Domů
Evropská Unie
Boj s emisemi: EU je snížila od roku 1990 už o 23 %

Boj s emisemi: EU je snížila od roku 1990 už o 23 %

Evropská unie je na nejlepší cestě ke splnění a překonání svého cíle pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 20 %. Podle nedávno zveřejněného reportu Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) snížila EU mezi lety 1990 a 2014 své emise již o 23 % a nyní pracuje na splnění svého dalšího cíle v této oblasti – snížení emisí alespoň o 40 % do roku 2030.

Snižování emisí skleníkových plynů je před blížící se klimatickou konferencí v Paříži COP21, která se koná od 30. listopadu do 11. prosince, velmi sledované téma a jednotlivé státy začaly postupně prezentovat své závazky. Sledováni jsou především největší producenti CO2 na světě, mezi které patří také EU, vystupující jako celek.

Pokud jde o EU, poslední předpoklady ukazují, že členské státy míří za překonáním dříve stanoveného cíle a k roku 2020 by měly emise skleníkových plynů snížit o 24 %, pokud zůstane u aktuálně přijatých opatření v této oblasti. Pokud budou přijata další opatření, mohlo by to být dokonce až 25 %.

„Tyto výsledky hovoří sami za sebe – Evropě se povedlo snížit emise mezi lety 1990 a 2014 o 23 %, zatímco evropská ekonomika vzrostla za stejné období o 46 %.“

Evropský komisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Cañete

„Dlouhodobě ukazujeme, že ochrana klimatu a ekonomický růst mohou jít ruku v ruce. Je to silný signál před pařížskou klimatickou konferencí, že je Evropa připravena plnit své závazky a že naše klimatické a energetické strategie fungují,“ dodal Miguel Arias Cañete.

Postup směrem k cíli pro rok 2030

Podle odhadů by měly emise po roce 2020 dále klesat, tempo poklesu se ovšem má zpomalit. Plánované snížení emisí k roku 2030 se odhaduje mezi 27 % (při současných opatřeních) a 30 % (při implementaci plánovaných opatření). Z toho plyne, že ke splnění cíle pro rok 2030, kterým je 40 % snížení emisí v porovnání s rokem 1990, bude třeba přijmout další opatření.

Předseda Evropské komise (EK) Juncker nedávno prohlásil, že EK již začala s prvními kroky, které povedou k naplnění stanoveného cíle. Jedním z nich je návrh revize evropského systému pro obchodování s emisemi EU ETS, který byla představen v rámci takzvaného letního energetického balíčku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.