Komise navrhne zpřísnění pravidel pro využívání biomasy
Evropská komise chce upravit pravidla pro využívání biomasy pro účely výroby energie, a to především zpřísněním takzvaných kritérií udržitelnosti. Ta musí být splněna, aby bylo možné energii z biomasy považovat za obnovitelnou, a bylo ji tak možné započítat na cíl pro podíl energie z obnovitelných zdrojů.
Spalování organických materiálů a dřeva, které je důležitým zdrojem energie i v České republice, podléhá takzvaným kritériím udržitelnosti, které stanovuje směrnice o obnovitelných zdrojích energie. Evropská komise nyní plánuje tato pravidla zpřísnit, jak informoval nizozemský server FD.
V červenci navrhne Unie v rámci novelizace směrnice o OZE pravidlo, že kritéria udržitelnosti musí splňovat i menší zařízení produkující energii, než tomu bylo doposud.
V současnosti výrobny pod 20 MW instalovaného výkonu nemusí splnění kritérií udržitelnosti prokazovat. Pokud budou změny odsouhlaseny, povinnost bude rozšířena na veškerá zařízení od 5 MW.
Komise plánuje navrhnout také širší definici takzvaných “no-go oblastí”, ze kterých spalovaná biomasa nesmí v žádném případě pocházet. Půjde například o oblasti původních lesů, pralesů či rašelinišť.
Kritéria udržitelnosti budou také od ledna příštího roku aplikována na zařízení v rámci evropského sytému obchodování s emisemi (EU ETS). Ta mohou, pokud spalují biomasu, reportovat nulové emise a do současnosti se jich povinnost prokazovat udržitelnost netýkala.
Pravidla se mohou ještě měnit
Evropská komise navrhne změny v rámci legislativního balíčku Fit for 55, který má být představen 14. července. Součástí návrhů budou například změny ve směrnici o obnovitelných zdrojích (RED II), směrnici o EU ETS či směrnici o energetickém zdanění. To vše s cílem dosáhnout vyššího podílu obnovitelných zdrojů v evropském energetickém mixu (nyní je navrhováno navýšení z 32 % na 38 nebo 40 %).
Ohledně budoucnosti biomasy v evropské obnovitelné energetice se zcela jistě povedou na půdě EU dlouhé debaty. Například energetika severských států je tradičně založena na spalování dřeva. Stejně tak Česká republika ve svém energeticko-klimatickém plánu sází na biomasu jako relativně jednoduše implementovatelnou náhradu fosilních zdrojů.
Mohlo by vás zajímat:
Papír snese vše . Spalování uhlíku nevytváří CO2 :-)
A stromy neukládají uhlík a nevypouští kyslík :-)
1kg biovsázky=0,000292MWh
1 kg U3O8 = 97,33MWh.....97,33/0,000292=3424
jádro 3424 krát více než biovsázka, u štěpky a uhlí jsou podobné poměry a CO2 1:0=nekonečně více
zvláštní kapitolou by byla ekonomika nákladů MWh a při životnosti JE až 80 let lze spočítat podobné poměry MWh ze uhlíkového hoření vsázek cca 3000 dražší!!! Jádro není podporovaný zdroj a SRN dokonce končí s jádrem po cca 40 letech!!! To nelze pochopit, pouze Klimawende jako podvod století potrestat nepotrestatelné vůdce států!!!
Samozřejmě že průmyslové pálení biomasy je devastace životního prostředí. Žádné emise se samozřejmě neušetří, protože ten les roste 80 let, takže teprve po 80 letech se CO2 zase uloží do dřeva a ještě za 40 let bude polovina těchto emisí v atmosféře. Nicméně vždy existuje nějaké lepší řešení podle mého názoru jsou 2 , řešení první je zajištění energie pro města, které nejsou daleko od jaderných elektráren jako Brno. Tábor , Písek , Vodňany, Strakonice a další města která mohou přejít na teplo ,které se dnes vypouští do vzduchu je to nejvíce ekologické řešení. Mnoho dřeva používají domácnosti v rodinných domech, přitom ty domy lze dobře vytápět tepelnými čerpadly země voda , které nezpůsobují takové energetické špičky jako systémy vzduch /voda. Samozřejmě nemůžeme všechny domy vytápět tepelnými čerpadly , alespoň ne při dnešním tepelně izolačních vlastnostech budov. Ale u bytových domů tam , kde není žádný zajímavý zdroj pro CZT jako je spalovna odpadů jaderná nebo uhelná el. lze přejít na kombinaci tepelných čerpadel vzduch/ voda a plynového kotle kdy řídit odběr může distributor pokud by se z toho stal standart , pak by to naší energetice dost pomohlo, protože v zimním období by byla spotřeba el. energie z velké části řízená a mohla by se přizpůsobovat denní době a možné výrobě třeba i v Německu. Došlo by jednak růstu spotřeby el. energie, ale i k lepšímu využívání přenosové a distribuční soustavy takže reálně k poklesům cen distribuce a i samotné vytápění bytů by bylo levnější.
Mám pro Vás návrh. Vypadá to že na TČ trochu ujíždíte, nemáte náhodou přehled o tom jestli se dělají ve státech, nebo i v Evropě, horkovzdušné topné jednotky (jako ty co v USA používají) ale s tím že obsahují TČ a umí jak topit, tak chladit zpátky do zemního kolektoru? Eventuálně jejich srovnání se zde rozšířenými řešeními? Přišlo by mi to jako celkem elegantní řešení.
Tahat potrubí z JE světa kraj kamsi do Brna nikdy ekonomicky nevycházelo. Proto to dodneska není A dokud není vymyšlený unbundling v teplárenství, tak je to tak nějak... To by snad bylo lepší postavit někde na Špitálce velký elektrokotel na sole a nahřívat to levným OZE proudem na těch cca 700°C a pak při potřebě dodávky tepla z toho brát přes parogenerátor a turbíny. A nebo to teda postavit na Červeném Mlýně.
Ale ani to pořád neřeší problém s nezajímavostí CZT a jeho nerozvojem i v místech kde to není ke zdroji daleko a kde by se to dalo využít i pro získávání chladu. Ne zase tak daleko od Vaňkovky a Prioru vede síť tepláren, pokud vím, tak ty baráky chladí elektřinou (a Vaňkovka myslím i sama topí) Myslím že ani nová výstavba není napojená na CZT, možná protože tam ani není možnost...
Mohou zprisnovat co chteji,toto zarizeni je zivotne zavisle na ee a jak to tak vypada,bude energeticka chudoba...hlavne pres zimni obdobi.
Tak a teď ještě zvážit reálné emise elektroaut a větrníků a můžeme celé tohle nesmyslné politické cvičení utnout.
ještě štěstí, že architekt divočiny=kůrovec dostatek štěpky v ČR zajistil, odlesnění bude rychlé a během 5let jsme aridizované )zemí bez lesů!!!
Nenechte se mýlit, kůrovcovou kalamitu si způsobil člověk sám masovou devastací lesů a jejich náhradou monokulturními plantážemi smrku pro zisk, které v čr nemají moc co pohledávat, míst nad 1000m nm je minimum, pravé české listnaté lesy to přežily bez poskvrny.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se