Domů
Energetika v ČR
Senát možná odmítne část klimatického balíčku EU, chybějí dopady opatření
větrný park

Senát možná odmítne část klimatického balíčku EU, chybějí dopady opatření

Senát bude v pátek schvalovat návrhy Evropské komise v rámci evropského klimatického balíčku, který je znám pod názvem Fit for 55. Některé návrhy nařízení a směrnic by měl podle doporučení svých výborů odmítnout. K důvodům patří mimo jiné to, že komise nepředložila dopady opatření na jednotlivé členské státy. Horní komora by proto podle doporučení svých výborů měla vyzvat vládu, aby napadaná opatření vetovala, pokud se Evropská komise s námitkami nevyrovná.

Klimatický balíček má unii pomoci splnit její cíl, kterým je snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti roku 1990 a do roku 2050 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Balíček obsahuje pět nových legislativních návrhů a osm návrhů změn už existujících předpisů. Komise je schválila v polovině července.

„Přijetí takto ambiciózního plánu Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal) v situaci, kdy není znám způsob náhrady stávajících energetických zdrojů, je nezodpovědné,“ stojí například v návrhu stanoviska Senátu ke směrnici EU o zdanění energetických produktů a elektřiny.

Horní komora by měla odmítnout jakékoli návrhy, které by mohly vést ke zvyšování cen energií.

Podobné odmítavé stanovisko doporučil senátní evropský výbor i k návrhům dvou unijních nařízení, a to o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva a o zpřísnění norem pro emise oxidu uhličitého. Podle výboru tyto návrhy nezachovávají technologickou neutralitu, neboť preferují rozvoj elektromobilů.

„Zpřísňování výkonnostních norem pro CO2 bude mít negativní dopad na méně rozvinuté regiony EU a členské státy s nižšími příjmy, na jejichž trhy budou směřovat starší vyřazená vozidla se spalovacími motory a jejichž vozový park bude bez adekvátních protiopatření zastarávat více než v rozvinutějších oblastech EU,“ konstatoval senátní evropský výbor.

Komise chce do roku 2030 zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů až na 40 procent, protože současný cíl 32 procent podle ní není dostačující. V důvodové zprávě ke směrnici o podpoře energie z obnovitelných zdrojů například uvádí, že cíl 40 procent nemá žádné nevýhody, a je tak upřednostňovanou a účinnou možností. Vláda má ale výhrady proti zavedení povinného podílu vodíku, zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů pro vytápění a chlazení budov nebo vůči změnám u úspor emisí v dopravě.

Senátoři sice s navýšením podílu energie z obnovitelných zdrojů na 40 procent souhlasí, ale zdůrazňují, že členské státy musí mít volnost ve výběru opatření, jak splnit své národní příspěvky k tomuto cíli. Senátní výbory uznávají, že Česko bude muset pro naplnění klimatických cílů postupně navyšovat podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, ale poukazují na to, že vzhledem ke geografické poloze země bude role obnovitelných zdrojů pouze omezená. Česko se proto podle nich bude muset spoléhat především na jadernou energii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
PetrV
4. listopad 2021, 21:22

Soudruzi de bojí o trafiky? Prehnali tunel stabilní energetiky? Bojí se vidlí?

