Domů
Evropská Unie
Evropská unie od září zakazuje výrobu halogenových žárovek

Evropská unie od září zakazuje výrobu halogenových žárovek

Po téměř 60 letech bude výroba halogenových žárovek v Evropské unii definitivně zakázána. Zákaz výroby začne platit od 1. září. Od září bude možný pouze doprodej skladových zásob. Halogenové žárovky mají být nahrazeny LED světelnými zdroji.

Od 1. září definitivně skončí výroba halogenových žárovek v Evropské unii. Hlavním cílem je zvýšit energetickou účinnost a snížit emise skleníkových plynů v celé EU. Zákaz měl původně začít platit již v roce 2016, ale technologie nebyly tehdy zcela připraveny. Ze zákazu jsou vyňaty halogenové kapsle, lineární a nízkonapěťové žárovky.

Postup Evropské unie je pouze potvrzením celosvětového trendu přechodu na LED světelné zdroje. LED zdroje podle zástupců průmyslu, aktivistů a odborníků sníží emise skleníkových plynů a účty za elektrickou energii.

„Snaha Evropské unie zakázat halogenové žárovky je špatná. Spotřebitelé budou finančně trpět a vždy jsou to ti nejchudší, kteří kvůli podobným opatřením trpí nejvíce. Zákazníci by měli mít možnost volby při pořizování žárovek. Evropská unie by zákazníka neměla nijak ovlivňovat,“ řekl Jonathan Bullock, mluvčí UKIP v Evropském parlamentu.

„V současné době jsou halogenové žárovky často levnější než LED žárovky, ale náklady na elektrickou energii budou mnohem vyšší, zatímco LED žárovka se za rok zaplatí. Halogenové žárovky mají navíc průměrnou životnost dva roky ve srovnání s LED žárovkami, které mají životnost 15 až 20 let,“ uvedl Stewart Muir, produktový manažer společnosti Energy Savings Trust.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jiří
27. srpen 2018, 01:12

"Spotřebitelé budou finančně trpět a vždy jsou to ti nejchudší, kteří kvůli podobným opatřením trpí nejvíce."

Finančně trpět bude možná ten, kdo neumí počítat. Náhrada za 100W žárovku (1300+ lm) se dá všude sehnat pod 100 Kč za LED, nebo 50 Kč za halogenovou. Tedy rozdíl do 50 korun, který se na elektřině vrátí za méně než 200 hodin svícení, tedy něco přes 2 měsíce při 3 hodinách svícení denně.

I nejlepší ledky na trhu už jsou za přijatelné ceny, máme v ložnici Philips LED Classic Filament za 240 korun, nejlevnější pak na záchodě za 40 korun. Nevím jak moc chudý bych musel být, abych na to neměl.

Panaka
27. srpen 2018, 10:14

To máte tak. Evropská unie by mohla přestat konat v zajmu vyssiho dobra. Topna sezona u zimumrivych lidi je cca 2/3 roku. Pokud ma nekdo běžný elektrický primotop (ne TČ), tak mu muze byt uplne jedno, jestli "topi" primotopem, nebo zarovkou. Navíc, jeste jsem nepotkal LED zarovku s tak teplym světlem, jako ma klasicka zarovka. Možná jsou, ale nebudou za Vami uvedenou cenu.

Prostě bych to nechal na lidech. Moje babička taky provozuje 35 let starou ledničku Minsk a ani EU s ni nic neudělá :)

(hucel jsem do ni 2 roky - aspon ze děda má pár akcii ČEZ...)

Jan Veselý
27. srpen 2018, 15:31

Edisonova tepelná koule dělá teplo tam, kde nemá žádnou hodnotu - pod stropem. Přímotop v podlaze nebo pod oknem, tj. tam kde má.

Nedávno jsem viděl jednu takovou prastarou ledničku v akci. Ten trvale běžící kompresor mě fakt dostal. A navíc to prdlajz chladilo.

energetik
27. srpen 2018, 12:23

Také máme vláknové LEDky cca 134lm/W, 6W za cca 70Kč a maximální spokojenost, vybral jsem si ty spíše studené a je to lepší než denní světlo. Tepelné koule mne unavovali oči a bralo mne z nich spaní. Poslední tepelnou kouli máme ještě v ledničce.

Martin Pácalt
27. srpen 2018, 13:52

Pokud máte ty studené LEDky i ve spací části bytu, mrvíte si tím spánek.

energetik
28. srpen 2018, 07:33

Při spaní nesvítíme.

Martin Pácalt
28. srpen 2018, 09:06

Před spaním svítíte v ložnici baterkama?

energetik
28. srpen 2018, 10:23

Ano, před spaním Edisonem který je na akumulátor:

https://www.schrack.cz/podpora/novinky-a-souteze/maly-edison-cervnovy-darek/

A při spaní zhasnuté vše i Edisona.

