Domů
Energetika v ČR
Stát vyhradí na pomoc s energiemi 66 miliard, podoba úsporného tarifu známá není
Zdroj: Pixabay

Stát vyhradí na pomoc s energiemi 66 miliard, podoba úsporného tarifu známá není

Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes pouze uvedl příklady slev, které se ještě mohou změnit. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard, uvedl dnes Síkela po jednání vlády.

Představená opatření Síkela označil jako válečný balíček. Na pomoc domácnostem má vláda vyhrazeno 27 miliard korun. Poplatek za obnovitelné zdroje uhradí od října a v příštím roce za domácnosti a firmy stát, ročně se na obnovitelné zdroje přispívá asi 45 miliard korun. Zhruba polovinu příspěvku na obnovitelné zdroj hradí stát, polovinu domácnosti a firmy.

Síkela uvedl, že domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo vaří, mohou od státu například dostat jednorázovou podporu až 11.000 korun. Obdobnou slevu dostanou domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat. Projeví se na jejím vyúčtování. Výše slevy bude definitivně stanovena nařízením, které musí posvětit vláda, uvedl Síkela.

Síkela potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.

Ilustrační foto

Podniky z energeticky náročných odvětví dostanou další pomoc v podobě kompenzací nepřímých nákladů, kterou stát vyplatí nejen letos, ale také příští rok.

„Jsme v energetické válce, válce, kterou proti nám rozpoutal ruský diktátor Putin,“ řekl Síkela.

Stát nyní podle něj plní plynové zásobníky nejrychleji minimálně od roku 2015. Je v nich asi 2,2 miliardy metrů krychlových plynů, což odpovídá 66 procentům kapacity. Tato zásoba plynu by během topné sezony vydržela pravděpodobně do ledna, stát pracuje na opatřeních, aby měl zásoby na celou topnou sezonu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Maly Jarda
22. červen 2022, 19:48

aneb posílat stovky miliard ročně Němcům a Američanům za předražený plyn a pak si muset půjčovat u západních bank další desítky miliard na dotace ožebračeným lidem

.. a připravovat prodej veškerého státního majetku do Německa a USA za pakatel během krize kterou způsobili

Petr prochaska
22. červen 2022, 20:50

Tady už státu nic nepatří, ale s tím předraženým plynem máte pravdu.

Maly Jarda
22. červen 2022, 21:43

čez, lesy čr, dopravní podnik prahy, budvar atd atd .. biliony čekající na to aby se prodaly pod cenou do usa

nikdo
24. červenec 2022, 01:38

Dopravní podnik HLMP ale není majetek státu ale města https://cs.wikipedia.org/wiki/Dopravn%C3%AD_podnik_hl._m._Prahy

proč by někdo kupoval podnik který je vlastně ztrátový? a Praha ho musí z většiny dotovat výnosy z jízdného nepokrývají ani třetinu nákladů.

Jiří
23. červen 2022, 08:48
Peter Zachara
22. červen 2022, 20:23

Socialistu poznas podla bezhlaveho pobehovania okolo problemu. Tvari sa pritom ale velmi mudro. Ved sa najde dost takych, co hykaju blahom.

Ondřej
22. červen 2022, 21:04

Takže plošná opatření.

Rejpal
22. červen 2022, 23:14

Tyto podpory drahé energie samozřejmě nevyřeší , důvod proč jsou drahé je totiž ten ,že stát svojí politikou zkrátka a dobře zlikvidoval levné zdroje energie. Pokud elektřina v topné sazbě stála 2kč a dnes za ní ČEZ chce 10 kč , pak sleva 0,6kč / kWh a pak sleva cca 1Kč /kWh na polovinu spotřeby nic neřeší výsledná cena bude stejně okolo 8,9kč /kWh a za tyto peníze je tepelné čerpadlo pro běžné domy prostě neprovozovatelné. a FVE na střechu pokud majitel má peníze mu stejně nepomůže, protože od listopadu do konce února s tím nepokryje ani spotřebu domácnosti natož pak topení v létě pak bude prodávat elektřinu za nízkou cenu. Jediné co mohou majitelé domů dnes dělat je přejít na tuhá paliva a nebo masivně izolovat domy.

Maly Jarda
22. červen 2022, 23:44

Přítel USA Fiala nabízí řešení v podobě slunečních elektráren které jsou v zimě na nic

.. zatímco připravuje největší tunel v dějinách tohoto národa

Rejpal
24. červen 2022, 00:52

Tak podpora už má konkrétní parametry , stát chce zlevnit o poplatek na OZE + cca 1,7 kč /MWh pro topnou a to až do průměrné spotřeby. A to každému bez rozdílu jeho ceny to znamená , že těm co zkrachovali loni obchodníci a co platí velké peníze to pomůže jen částečně , protože to co platí bude stejně raketa, ale ti co mají staré fixace třeba na 3 roky tak ti budu mít elektřinu do průměrné spotřeby zadarmo. Takže takový sám důchodce co má fix a topí TČ v malém RD aby si pořídil přímotop do skleníku., protože jinak okrádá sám sebe....

Nejlépe na tom budou asi majitelé FVE co mají fixaci těm se vyplatí všechno za draho prodat a za dotaci koupit technicky to není problém u nás se totiž měří po fázích....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se