Domů
Energetika v ČR
Velké firmy zažádaly o kompenzace za drahé energie za více než 5,5 miliardy Kč
Spékací pásy v ocelárně
Zdroj: beeveephoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Velké firmy zažádaly o kompenzace za drahé energie za více než 5,5 miliardy Kč

Velké firmy zažádaly stát o kompenzace na zvýšené náklady za energie za více než 5,5 miliardy korun. Stát pro tento program, který spustil v polovině listopadu a proti původním plánům prodloužil až do dnešní půlnoci, původně vyčlenil až 30 miliard korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zbylé peníze stát použije na zastropování cen elektřiny a plynu.

„Celkově evidujeme žádosti ve výši přes 5,5 miliardy korun. Rozdíl mezi původní alokací a vyčerpanými prostředky použijeme na zastropování cen energií,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Dotace byly určené pro velké podniky, které jsou připojené na vedení vysokého a velmi vysokého napětí. O kompenzace mohly konkrétně žádat firmy, kterým se loni zvýšily jednotkové ceny na plyn a elektřinu proti roku 2021 více než dvojnásobně. Ministerstvo nakonec obdrželo celkem 1041 žádostí za téměř 5,52 miliardy korun. Z toho zatím úřad schválil 393 žádostí za 2,76 miliardy korun, zamítnuty naopak dosud byly dvě žádosti za 3,4 milionu korun. „Zbylé žádosti bychom měli vyhodnotit do konce března,“ řekl vrchní ředitel sekce hospodářství Eduard Muřický. „Odhad alokace jsme prováděli na přelomu loňského léta a podzimu, kdy byly ceny energií na svém vrcholu. Naším cílem bylo, i na základě jednání se zástupci průmyslu, abychom měli zajištěnou částku k pokrytí maxima možného počtu oprávněných žadatelů,“ dodal.

Jednotlivé podniky mohly získat podporu až 45 milionů korun. Nejvýš 200 milionů Kč pak mohly dostat firmy z energeticky vysoce náročných oborů, které jsou v provozní ztrátě. Typicky šlo o společnosti ze zpracovatelského, zemědělského nebo těžebního průmyslu.

Ministerstvo původně dotace zamýšlelo jako pomoc firmám, pro které neplatil vládní cenový limit na energie. Vláda však ke konci loňského roku rozhodla o rozšíření zastropování i pro velké společnosti. I proto firmy nevyužily veškerý rozpočet programu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Anton Meško
10. únor 2023, 09:09

5,5 mld. korún, to je asi 230 mi. €. Nič moc, keď na Slovensku zo štátneho rozpočtu len na kompenzáciu vysokých cien elektriny, keď URSO zvolilo najhorší regulačný rámec pre zraniteľných odberateľov, malých podnikov s ročnou spotrebou elektriny do 30 MWh pôjde 58,25 mil. €.

URSU sa podarila špecialita, keď tarify, kde vo výpočte je cena elektriny zvýšili sa ich ceny niekoľko násobne. Len tak napríklad u odberateľov z distribučnej siete VN tarifa za straty pri distribúcii sa medziročne zvýšila z 5,4923 na 25,4879 €/MWh, pričom tarifa za distribúciu medziročne nevzrástla a zostala na úrovni minulého roka 8,81 €. Cena za straty pri distribúcii elektriny je skoro 3 krát vyššia ako cena za samotnú distribúciu. To sa môže stať asi len na Slovensku a myslím, že to je rekord hodný zápisu do Guinessovej knihy rekordov.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516