Domů
Evropská Unie
Evropská unie chce uvolnit pravidla pro státní podporu obnovitelných zdrojů
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropská unie chce uvolnit pravidla pro státní podporu obnovitelných zdrojů

Regulátoři EU navrhují změny pravidel pro státní podporu, aby členské země unie mohly zavést podporu pro v podstatě všechny projekty spojené s využíváním obnovitelných zdrojů. Přestože EU očekává, že část investic přijde sama z privátního sektoru, veřejná podpora bude nadále nezbytná pro zajištění rychlé ‘zelené‘ transformace ekonomiky.
„Evropa bude potřebovat značný objem udržitelných investic. Přestože významná část bude pocházet ze soukromého sektoru, veřejná podpora bude hrát roli v zajištění, že zelená transformace proběhne rychle,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komisařka podle agentury Reuters dále uvedla, že revidovaná pravidla podpory umožní jednotlivým členským zemím zavést nové nástroje podpory a rovněž plně financovat projekty v oblasti čisté dopravy, energetické účinnosti budov a biodiverzity. Nová pravidla mají stále umožňovat investice do projektů spojených se zemním plynem, pokud budou v souladu s klimatickými cíli pro roky 2030 a 2050.

Členské země by podle nových pravidel nicméně musely podporované projekty konzultovat se všemi zúčastněnými stranami, aby bylo zajištěno, že je podpora efektivní a omezená pouze na projekty, které ji vyžadují. Podle agentury Reuters nyní Evropská komise vyčká do začátku srpna na připomínky k navrhovaným pravidlům, poté bude moct učinit konečné rozhodnutí.

Komentáře(5)
Josef
10. červen 2021, 22:47

To bude zase příležitost se /v zájmu zachraňování planety / napakovat....

Radek
11. červen 2021, 15:41

Ano, bude. Říká se tomu podnikání. Jen jsem z Vaší připomínky nepochytil, zda se na ono napakování těšíte, anebo jej zatracujete.

Vinkler
12. červen 2021, 18:45

Pokud podnikáte na trhu za vlastní riziko, je to chvályhodné.

Pokud loupete dotace tj. okrádáte daňové poplatníky přes vylobovaný stát, je to nemravné (tunel) a likviduje ty daňové poplatníky = ten daný stát.

energetik
12. červen 2021, 20:49

energetický trh je zdeformovaný jadernou energetikou, tam něco jako podnikání na vlastní riziko zatím nikdy a nikde existuje a neexistovalo. Zodpovědnost za škody je tam uměle snižována zákony, jinak by toto "podnikání" bylo nepojistitelné a tak rizikové že by byla cena jaderné elektřiny nekonkurenceschopná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.