Domů
Evropská Unie
Maďarsko: Cenový strop na ruskou ropu se nebude týkat ropovodů

Maďarsko: Cenový strop na ruskou ropu se nebude týkat ropovodů

Evropská Unie
23 komentářů
5. říjen 2022, 08:15
ČTK

Cenový strop na ruskou ropu navrhovaný v rámci osmého balíku protiruských sankcí Evropské unie se nebude vztahovat na dodávky prostřednictvím ropovodů. Uvedl to podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Dodal, že ze sankcí byla vyňata jaderná energetika, takže nebudou mít vliv na výstavbu nových bloků maďarské jaderné elektrárny Paks.

EU uvaluje sankce na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Součástí dříve schválených sankcí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z tohoto embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba, který zásobuje rovněž Českou republiku.

Szijjártó podle agentury MTI uvedl, že Maďarsko na úterní schůzce zástupců členských států EU potvrdilo svůj postoj k energetickým sankcím. „Jak jsme již mnohokrát řekli, maďarská vláda nepodpoří žádné sankce poškozující Maďarsko nebo jeho obyvatele,“ prohlásil. „Sankce, které by poškodily Maďary, byly opět úspěšně zablokovány,“ dodal.

Jaderná elektrárna Paks pokrývá zhruba polovinu spotřeby elektrické energie v Maďarsku. Její dva nové bloky má postavit ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Reuters: Polsko usiluje o sankce EU na severní větev ropovodu Družba
25. listopad 2022, 19:31
Vysoké ceny energií nemůže EU vyřešit sama, potřeba jsou i národní opatření
23. listopad 2022, 11:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Michal K.
5. říjen 2022, 08:21

Bravo Madarsko. Aspon sa nieco snazia spravit pre krajinu. Co sa neda povedat o EU ci Slovensku.

My sme proste machri

standard. sk/256275/hirman-o-cenach-energii-skaredo-zavadza-v-bruseli-pre-slovensko-nevybavil-nic/

Karel Salaj
5. říjen 2022, 08:44

Maďaři by byli sami proti sobě, už takhle mají plyn za ceny před 2 roky. To akorát my musíme brát břidličňák z USA čtyřnásobnou cenu a ještě volat sláva.... Ji

hlpb
5. říjen 2022, 08:54

Jsi mimo viz citace níže, Maďarsko je v ekonomické pasti

Přestože cenový vzorec 15leté dohody o plynu s Gazpromem podepsané v září 2021 zůstává tajný, Maďarsko podle statistik zahraničního obchodu nejspíš platí plnou tržní cenu, uvedl Tamas Csonka na webu Intellinews.com. Smluvní ceny jsou svázány s kotacemi na nizozemské energetické burze TFF na rozdíl od předchozí smlouvy, kdy byla cena spojena s pohyby na trhu s ropou.

Není to 20 eur za MWh, ale desetkrát tolik

To znamená, že Maďarsko už víc než rok neplatí Rusům za plyn zhruba 20 eur za megawatthodinu (MWh), jak dodnes tvrdí poslanci hnutí SPD či méně orientovaní čeští experti a komentátoři. Maďarsko dnes platí více než 200 eur za MWh. Zmrazení cen pro koncové zákazníky vede k tomu, že dodatečnou finanční zátěž v řádu miliard eur nese státní rozpočet.

Ministr financí Mihaly Varga nedávno přiznal, že Maďarsko za dovezený plyn, ropu a elektřinu (Maďarsko dnes musí zhruba třetinu elektřiny dovážet – pozn. red.) v letošním roce zaplatí 8,2 bilionu forintů (20 miliard eur neboli 500 miliard korun), což je pětkrát víc než v roce 2019. Další prodej elektřiny a plynu domácnostem i firmám za podnákladové ceny je neudržitelný a maďarská vláda jej bude muset brzy ukončit kvůli neudržitelnému rozpočtovému deficitu.

Martin P
5. říjen 2022, 09:04

Měl byste na ty skutečné ceny nějaký odkaz? Na ty Maďary se odkazuje kde kdo (jací jsou chlapíci) .

hlpb
5. říjen 2022, 09:19

Maďarsko se blíží totálnímu ekonomickému kolapsu. Dochází mu peníze a vyžebralo si dokonce odklad úhrady zimního plynu z ruska viz níže.

Dovoz všeho se neskutečně prodražuje, protože kolabuje Forint a to mají úrokovou sazbu neskutečných 13%.

Tyto dva články doporučuji nastudovat...

https://www.intellinews.com/orban-faces-perfect-economic-storm-of-his-own-making-258252/?source=hungary

https://www.intellinews.com/hungary-agrees-on-deferred-payments-with-gazprom-for-winter-gas-deliveries-258321/?source=hungary

hlpb
5. říjen 2022, 09:31

Martine, zadej si do vyhledávače Tamas Csonka na webu Intellinews.com. jsou tam dva poslední články, je to krása....

hlpb
5. říjen 2022, 08:46

Tak Maďarsko bych za příklad nikde neuváděl,:

Vyšlo najevo, že Maďarsko nakupuje plyn z ruska za cenu 200 €/MWh !!!!!, aktuální cena v EU je jen 170 €/MWh

Forint neskutečně oslabil, od začátku roku proti české koruně a € o cca 20%

I přes úrokovou sazbu 13% v ČR je 7% mají inflaci 20%.

