Domů
Elektřina
Evropská komise schválila podporu čtyřem německým teplárnám
Teplárna Berlin Mitte. Zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Berlin-mitte_heizkraftwerk-mitte_20060605_629.jpg

Evropská komise schválila podporu čtyřem německým teplárnám

Evropská komise schválila výplatu provozní podpory čtyřem německým vysokoúčinným teplárnám, jejichž provoz by v určitých obdobích nebyl bez příspěvku ekonomický. Podle komise tato opatření podpoří klimatické a energetické cíle unie, aniž by ohrozila konkurenci na trhu.

Provozní podporu budou pobírat stávající teplárna Mitte v Berlíně a GuD 2 Mnichově, které obdrží bonus ve výši 1,5 euro centu za každou kWh elektrické energie dodanou do sítě. Rozsah podpory je nicméně omezen na 16 000 hodin plného zatížení.

Vzhledem k investičním nákladům pak nárok na více než dvojnásobný bonus, tedy 3,4 centů za kWh, získají nové teplárny Niehl 3 v Kolíně nad Rýnem a Lausward F v Düsseldorfu. Obě zařízení rovněž budou moci podporu čerpat po delší dobu, a to až 30 000 hodin plného zatížení.

Podpora bude podle nového systému vyplácena v podobě bonusu, který teplárny obdrží navrch k prostředkům získaným prodejem elektřiny za její tržní cenu.

Německý systém podpory KVET dostal zelenou v říjnu

Evropská komise na konci října odsouhlasila Německu nový systém podpory kombinované výroby elektřiny a tepla, který byl schválen již na konci loňského roku a nabyl účinnosti 1. ledna tohoto roku. Systém je specifický v tom, že podpora výroby elektřiny bude teplárnám udělována pouze pro omezený počet hodin výroby.

„Teplárny nevyrábějí pouze elektrickou energii, ale rovněž umožňují využití tepla, jež vzniká při tomto procesu. Systém pomáhá integraci vysokoúčinné výroby elektřiny a tepla na trh a udržuje nízké ceny elektřiny pro spotřebitele,“ komentovala říjnové rozhodnutí komise Margrethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž.

Nový systém má Německu pomoci navýšit netto výrobu elektrické energie z kogeneračních zařízení ze současných zhruba 96 TWh ročně na 110 TWh v roce 2020 a následně 120 TWh v roce 2025.

Úvodní fotografie: Teplárna Berlin Mitte, autor: Georg Slickers @WikipediaCommons

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ERÚ chystá radikální změnu v účtování elektřiny
7. srpen 2022, 23:01
Analytici očekávají, že ČEZ za pololetí násobně vzrostou tržby i zisk
7. srpen 2022, 06:40
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Doležal
17. prosinec 2016, 17:06

„Pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.“

– Ronald Reagan

Jan Veselý
18. prosinec 2016, 03:01

Tak pravil prezident, který pohrdl prací svého předchůdce a zabil několik nadějných technologií a užitečných regulací, takže následně ze země zvané USA odtekly a odtékají stovky miliard USD ročně.

Petr Doležal
19. prosinec 2016, 21:12

tady v tomto příspěvku jsem nechtěl vyloženě hodnotit Regana a jeho činy, spíš to že, přesně tento jeho výrok na situaci na energetickém trhu pasuje. Ono regulování a dotování a masivní přerozdělování je společné všem socialistům at za jeho éry a nebo těm novodobým. Prvně se různě danilo (emisní povolenky na CO2 apod.), pak regulovalo a dotovali jiné zdroje (důsledek: nestabilní investiční prostředí, pokles cen na burze elektřiny, zvýšení různých doplatků na OZE apod,) a ted se už dotuje (vlastně musí dotovat), protože následkem předchozích dotací a regulací není možno nové nedotované zdroje stavět. Čím ale víc se bude dotovat, tím tržní cena elektřiny půjde dolů a tím se bude muset dotovat více, aby investoři investovali do nových energetických zdrojů a byli ekonomické. A jak s této spirály ven? Podle mě tu cesta jediná a to ihned přestat dotovat a zásadně změnit regulační prostředí a i tak náprava následků energetického socialismu bude na více než 20 let.

Martin Prokš
19. prosinec 2016, 12:04

Dalšími logickým logickým krokem za pár let bude znárodnění se zdůvodněním, že majitel akorát krade (dotace) a stejně netopí - neposkytuje danou "veřejnou službu" v dostatečné míře a kvalitě. Případně že neinvestuje dostatečně do údržby. Tak ho vyvlastnit! Nebo pokud má majitel dost rozumu, tak to včas prodá sám a dobrovolně nějaké státní firmě, dokud se to dá ještě za nějakou rozumnou cenu prodat. Teda pokud už to teď není nějakou formou státní firma jako třeba ČEZ u nás...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se