Evropská unie od září zakazuje výrobu halogenových žárovek

DomůEvropská UnieEvropská unie od září zakazuje výrobu halogenových žárovek

Po téměř 60 letech bude výroba halogenových žárovek v Evropské unii definitivně zakázána. Zákaz výroby začne platit od 1. září. Od září bude možný pouze doprodej skladových zásob. Halogenové žárovky mají být nahrazeny LED světelnými zdroji.

Od 1. září definitivně skončí výroba halogenových žárovek v Evropské unii. Hlavním cílem je zvýšit energetickou účinnost a snížit emise skleníkových plynů v celé EU. Zákaz měl původně začít platit již v roce 2016, ale technologie nebyly tehdy zcela připraveny. Ze zákazu jsou vyňaty halogenové kapsle, lineární a nízkonapěťové žárovky.

Postup Evropské unie je pouze potvrzením celosvětového trendu přechodu na LED světelné zdroje. LED zdroje podle zástupců průmyslu, aktivistů a odborníků sníží emise skleníkových plynů a účty za elektrickou energii.

„Snaha Evropské unie zakázat halogenové žárovky je špatná. Spotřebitelé budou finančně trpět a vždy jsou to ti nejchudší, kteří kvůli podobným opatřením trpí nejvíce. Zákazníci by měli mít možnost volby při pořizování žárovek. Evropská unie by zákazníka neměla nijak ovlivňovat,“ řekl Jonathan Bullock, mluvčí UKIP v Evropském parlamentu.

„V současné době jsou halogenové žárovky často levnější než LED žárovky, ale náklady na elektrickou energii budou mnohem vyšší, zatímco LED žárovka se za rok zaplatí. Halogenové žárovky mají navíc průměrnou životnost dva roky ve srovnání s LED žárovkami, které mají životnost 15 až 20 let,“ uvedl Stewart Muir, produktový manažer společnosti Energy Savings Trust.