Domů
Evropská Unie
EU chce vyšší kontrolu nad podporou fosilních paliv, ČR v této oblasti drží překvapivé prvenství
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

EU chce vyšší kontrolu nad podporou fosilních paliv, ČR v této oblasti drží překvapivé prvenství

Evropská komise plánuje přísnější kontrolu členských států v oblasti snižování podpory fosilním palivům. Cílem EU je, aby se členské státy postupně zbavovaly podpory fosilním palivům a aby podpora obnovitelným zdrojům odpovídala zvýšeným klimatickým cílům Evropské unie. 

Evropská unie plánuje dalšími kroky ztížit ekonomickou činnost fosilním palivům. Tentokrát se zaměřuje na jejich přímé i nepřímé systémy podpory a dotace.

Podle nedávné zprávy Evropského účetního dvora totiž tyto dotace v roce 2020 dosáhly celkem 52 mld. EUR, což bylo o 4 mld. EUR méně než v předchozím roce. Na poklesu se nicméně podílel i obecný pokles spotřeby energie v Evropské unii, a proto je další pokles nejistý.

Určitým pozitivním závěrem zprávy z pohledu Evropské komise určitě je, že v průměru se obnovitelné zdroje podporují více než fosilní paliva. Nicméně v celkem patnácti členských státech dosahuje podpora fosilním zdrojům vyšší hodnoty než podpora obnovitelným zdrojům.

Ze statistik plyne pro Českou republiku velice pozitivní zpráva. Ze srovnání členských států v poměru fosilních dotací k dotacím pro obnovitelné zdroje totiž vychází nejlépe Česká republika, následovaná Německem a Španělskem.

Poměr podpory fosilních a obnovitelných zdrojů ve vztahu k hrubému domácímu produktu Poměr podpory fosilních a obnovitelných zdrojů ve vztahu k hrubému domácímu produktu

Aby měla Evropská unie větší kontrolu nad množstvím podpory pro fosilní zdroje, připravuje potřebnou legislativu. Podle ní má být zavedena reportovací povinnost členských států ohledně snižování podpory fosilním palivům. Pravidla by se měla uplatnit již od roku 2023.

Dotace pro fosilní paliva mohou mít mnoho podob, od podpory výstavby plynárenské infrastruktury, přes snížené daňové zatížení až po bezplatné přidělování emisních povolenek teplárnám spalujícím fosilní paliva. Jak uvádí citovaný report, v některých případech může být daňové zvýhodnění pro fosilní paliva dokonce vyšší než u některých čistějších alternativ.

Schválení pravidel bude složité, rizikem je dopad na domácnosti

V loňském roce EU v rámci balíčku FitFor 55 zveřejnila úpravu směrnice, kterou se mění struktura rámcových předpisů o zdanění energetických produktů a elektřiny. Jejím hlavním cílem je narovnat prostředí daní ve prospěch obnovitelných zdrojů energie.

V rámci schvalování ovšem platí, že změny musí být přijaty jednomyslně. Každý z členských států tedy může schválení nových pravidel zablokovat.

Vzhledem k vysokým cenám energetických komodit bude důležitý i dopad nové regulace na domácnosti. Pokud by nová struktura zdanění podle návrhů komise měla ještě více zatížit domácnosti, bude dojednání podpory komplikované.

Pokud tedy ke schválení pravidel o novém zdanění skutečně dojde, bude to zřejmě výsledek širšího kompromisu nad podobou evropské regulace energetiky do roku 2030 a dále.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jan Stehlik
1. únor 2022, 18:37

Připravte si peněženky :-) Bude to fičák . Ceny se budou nabalovat jak sněhová koule . Zdražovat bude vše od zemědělství až po pálenou tašku na střeše . Ale horní procento to určitě nezabolí . Těm životní uroveň neklesne .