Zaja
29. srpen 2018, 10:28

Docela by me zajimalo, co to mate za LEDky s temito parametry za tuto cenu. A jelikoz vim, ze papir snese vsechno tak Vam mohu garantovat, ze za tuto cenu ty zarovky Vami uvadene parametry nemaji. Renomovani vyrobci maji stale LED zarovky vetsinou pod 100lm/W a za vyssi ceny.

energetik
29. srpen 2018, 11:30

Byly to Philips LED asi Classic Filament Retro 6W, 806lm ale s větší baňkou, před rokem cca 200Kč v Alze. Teď je nemůžu nikde najít, už mají jen s klasickou malou baňkou. Ale svítí úplně stejně přitepleně jako tepelná koule, kdo to nezná tak se na ni bojí sáhnout aby se nespálil, přitom je jen příjemně vlažná. Chtěli jsme studenější co bude více podobné dennímu světlu, tak jsem nedávno koupil v Tescu EMOS vláknové taky 6W a 806lm za tuším 69Kč v nějaké akci.

energetik
29. srpen 2018, 11:40

Philips LED Classic Filament 11W má 1521lm, dokonce tedy přes 138lm/W.

Musíte tedy asi aktualizovat seznam renomovaných výrobců :-) a doplnit ty kteří překonali 100lm/W a tedy více svítí a méně hřejí.

GoGo
28. srpen 2018, 11:00

Musím reagovat, protože vůbec nevíte o čem píšete. Srovnávat jenom otrocky cenu a vůbec si nevšímat technologie a dalších parametrů je naprostá blbost. Vezmu to zjednodušeně v několika bodech.

1. Podání barev Ra /CRi/

Běžné LED ho mají Ra 80 /jestli si to pamatuji správně, podle nějakého nařízení EU v obytných prostorech musí být >80, ve venkovních > 65/. Ty nejlacinější šmejdy si mohou o Ra80 zdát /výrobci se ani nechlubí a přitom je to základní nutný parametr pro kvalitu/. Tudíž pod tímto světlem nerozeznáte barevnou škálu. Klasická žárovka je cca. Ra100, tzn. plně pokrývá barevnou škálu.

2. Modrá složka. Je to vlastnost LED. A hlavně v obrazovkách /TV, mobil, počítač/, ale i v LED osvětlení. V žádném případě by se tyto přístroje včetně osvětlení nemělo používat před spaním. Tedy třeba hlavně jako lampička u postele na čtení. Má to vliv na zdraví a cykly. Sice s teplejším podáním 2700-3000K je ta modrá složka více potlačena, ale pokud se podíváte na graf je tam vždy v tomhle spektru špička.

3. Životnost. Ty udávané hodiny mě vždycky pobaví. Vůbec to není pravda. Když pominu všechno ostatní je zde hlavně stárnutí a tím pádem docela silný pokles svítivosti během pár stovek /tisíc/ hodin provozu. A to v řádu 20-30%. Stárne luminofor, který vytváří spektrum světla. A mění i vlastnosti, tudíž spektrum. A jsme zase u Ra

4. Ekologie, spotřeba. Ano, zde se zdá vše jasné a poměr spotřeby žárovka /halogenka/ vůči LEDka vyznívá jednoznačně. Ale v žádném případě tak jak se to prezentuje 1:5-7. Tenhle optimismus platí pro studené /6500K+/ LEDky s malým Ra.

5. Existují LED s lepším Ra nad 90 /pořád málo, alespoň 95 by to chtělo a s vyrovnaným průběhem v barevném spektru/. Ale ty se moc nedělají a neprodávají. Jsou podstatně dražší. Použije se hustější a lepší luminoform a tím pádem podstatně klesá i lm/W / čím lepší Ra tím větší pokles/. A to se "ekologům" nehodí do krámu, když je to potom energeticky téměř na úrovni žárovek halogenek.

6. Zákaz nemá opodstatnění v nějaké úspoře el. energie, kde spotřeba domácností na svícení dělá naprosto zanedbatelný podíl. Větší vliv by měla optimalizace osvětlení měst a komunikací, kdy se svítí zbytečně moc a hlavně do prostoru. A tím pádem je světelný smog tak velký, že jsme rádi, když vidíme v noci alespoň měsíc.

Myslím, že to jako základ na přemýšlení stačí. Takže uvažujte před tím než koupíte nějakou LEDku.

Jan Veselý
27. srpen 2018, 15:33

Budu si konečně moct dát do auta LED nebo tam budu muset pořád dávat ty šmejdské H7, které se furt kazí?

Martin Hájek
27. srpen 2018, 20:53

No pokud tam máte 230 V, tak určitě :-)

energetik
28. srpen 2018, 10:25

V elektromobilech bývá i 600V :-)

energetik
28. srpen 2018, 10:31

Ale bílé LED stačí i 2V, takže i napětí 12V v automobilu je dostačující pro LED.

Vinkler
28. srpen 2018, 06:16

Pane Veselý, do nového auta určitě. Ale tam je zas bez rozebrání celé ho auta v servisu- sám nevyměníte.

Něco za něco.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se