Domů
Energetika v ČR
Průběh státního protinávrhu k výši dividendy společnosti ČEZ byl krkolomný, prošetřuje jej ČNB
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Průběh státního protinávrhu k výši dividendy společnosti ČEZ byl krkolomný, prošetřuje jej ČNB

Počátkem tohoto týdne se začaly objevovat zprávy, že Ministerstvo financí podalo protinávrh k výši dividendy od společnosti ČEZ, kde stát drží většinový podíl (k 31. 12. 2021 držel stát v ČEZu 69,78 %). Ministerstvo se tedy odhodlalo ke kroku, ke kterému minoritní akcionáři vyzývali od samého zveřejnění návrhu výše dividendy. Protinávrh ministerstva však minoritní akcionáře zklamal a vyvolal spekulace. Navíc byl zřejmě podán později, než bylo možné, a prošetřuje jej ČNB.

Krkolomnost Ministerstva financí

Představenstvo ČEZu navrhlo 15. března letošního roku vyplatit dividendu v hrubé výši 44 Kč/akcii. To představuje celkem 23,7 miliard korun. Návrh zůstal vzhledem k nynější situaci na energetických trzích a pozitivnímu výhledu hospodaření společnosti za očekáváním. Očekávalo se, že by stát mohl využít vyšší příjem z dividend ke kompenzaci cen energií koncovým odběratelům.

Návrh představenstva byl v rámci dividendové politiky společnosti, kdy ČEZ plánuje dle své strategie z března letošního roku vyplácet 60 – 80  % čistého zisku. Protinávrhy k výši dividendy musely být podány nejpozději k 18. červnu. Zprávy o protinávrhu se však začaly objevovat později, až v pondělí 20. června s tím, že detaily protinávrhu budou zveřejněny ve 14 hodin téhož dne.

Prvotní nadšení minoritních akcionářů z této zprávy opadlo, jakmile byly známy podrobnosti. Těmi byl návrh dividendy ve výši 48 CZK/akcii a odložení výplat dividend z 1. srpna na 1. listopadu. Celkový objem peněžních prostředků by se v tomto případě pohyboval na úrovni 25,8 miliard CZK. Menší než všeobecně očekáváné navýšení dividend a odklad výplaty vyvolaly spekulace o schopnosti společnosti dividendy vyplatit.

Projev premiéra

Ve středečním projevu pak premiér Petr Fiala představil svůj záměr na převzetí strategických tuzemských elektráren pod plnou kontrolu státu s tím, že přestože je v ČEZu stát majoritní akcionář, tak nemůže nařídit společnosti ČEZ dodávat elektřinu pod tržními cenami. Podobný krok mimochodem udělala Francie, opatření šlo nicméně k soudu a tento postup by s velikou pravděpodobností vyvolal soudní spory i v případě ČR.

Existují ovšem i jiná řešení. Dle některých minoritních akcionářů lze vyplatit i dividendu vyšší, přičemž by tato výše dividendy stále neohrozila finanční zdraví společnosti.

ČEZ však v poslední době provedl několik strategických nákupů, viz například nákup Škody JS a získání části kapacity v novém LNG terminálu v Nizozemsku a jeho schopnost vyplatit navýšenou dividendu i s přihlédnutím k nejnovějším zprávám je diskutabilní.

Problémy s likviditou jsou ovšem podle CFO ČEZu způsobeny také povinností doplňovat maržové vklady z důvodů obchodování na burze a růstu cen komodit.

Dalším možným řešením, byť neoblíbeným, je přimět ČEZ dodávat na trh elektřinu levněji po vzoru Slovenska. Tamní vláda navrhla zvláštní zdanění zisku pro jaderné elektrárny. Zdanění bylo tak velké, že Slovenské elektrárny, kde slovenský stát drží 34 %, nakonec raději souhlasily s dodávkou elektřiny pod tržními cenami. O tomto tématu jsme psali dříve zde. I tento postup však může vyvolat soudní spory.