Vojvodik Petr
1. únor 2022, 18:58

Co jsme si zvolili, to máme.

miro novak
1. únor 2022, 21:29

Bolsevik vzdy zil v predstave, ze dokaze prerozdelit hodnoty. Nedokaze. Iba kradnut.

energetik
1. únor 2022, 22:10

Ano, a proto teď dá hodně práce to vše napravit a dotace pro škodící fosily omezit.

Podobně by se mělo postupovat i v případě jaderné energetiky, zrušit všechny dotace, úlevy, výjimky a velmi omezenou zodpovědnost za škodu.

Arnošt
1. únor 2022, 22:45

Souhlas - zrušit vše. Ale to by tam muselo být "narovnat prostředí daní" bez toho "ve prospěch OZE" - takhle z toho bude jen další průšvih.

miro novak
1. únor 2022, 23:32

naprosty suhlas s tvojimi slovami. Samozrejme zrusit aj dotacie na OZE. Nech si zakaznik vyberie, ci chce spolahlivost v kvalite, alebo len sojovu imitaciu masa.

Aby si nebol v omyle, sam sa podielam no vyvoji wave energy convertoru, takze by som mal byt na tvojej strane. A chciet nachamtat z dotacii.

miro novak
1. únor 2022, 23:34

inak, vies mi menovat britskych, francuzskych a americkych bolsevikov, co sa podielali v minulosti na dotaciach do jadra?

Dakujem vopred za odpoved.

energetik
2. únor 2022, 13:19

Tak například jaderný komplex sheffield je hrazený z daní nejen "britskych bolsevikov".

Emil
2. únor 2022, 13:24

Žádný "jaderný komplex sheffield" neexistuje.

energetik
2. únor 2022, 20:25

Sellafield. I s tím překlepem všichni víme o co jde, tedy až na jednoho.

Milan Vaněček
2. únor 2022, 20:43

Tady je to ještě zkopírované z Wikipedie (jen část, přečtete si celé):

cs.wikipedia.org/wiki/Sellafield

Komplex Windscale/Sellafield je označován jako nejradioaktivnější místo v západní Evropě.

Reaktor pro výrobu plutonia byl chlazený vzduchem, přímo vypouštěným komíny do ovzduší. Na komínech sice byly instalovány filtry, ale ty postrádaly vzhledem k velkému objemu procházejícího vzduchu jakoukoli reálnou schopnost filtrace. Podle neoficiálních měření (jeden z pracovníků měřil ve volném čase okolí svého bydliště) byla v okolí vysoká úroveň radiace již před první havárií v r. 1957. Oficiální data z té doby buď neexistují (měření se v 50. letech vůbec neprovádělo) nebo jsou tajná. Došlo zde k několika jaderným haváriím, v roce 1957 zde vypukl požár, který způsobil vážnou jadernou nehodu, v dubnu 2005 z potrubí uniklo 83 000 litrů radioaktivního odpadu, který však byl zachycen uvnitř zařízení.

Požár v roce 1957 byl způsoben konstrukcí reaktoru - šlo o obrovskou uhlíkovou voštinu, kde v jednotlivých otvorech byly cartridge s uranem, který se reakcí měnil na plutonium. Uhlík sloužil jako moderátor. Američtí odborníci varovali Brity, že uhlík představuje riziko protože má tendenci "akumulovat" přijímané teplo, které pak náhle uvolní. Tento problém byl Britům znám a řešili ho tak, že čas od času úmyslně zvýšili teplotu reaktoru, což vedlo ke kontrolovanému uvolnění naakumulované tepelné energie. V době, kdy Britové vyvíjeli fúzní bombu ("vodíkovou"), bylo v některých cartridgích v reaktoru místo uranu lithium. To pravděpodobně vedlo k nestandardnímu chování reaktoru při kontrolovaném uvolňování akumulovaného tepla a výsledkem byl požár uhlíku, který se podařilo uhasit až po několika dnech. Z havárie byli v té době obviněni pracovníci reaktoru, vliv vloženého lithia byl přiznán (objeven?) až po r. 2000. Po této havárii byla kontaminace okolí oficiálně přiznána, byly likvidovány výrobky blízkých farem (mléko) a byla provedena dekontaminace (její rozsah není jasný).