Josef
4. listopad 2021, 22:20

Politici opět nezklamali nejdříve hlasovali proti fyzikálním zákonům a když pak záloha na el. energii u části občanů přesáhla starobní důchod tak se snaží z toho vybruslit jenže to už dost dobře nejde, protože energetika to není chov králíků to je běh na desítky let. Pokud je dnešní čistá spotřeba energie ČR na občana 33MWh ( el. energie , teplo doprava..) ročně a máme nahradit cca 87% této energie tedy 289TWh , pak to 1 blok v Dukovanech co vyrobí 8TWh el. energie asi nezachrání. I naprostý hlupák to musí pochopit. Jenže politikovi je jedno co bude za 10 nebo 15 let, protože on myslí na to co lidé díky mediální masáži chtějí no tak jim to slíbí aby byl zvolen. Běžní lidé nemají ani ponětí co to znamená opustit fosilní paliva a myslí si ,že to vytrhnou nějaké FV panely na střechách budov 1 nebo 2 bloky jaderných elektráren a pár větrníků někde na kopcích daleko od jejich bydliště. Tato zcela naivní představa která je tady propagandou vtloukána lidem do hlavy už 20 let. Ve skutečnosti většina naší spotřeby padá na zimní období. FV panely prakticky nefungují a nejde vystavět ani jaderné bloky , které by přes svojí výrobu el. energie dokázali plošně zajistit potřeby pro vytápění budov v mrazech, kdy tepelná čerpadla vzduch voda ztrácejí účinnost je to proto ,že těch bloků je třeba postavit příliš mnoho a nebylo by pro ně využití kromě období od 10 do 60 dní v roce. Takže prakticky jedinou možností je přestavět většinu budov tak, aby jejich zimní spotřeba byla minimální bez ohledu na počasí a nebo vymyslet jak efektivně skladovat energii pro zimní období. Ani jedno není reálné ne v horizontu 20 nebo 30 let. V našem klimatu je reálné fosilní paliva pouze omezit. Odejít od nich při výrobě el. energie a podporovat elektromobilitu hybridní vytápění budov pomocí tepelných čerpadel a záložních kotlů na zemní plyn popř. tuhá paliva to je asi racionální cesta, která by ovšem stačila je stabilizaci k. CO2 v atmosféře ale není to cesta k úplnému opuštění fosilních paliv, Nikdo to zajím nechce slyšet.

Martin
5. listopad 2021, 07:53

Máte asi malou chybičku v desetinné čárce :-)

Celková roční spotřeba elektrické energie v ČR je asi tak 4x menší. A to počítám dohromady domácnosti i průmysl.

https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/spotreba-elektriny-v-cr-loni-vzrostla-na-rekordnich-739-twh

Emil
5. listopad 2021, 08:31

Josef ale nepsal o spotřebě elektrické energie, psal o celkové spotřebě energie v ČR.

Martin
5. listopad 2021, 08:51

Aha, tak to sorry.

pr
7. listopad 2021, 10:04

Aby hned v následující větě z EDU využíval pouze elektřinu. Prostě jak se co hodí.

Daniel
7. listopad 2021, 13:45

Napište si pod sebe 50x větu.....Energie, nerovná se elektrická energie. Poi každé větě se nechte pořádně přetáhnout gumovou hadiznou po hlavě, aby se Vám rozsvítilo.

energetik
7. listopad 2021, 20:00

To se ale nevylučuje, protože elektrická energie = energie.

Carlos
8. listopad 2021, 01:45

Parabellum?

Jimi
5. listopad 2021, 09:36

Většina energie se určitě nespotřebuje v zimním období. Ani většina elektřiny.

Zhruba třetina je na topení, třetina na dopravu a třetina na elektřinu. Elektřina má v zimě vyšší spotřebu, ale za těch 5 měsíců to určitě není většina a doprava bude skrz celý rok rovnoměrná.

Navíc elektrifikace dopravy sníží její spotřebu energie na třetinu. A elektrifikace + TČ sníží spotřebu energie na topení taktéž na třetinu. Dále - FVE a VTE vyrábí přímo elektřinu místo tepla jako uhlí, plyn a jádro. Takže další snížení potřebné primární energie na třetinu.

feliz navidad
5. listopad 2021, 11:23

"Navíc elektrifikace dopravy sníží její spotřebu energie na třetinu."

To platí pouze a výhradně tehdy, pokud budete pro dopravu používat přímo elektřinu vyrobenou výhradně z OZE, tj. pokud zrovna svítí a nebo fouká. V opačném případě do toho budete nucen připočíst nejméně akumulaci, nebo nedejbože dokonce elektřinu z klasických zdrojů, a třetinová spotřeba začne pěkně narůstat.

Roman
5. listopad 2021, 21:03

Tak EV bude mít třetinovou spotřebu energie vždy. 7 ltr benzínu je 7x8,89 kWh = 62,23 KWh/ 100 km energie. EV průměr je pod 20 kWh/ 100 km energie. Takže pokud se bavíme jen o energetické náročnosti na vstupu do dopravního prostředku, jsou čásla jasná. Z hlediska CO2 je samozřejmě OZE ideálním zdrojem. Argumenty, že fouká nebo nefouká jsou diskutabilní. Plynovod vede přes celou Evropu, tedy také není zdrojem v místě, což by bylo sice ideální, ale nerálné. Kabel s elektřinou také můžs vést světem. Jistě, budou tam ztráty, ale čerpání plynu, také vyžaduje energii ( ztráty ). Někde fouká vždy, příliv je také vždy někde, slunce také svítí vždy někde. Je na nás, jak to vymyslet. Ale pořád bude dost těch, kteří budou pořád hledat argumenty , proč to nejde.

