Domů
Energetika v ČR
Průzkum: Dvě třetiny Čechů spoří na energiích, méně vytápějí a svítí
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Průzkum: Dvě třetiny Čechů spoří na energiích, méně vytápějí a svítí

Energetika v ČR
1 komentář
26. říjen 2022, 16:56
ČTK

Dvě třetiny Čechů na začátku topné sezony uvedly, že spoří na energiích, méně vytápějí a svítí. Mezi další reakce na rostoucí inflaci patří výrazné omezení návštěv restaurací. Obliba alkoholu neklesá. Průzkum společnosti Edenred, který se uskutečnil v první polovině října mezi 1000 respondenty, provedla agentura Ipsos.

Jídlo a energie jsou podle průzkumu dvě oblasti, kde Češi šetří nejvíce. Přes polovinu Čechů omezilo v souvislosti s ekonomickou krizí návštěvy restaurací a téměř stejný počet jich přiznal, že šetří na nákupech a kupuje levnější potraviny.

„Tento trend může být v delším časovém horizontu poměrně nebezpečný. Podle nezávislých studií méně kvalitní stravování zhoršuje zdravotní stav lidí, kvalitu života a má vliv na pohodu v práci i pracovní výkon,“ komentovala výsledky průzkumu ředitelka firemních vztahů Edenredu Aneta Martišková.

úsporná žárovka, autor: david pacey
Ilustrační foto

Čtyři z deseti lidí chodí méně na kulturní a společenské akce, stejný počet omezuje nákupy oblečení. Třetina lidí odkládá nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, tedy například spotřební elektroniky, 28 procent lidí šetří na volnočasových aktivitách. Zajímavostí pak je, že mnohem méně lidí omezuje spotřebu alkoholu, která je dlouhodobě v zemi v mezinárodním srovnání na velmi vysoké úrovni.

Významná číst lidí už také aktivně reagovala, aby zlepšila svou ekonomickou situaci. Téměř 13 procent lidí si našlo brigádu a každý desátý si pak zajistil druhý, vedlejší úvazek. Více než pět procent lidí si úspěšně řeklo o přidání, téměř stejně velký počet si pak zvýšil pracovní úvazek u současného zaměstnavatele.

Že se jim za poslední rok zhoršila životní úroveň, uvedlo v průzkumu 43 procent Čechů. Skutečně výrazné zhoršení situace, o více než čtvrtinu, hlásilo sedm procent respondentů. Další pětina si pak pohoršila o více než desetinu. Největší skupina lidí, 36 procent, hodnotí svoji životní úroveň jako setrvalou, více než pětina naopak hlásí její zvýšení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
26. říjen 2022, 21:52

Racionální úspory energie jsou jistě dobré , ale obávám se , že mnoho lidí šetří iracionálně. Například pokud cena el. energie na burze je aktuálně okolo 4kč včetně DPH, asi není chytré kupovat elektřinu o polovinu dráže od ČEZU a pak doma nesvítit a netopit, ale je prostě lepší si nakoupit energie přes spot. Hůře než za 6 kč což Vám nabízí ČEZ už kupovat nikdo nebude. To samé s topením . V poslanecké sněmovně leží návrh , který chce 4 milionům lidí zamezit odpojení od CZT , aby byly nuceni platit třeba i 1600kč / GJ. A nemohli přejít na levnější topení tepelnými čerpadly nebo aby i nemohli vyrábět teplo pomocí sluneční energie na střeše domu Takový názor má poslanec Král - samozřejmě z koalice SPOLU - nevěříte tak se podívejte na ERU cz je to přílepek k rozvolnění licencí FVE nad 10kW....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516