Emil
2. únor 2022, 21:17

Překlepem? Jakým "překlepem" jste ze Sellafieldu udělal sheffield? Sellafield byl původně vojenský jaderný komplex. Na to jste přišel až teď, že se armádní zařízení financují z daní? Z čeho jiného byste je chtěl financovat?

Emil
2. únor 2022, 06:35

Kdyby někoho zajímalo, jak je to s těmi dotacemi ve skutečnosti, tak v roce 2019 činily dotace v EU do fosilních paliv 56 miliard €, do OZE 78 miliard € a do jádra 4 miliardy €. Přičemž za posledních deset let zůstaly dotace do fosilních paliv a jádra stejné, zatímco do OZE narostly na dvojnásobek. Viz str. 26:

eca. europa. eu/Lists/ECADocuments/RW22_01/RW_Energy_taxation_CS. pdf

Dále je na str. 31 zajímavý graf, ukazující jednotlivé země a to, jak moc dotují OZE v poměru k fosilním palivům a jejich HDP. Na prvním místě je ČR, na druhém Německo a na třetím Španělsko...

Jirka94535
2. únor 2022, 14:18

Pane Energetik. Naprosto s Vámi a ostatními v tomto vlákně souhlasím. Zcela zrušit dotace z peněz daňových poplatníků.

Zhruba za 9roků skončí solární megatunel. Každý z nás má na faktuře platbu POZE. Bych jí nechal s volbou každého, zda platbu nasměruje na soláry, větrníky, jádro, atp. Ideální by bylo vylepšení o přepínání tarifu podle volby a stavu v síti. Např., zvolil jsem jádro, porucha v JETE, odstaven blok, nedostatek v síti, automaticky jsem přepnut na drahý tarif s aktuální cenou na trhu. Samozřejmě i naopak, nesvítí, nefouká......

Při volbě JE klidně částku zvýšit o likvidaci paliva a připojištění, jako příznivec JE uznávám, že tato rizika nelze podcenit. Každý ať se rozhodne.

Ze státního rozpočtu už ani kačku.

JVr
2. únor 2022, 08:07

"Ze srovnání členských států v poměru fosilních dotací k dotacím pro obnovitelné zdroje totiž vychází nejlépe Česká republika"

Je solární tunel považován za dotaci do OZE? Hmm z toho dokumentu nevykoukám, ale přemýšlím, jak jinak bychom mohli být ti, co nejvíce dotují OZE? :)

Pánové je to skutečně tak, že dotujeme OZE, nebo pouze dotujeme pohodlný život (-> plýtvání čimkoliv) vybraným jedincům?

energetik
2. únor 2022, 23:54

Poplatek je vybírán pod záminkou podpory OZE a stát to tak EU vykazuje, ovšem skutečnost je taková že ke skutečným výrobcům energie z OZE se z toho poplatku jakože na podporu OZE nedostane ani polovina.

Účet je netransparentní a nekontrolovatelný, státem nařízený poplatek je zdaněn takže hned 21% si z toho bere stát místo aby to šlo na to pro co to stát jako vybírá (něco zpacká a ještě se na tom politici přiživují), navíc další daně a poplatky dodatečně a retroaktivně uvalené na některé výrobce odeberou další cca polovinu z toho co zbylo.

Vojtěch Mališ
2. únor 2022, 08:24

"narovnat prostředí v prospěch OZE"? tato formulace na mě naopak dělá dojem že ve skutečnosti půjde o další pokřivování trhu..

ll
2. únor 2022, 21:25

Bohužel, levicová Evropa jede už z 50% na dotace, tím se dá lehce ovládat subjekt, který dotace přijímá. Už o tobě nerozhoduje volený politik, ale úředník. Křiví to trh a peníze se utrácejí na blbosti, které by bez dotací vůbec nevznikly.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se