Domů
Evropská Unie
Evropská komise schválila litevský model podpory OZE

Evropská komise schválila litevský model podpory OZE

Evropská komise schválila způsob, jakým je financován rozvoj OZE v Litvě. Podniky s energeticky náročnou výrobou mají sníženou sazbu na podporu OZE.

V roce 2012 nastavila Litva systém podpory výstavby a provozu obnovitelných zdrojů na svém území. Dle tohoto modelu bude podpora vyplácena do roku 2029 a celkový objem peněz, které půjdou na podporu OZE, je odhadován na 1,24 mld. euro (36,7 mld. korun).

EU nyní přezkoumala systém, podle kterého jsou peníze rozdělovány projektům uvedeným do provozu v letech 2012 až 2015.  Během tohoto období projekty soutěžily ve výběrovém řízení o podporu ve formě feed-in prémie (tedy vyprodukovaná elektřina byla prodána za tržní cenu na burze a výrobce dostal ještě bonus nad aktuální tržní cenu. U nás známé pod pojmem zelený bonus). Malé projekty do 30 kW a od roku 2013 do 10 kW dostávaly fixní výkupní cenu, která je zafixovaná na 12 let.

“Tyto dva mechanismy dovolí Litvě pokračovat v rozvoji OZE a zároveň zachovat konkurenceschopnost energeticky náročných firem, kterým je snížena povinnost podílet se na financování této podpory.” Eurokomisařka Margrethe Vestager

Evropská komise v přezkoumání dochází k závěrům, že podpora je přiměřená a že její výše slouží k pokrytí rozdílu mezi náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a tržní cenou elektřiny. Podpora je tak v souladu s politikou EU na podporou obnovitelných zdrojů.

Litevská podpora je financovaná poplatkem, který platí koncoví spotřebitelé. Od letoška ovšem přistoupila Litva na novinku, kdy podniky, jejichž provoz je energetický náročný, nyní  platí méně na podporu OZE. Konkrétně je jim poplatek na OZE snížen o 85 %. Toto opatření je stejně jako například v Německu odůvodňováno nutností zachování konkurenceschopnosti výrobních podniků.

Štítky:OZE
Litva
EU

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se