanice v Ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově, která bude při čištění vody produkovaný bioplyn upravovat na využitelný biometan.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se