Domů
Evropská Unie
LNG import do Evropy se má zdvojnásobit do roku 2020
Zdroj: https://www.flickr.com/people/40132991@N07

LNG import do Evropy se má zdvojnásobit do roku 2020

Evropa je připravena stát se hlavním importním místem pro zkapalněný zemní plyn (Liquefied Natural Gas – LNG). Trh s LNG očekává velký příval zásob z Austrálie a USA, tvrdí Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své zprávě ohledně trhu se zemním plynem.

Zpráva agentury byla vydána ve čtvrtek a předpovídá celosvětový nárůst ve spotřebě LNG o 40 % do roku 2020, z čehož devadesát procent by mělo pocházet z Ameriky a Austrálie. Ačkoliv by LNG mohlo znamenat konkurenci klasickému zemnímu plynu, který je do Evropy dodáván převážně z Ruska, IEA nepředpovídá takové množství dodávek LNG, aby se ruští dodavatelé museli začít obávat.

Zpráva agentury má i odpověď na dlouhodobou spotřebu zemního plynu v Evropě. Spotřeba se má během nadcházejících pěti let zvýšit zhruba o třetinu a toto zvýšení by se mohlo z velké části pokrýt právě dodávaným LNG. K poklesu potřeby dovozu zemního plynu ve standardní podobě zřejmě v blízké době nedojde z více důvodů. Těmi hlavními jsou záměr EU opustit klasické uhelné elektrárny, které se kvůli stabilitě dodávky z části nahradí paroplynovými, a také pokles domácí těžby zemního plynu, kde Nizozemsko prosadilo nastavení horní hranice na těžbu v Severním moři.

Evropa získala nečekaně silnou obchodní pozici plynoucí z vývoje celosvětové situace v roce 2014. V loňském roce projevila Asie nečekaně malý zájem o zemní plyn a zvlášť LNG jako palivo pro elektrárny a naopak projevilo velký zájem o levné uhlí. To způsobuje, že LNG ztrácí svoji pozici na trhu a Evropa může toto odvětví doslova spasit. Jak nakonec vše dopadne bychom se měli dozvědět na začátku příštího roku, kdy evropská komise bude vytvářet strategii pro LNG a jeho uskladnění.

 

Autor úvodní fotografie: Ken Hodge

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.