LNG import do Evropy se má zdvojnásobit do roku 2020
Evropa je připravena stát se hlavním importním místem pro zkapalněný zemní plyn (Liquefied Natural Gas – LNG). Trh s LNG očekává velký příval zásob z Austrálie a USA, tvrdí Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své zprávě ohledně trhu se zemním plynem.
Zpráva agentury byla vydána ve čtvrtek a předpovídá celosvětový nárůst ve spotřebě LNG o 40 % do roku 2020, z čehož devadesát procent by mělo pocházet z Ameriky a Austrálie. Ačkoliv by LNG mohlo znamenat konkurenci klasickému zemnímu plynu, který je do Evropy dodáván převážně z Ruska, IEA nepředpovídá takové množství dodávek LNG, aby se ruští dodavatelé museli začít obávat.
Zpráva agentury má i odpověď na dlouhodobou spotřebu zemního plynu v Evropě. Spotřeba se má během nadcházejících pěti let zvýšit zhruba o třetinu a toto zvýšení by se mohlo z velké části pokrýt právě dodávaným LNG. K poklesu potřeby dovozu zemního plynu ve standardní podobě zřejmě v blízké době nedojde z více důvodů. Těmi hlavními jsou záměr EU opustit klasické uhelné elektrárny, které se kvůli stabilitě dodávky z části nahradí paroplynovými, a také pokles domácí těžby zemního plynu, kde Nizozemsko prosadilo nastavení horní hranice na těžbu v Severním moři.
Evropa získala nečekaně silnou obchodní pozici plynoucí z vývoje celosvětové situace v roce 2014. V loňském roce projevila Asie nečekaně malý zájem o zemní plyn a zvlášť LNG jako palivo pro elektrárny a naopak projevilo velký zájem o levné uhlí. To způsobuje, že LNG ztrácí svoji pozici na trhu a Evropa může toto odvětví doslova spasit. Jak nakonec vše dopadne bychom se měli dozvědět na začátku příštího roku, kdy evropská komise bude vytvářet strategii pro LNG a jeho uskladnění.
Autor úvodní fotografie: Ken Hodge
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se