Domů
Evropská Unie
EU zvažuje zavedení povinnosti naplnění zásobníků plynu před zimou
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

EU zvažuje zavedení povinnosti naplnění zásobníků plynu před zimou

Evropská komise zvažuje zakotvení povinnosti členským státům naskladnit určité množství plynu do zásobníků pro topnou sezónu. Vyplývá to z dokumentu, který již minulý týden naznačoval obsah sdělení komise z tohoto týdne.

O obsahu dokumentu, který v minulém týdnu indikoval rozsah opatření, které komise nejspíše navrhne, informoval server ICIS. Zásoby plynu v EU musí být do 30. září naplněny alespoň z 80 %, aby byla EU lépe připravena na příští zimu, uvádí se v dokumentu komise. V tomto týdnu nicméně komise navrhované stavy zásobníků ještě navýšila, a to na 90 % do 1. října. Komise rovněž navrhuje členským státům několik dalších opatření, která by měly provést, přičemž chybějící náklady by měly pokrýt samy.

ICIS předpokládá, že pokud odběr plynu zůstane na stejných úrovních jako v předchozích pěti letech, komerční zásobníky ve státech EU budou na konci topné sezóny na 17 %. K dosažení 80 % zásob plynu k 30. září by tak přepravci museli během léta dodat přibližně 61,6 mld. m3 plynu, což je zhruba 336 mil. m3/den. 90% cíl by si přitom vyžádal ještě vyšší dodávky. ICIS předpokládá, že i kdyby zásobníky, které v Evropě provozuje ruský Gazprom, nebyly naplněny, unijní státy tohoto cíle mohou dosáhnout.

Draft dále indikoval několik dalších opatření k zabezpečení příští topné sezóny. Kromě povinného naplnění zásobníků dále například povinnost vlastníků zásobníků vypisovat výběrová řízení na skladovací kapacity, požadavek na provozovatele přepravních soustav nebo vyrovnávací subjekty, aby nakupovali a spravovali strategické zásoby plynu, nebo zvýšení slevy z přepravních tarifů pro zásobníky z 50 % na 100 %.

Dodávky do EU jsou postupně více a více diverzifikované, především díky rostoucímu dovozu zkapalněného zemního plynu. Ten by mohl částečně kompenzovat nižší dodávky z plynovodů vedoucích z Ruska. Podle dokumentu Komise byly navýšené dodávky zajištěny díky diplomatickému působení EU v oblasti energetiky. Od začátku roku je do EU obecně dodáváno více LNG, což bylo vyvoláno tím, že ceny plynu v EU dosáhly tak vysokých hodnot, že převýšily tradičně vyšší ceny v Asii.

 

Aktualizace: Jak uvedl server Montel, Komise navýší povinnost na 90 % do konce září.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karásek
9. březen 2022, 14:03

Aby u nás v ČR nepřišla pozdní lítost kvůli liknavému přístupu v budování OZE. Ty znamenají energetickou nezávislost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se