Dobře načasovaný nákup akcií ČEZu

Vzhledem k poslednímu vývoji se jeví jako velmi šťastně načasovaný nákup akcií ČEZu společnostmi od českého miliardáře Pavla Tykače v řádu několika miliard CZK z počátku letošního roku. Cena akcií ČEZu se po zprávách o dalším zvažovaném nákupu Pavla Tykače z druhé poloviny února dostala na 863 CZK/akcii, nyní se však pohybuje okolo 1180 CZK/akcii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin Prokš
23. červen 2022, 14:58

Dobrý den,

Mírná odbočka, ale...

Stát/ČEZ tento rok navrhl rozdělit mezi akcionáře 60-80 procent čistého zisku. Cca 23 miliard Kč. Předchozí roky to bylo obdobné procento a částka. Hypoteticky kdyby si akcionáři stahovali jen polovinu z toho, čili 11 miliard, a druhou polovinu (11 miliard Kč) odkládali do fondu pro novou výstavbu, tak by za 15 let (od roku 2007) měli takto naspořeno cca 165 miliard Kč. Kdyby odkládali 70procent a rozdělovali si jen 30 procent (16,5 miliardy vs. stahovali 6,5 miliardy), tak to naspoří za 10 let. A ČEZ by mohl každých 10 až 15 let investovat do nového jaderného bloku za své bez potřeby půjčky. A ten blok by se okamžitě po najetí stal zlatou husou jako jsou stávající bloky.

Jenže to je o strategickém rozhodnutí a jeho dodržování napříč dekádami. Proti tomu stojí ale politici s životností jedno volební období (4 roky) a finanční investoři s požadavkem na maximalizaci krátkodobého (1 rok) až max. střednědobého (5 let) zhodnocení vložené investice. Viz to, že ministerstvo podalo návrh na zvýšení dividendy, asi prošvihlo termín nebo co a minoritní akcionáři volají "Ale nám tím vznikla škoda, mohli jsme mít o 4kč na akcii více!". A strach jestli to náhodou ČEZ s nákupem strategických firem účetně nepřehnal. Co to ale znamená pro budoucnost firmy ve výhledu dál než na příští rok je mimo obzor kohokoli z nich...

Ladislav Novák
23. červen 2022, 15:21

Zisk ČEZu narostl meziročně o 200%, tedy na trojnásobek loňského. Tato zpráva proběhla tiskem před pár měsíci.

Pravda je, že v současných poměrech, kdy největší rizika pro výstavbu JE jsou politická (viz šílená energetická politika Německa a tím i EU/EK), se výstavba JE díky zpolitizovanému pohledu bank na investice (z nařízení EK) stává hazardní hrou, která může skončit nesmyslným zastavením výstavby nebo neuvedením do provozu z čistě náboženských zeleno-klimahysterických důvodů. Takové jsou důsledky vývoje politiky EK/EU, které mohou skončit energetickou katastrofou...

Martin Prokš
23. červen 2022, 15:39

Dobrý den,

Zisk sice stoupl o 200 procent, ale časová řada pár let zpátky:

2020 - 5,5 miliard Kč.

2019 - 14,5 miliard Kč.

2018 - 10,5 miliard Kč.

2017 - 19,0 miliard Kč.

2016 - ? odhad kolem 20 miliard Kč?

2015 - ? odhad kolem 20 miliard Kč?

2014 - ? kolem 29,5 miliard Kč.

2013 - 35,2 miliard Kč.

2012 - 40,2 miliard Kč.

2011 - 40,8 miliard Kč.

Nemohu sem dávat odkazy na zdroje protože příspěvek by se zasekl ve schvalování na dny. Nicméně na stránkách KURZYCZ lze dohledat roční výsledky skupiny ČEZ, odtamtud jsem čerpal.

Ale s těmi politickými problémy nelze než přitakat. V tomto směru je to katastrofa. Rozhodně co se týče státem kontrolovaného ČEZu v případě stavby odkázaného na úvěr u banky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se