richie
8. listopad 2021, 11:59

to Roman

to su take "krasozvasty" na urovni PR a politicky vyjadreni, hlavne tych, ktori nevidia co vsetko je za tym to zabezpecit ..

ale hlavne som chcel reagovat na poslednu vetu:

"..Ale pořád bude dost těch, kteří budou pořád hledat argumenty , proč to nejde..."

podla nej ste tuto diskusiu (a vacsinu na tomto portaly) vobec nepochopil .. vacsina z tunajsich kvaci"odporcov" neriesia prechod ako taky, ale nezymselnu nekoncepcnost a nerealne terminy .. samozrem spolu s vyvracanim klamstiev o krajsich zajtrajskoch len vdaka superlacnej OZE uz v dalsej dekade ..

Miloslav Černý
5. listopad 2021, 09:16

Spoléhat zcela na politiky je cesta do slepé uličky. Lidi musí pocítit na vlastních peněženkách co je pro ně výhodnější, k čemuž zatím nedošlo., snad se k tomu přirozeně již schyluje. Aby bylo líp, musí být nejdříve hůř, což je osvědčená metoda. Jedině potom se budou rádi dívat jak se jim na obzoru točí nějaká ta vrtule, o fotovoltaice a dalších možnostech ani nemluvě

Pavel Karásek
5. listopad 2021, 10:00

Spoustu politiků jsou populisti a manipulátoři a taky posluhovači jaderné a fosilní lobby. Pro ty jsou OZE ohrožením a proto proti nim brojí. Lepší by ale bylo dívat se víc do budoucna. Tam budou OZE jedinou cestou.

Jan Veselý
5. listopad 2021, 10:10

Oni hlavně tomu oboru vůbec nerozumí a jsou závislí na tom, co jim kdo nakuká.

Vinkler
5. listopad 2021, 10:12

Jasně pane Karásek, už teď je (někdy) cena záporná. V budoucnu, až bude OZE 100x více, se tedy bude za odběr ee platit odběrateli (záporná cena)?

Ale proč tedy soustavně cena EE roste s rozvojem OZE? Vysvětlete.

Dalibor
5. listopad 2021, 12:14

Jen bych to poopravil cena záporná je již minulost. Posledně extrémně foukalo a cena se zafixovala na konstantní hodnotě 10€/MWh. Níže již nešla.

jozka
5. listopad 2021, 12:57

Posledni zaporna cena byla v nemecku cca pred mesicem. Z toho bych nic velkeho prozatim nevyvozoval.

Pavel Karásek
5. listopad 2021, 19:59

Pane Vinklere, co tam píšete za nesmysly. Nic takového, co píšete jsem nenapsal. Kroťte fantazii.

Milan
5. listopad 2021, 12:19

Vy jste pane Karasek priklad OZE aktivisty s klapkama na ocich, ktery nevidi nic kolem. Asi nepochopite, ze jen na OZE energetika fungovat nemuze.

Pavel Karásek
5. listopad 2021, 20:01

MIlane, když nemáte věcný argument, tak nic nepište. Místo toho uboze osobně útočíte.

Milan
5. listopad 2021, 12:24

Senát by měl odmítnout celý ten klimatický nesmysl. Je neuvěřitelné jak většina politiků naivně věří, že můžeme regulovat klima od-do. Vzhledem k ostatním nesmyslům jako lgbtX, politická korektnost, diktatura menšin ... je to jen další hřebíček do rakve naší civilizace. Prý vyspělé.

Ivan
5. listopad 2021, 12:44

vyspělá civilizace začneme být v momentě, kdy přestaneme hovna splachovat pitnou vodou...

jozka
5. listopad 2021, 12:54

To je otazka toho, dokdy pitna voda na splachovani bude levnejsi nez vystavba, provoz a udrzba separatnich rozvodu v kazde budove.

Milan
5. listopad 2021, 15:03

Ot om to asi nebude. Ja pitnou vodou nesplachuju. Ale jak poznamenava Jozka, asi by bylo drazsi vsude tahat dva rozvody.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se