Zadlužení přes 80% HDP

Maďarsko se řítí do ekonomické katastrofy, ala Řecká cesta. NICE.

Anton Meško
5. říjen 2022, 09:14

Za akú cenu kupuje Maďarsko zemný plyn z Ruska nie je oficiálny údaj. Zverejnené boli len dohody o zvýšení dodávok plynu v tomto roku o 700 mil. m3 a odklad splátok za dodávky plynu na 3 roky. V akom stave bude ekonomika Európy v porovnaní s ekonomikou USA niet pochýb, že ekonomika Európy bude v úpadku a najhoršie na tom budú štáty bývalého východného bloku, nevynímajúc ekonomiky Slovenska a Česka.

hlpb
5. říjen 2022, 09:22

cenu už víme, je to 200 €/MWh, je to z Maďarských zdrojů, kolik zaplatilo za zemní plyn.

Dokonce Maďarsku docházejí peníze a včera si vyžebralo odklad plateb za ruský plyn. NICE

https://www.intellinews.com/hungary-agrees-on-deferred-payments-with-gazprom-for-winter-gas-deliveries-258321/?source=hungary

Anton Meško
5. říjen 2022, 10:50

Vidím, že v reakcii na môj komentár ste sa zmohol na použitie potupného výrazu, že Maďarsko si "vyžebralo" odklad splátok za ruský plyn.

hlpb
5. říjen 2022, 12:11

Tak oprava pro citlivého Antona, Maďarsko si kvůli své katastrofální ekonomické situaci a nedostatku peněz dohodlo odklad plateb v rusku za zimní plyn, je to pro tebe takto OK?

Zdeves Pavel
5. říjen 2022, 15:22

Cena byla publikována dříve. Těch 200 EUR bylo za 1000 kub.

Metrů. Kdo by to nebral.

Anton Meško
5. říjen 2022, 09:14

Za akú cenu kupuje Maďarsko zemný plyn z Ruska nie je oficiálny údaj. Zverejnené boli len dohody o zvýšení dodávok plynu v tomto roku o 700 mil. m3 a odklad splátok za dodávky plynu na 3 roky. V akom stave bude ekonomika Európy v porovnaní s ekonomikou USA niet pochýb, že ekonomika Európy bude v úpadku a najhoršie na tom budú štáty bývalého východného bloku, nevynímajúc ekonomiky Slovenska a Česka.

Petr prochaska
5. říjen 2022, 10:24

U nás ČNB intervenuje ve prospěch koruny, jinak by byla inflace větší než v Maďarsku. ČNB na to má prostředky, kdy před mnoha lety dlouhodobě znehodnocovala korunu na 27 Kč za euro.

Co se týče vysokých cen plynu, tak to je všechno jen jedna paní povídala. Těch 200 €/MWh je názor jednoho člověka, který si tuto cenu mohl klidně vymyslet.

hlpb
5. říjen 2022, 10:38

Vše jsou ověřená data.

úrok 13%, přesto pád měny jen letos o 20%, a nejvyšší růst inflace v EU. Zadlužení země roste raketovým tempem letos přesáhne 80%. A ta cena je vypočtena na základě peněz, které Maďarsko oficiálně utratilo za nákupu zemního plynu. To není tak těžká matematika. Maďarsko je jednoznačně BEST IN ECONOMY

feliz navidad
5. říjen 2022, 20:55

hlpb:

"Vše jsou ověřená data"

Citace z Intellinews:

"Přestože je cenový vzorec použitý ve smlouvě s Gazpromem tajný, cena placená Budapeští je údajně vázána na nizozemskou burzu plynu TTF."

Doporučuji porovnat výrazy ověřená data x údajně.

Michal K.
5. říjen 2022, 12:06

njn, pan Blaha a jeho udaje. tak urcite

Přemek z Mělníka
5. říjen 2022, 12:55

Pan Bláha sice lže, podobně jak Rudé právo tisklo, ale to nevadí, aspoň umí pobavit, což v dnešní těžké době má taky svou cenu...

Richard Vacek
5. říjen 2022, 11:45

Maďarsko je šikovné, že si neomezuje výběr z různých dodavatelů. My, jako příznivcí tržní ekonomiky, víme, že širší nabídka vede k dosažení příznivější ceny. Vyloučení některých dodavatelů znamená vyšší cenu.

hlpb
5. říjen 2022, 12:14

co je na tom šikovného, že odebírá plyn dráž než zbytek EU? A díky extrémnímu propadu Forintu, který padá jak raketa, tak za plyn platí o 20% víc než například ČR.

Michal K.
5. říjen 2022, 14:16

The Orban government has done nothing to refute unjustified claims by Russian President Vladimir Putin that Moscow is selling gas to Hungary at a fifth of the market price

Michal K.
5. říjen 2022, 14:18

The Orban government has done nothing to refute unjustified claims that Moscow is selling gas to Hungary at a fifth of the market price

Richard Vacek
5. říjen 2022, 16:10

No tak to jsou Maďaři hloupí pokud odebírají drahý ruský plyn, když mohou brát levnější jako my.

To ale nemějí nic na tom, že připravovat se o dodavatele není moc rozumné, protože pak se stáváme závislí na menším počtu dodavatelů což zpravidla vede k nevýhodným podmínkám. Uvidíme, jak výhodné pro nás bude, že jsme si u jaderné elektrárny omezili možné dodavatele o dva. Třeba ve srovnání s Maďarskem, které nic takového neudělalo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se