Domů
Evropská Unie
Polsko: Cíl 35% podílu OZE na konečné spotřebě energie v roce 2030 je téměř nesplnitelný

Polsko: Cíl 35% podílu OZE na konečné spotřebě energie v roce 2030 je téměř nesplnitelný

Polsko považuje závazný cíl 35% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie v EU schválený minulý týden Evropským parlamentem za téměř nesplnitelný. Podle ministra energetiky Krzysztofa Tchorzewského může Polsko dosáhnout snížení emisí skleníkových plynů výstavbou jaderných bloků. 

Europoslanci schválili závazný cíl 35% podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie jako jedno z opatření vedoucích k čistší energetice minulý týden ve středu. Nyní se očekává tvrdý boj o prosazení tohoto ambiciózního cíle se zástupci členských států.

Polsko dalo hned ve čtvrtek najevo, jaký postoj k tomuto cíli zaujme. Ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski podle zahraniční agentury Reuters prohlásil, že pro Polsko je tento cíl téměř nesplnitelný.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), která považuje obnovitelné zdroje za nestabilní a ohrožující polský průmysl závislý na uhelném sektoru, přijala v polovině roku 2016 zákon omezující rozvoj pevninských větrných elektráren.

Jaderná energetika jako cesta pro Polsko?

Polsko může podle Tchorzewského docílit snížení emisí skleníkových plynů výstabou jaderných bloků, přičemž první by měl být spuštěn v roce 2029.

„Doufám, že výstavba prvního bloku bude zahájena během mého působení na postu ministra energetiky,“ řekl Tchorzewski.

Polsko projekt oznámilo v roce 2009, nicméně od té doby se setkává s mnohými zpožděními. V únoru 2017 byl projekt dokonce oficiálně pozastaven. Pozastavení bylo způsobeno poklesem veřejné podpory zejména kvůli klesajícím cenám elektřiny a kvůli havárii v japonské jaderné elektrárně ve Fukušimě v roce 2011.

Strana Právo a spravedlnost v roce 2015 vyhrála volby a jako vládnoucí strana začala v roce 2016 o plánech na vybudování jaderné elektrárny opět debatovat na veřejnosti. Zároveň oznámila, že by chtěla elektrárnu vybudovat během 10 let. V současnosti probíhají lokalizační a environmentální průzkumy území, kde by mohla jaderná elektrárna stát.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko si z bruselského summitu veze \"úkoly\" pro předsednictví: řešit drahé energie nebo připravit vrcholnou schůzku s těmi, kdo chtějí do EU
24. červen 2022, 17:27
Green Deal ano, ovšem na cestě k němu přibyla nechtěná zastávka – uhlí
24. červen 2022, 09:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Jan Veselý
22. leden 2018, 11:20

Ano, je to pro ně nesplnitelné. Hlavně, protože pro splnění tohoto cíle nechtějí hnout ani prstem.

A jeden jaderný reaktor v roce 2029 to nevytrhne.

Vinkler
22. leden 2018, 11:32

35% OZE na spotřebě vyžaduje, když budu optimista tak 150% ve větru nebo 400% ve FVE instalovaného výkonu vzhledem ke jmenovité spotřebě. Je to v Polsku reálné?

Jan Veselý
22. leden 2018, 11:58

Proč se omezovat na VtE a FVE? Do OZE se třeba počítá i využití energie okolí, tj. produkt tepelných čerpadel. Solární výroba tepla, biomasa, bioplyn, geotermální energie a další věci.

Jenže programem PiŚ je: "Musisz spalić węgiel." Důsledkem je faktické administrativní znemožnění výstavby VtE, likvidace programu na zateplování a alternativní způsoby vytápění (TČ, solární termika,...) a popírání zdravotních následků znečištěného ovzduší ze strany v článku zmíněného tchoře v ministerské pozici.

Martin Hájek
22. leden 2018, 12:18

Jen bych si dovolil upozornit, že to smradlavé uhelné Polsko má stále významně nižší emise CO2 na hlavu než Německo. Biomasu Poláci rozhodně využívat chtějí, kupodivu i kvůli tomu čelí kritice. :-)

občan z pohraničí
22. leden 2018, 13:32

Tak to mi povídejte, zvu vás na malou exkurzi poslkým Slezskem, napište kdy přijedete, rád vás počkám na nádraží, to dopoledne pojedeme trasu Chalupki, Olza, Krakow a zpět.

Zavážu vám pro srandu oči a vy budete hádat, kdy jsme za čárou a kdy zpět v ČR, vsadím se , že to poznáte.

Martin Hájek
22. leden 2018, 18:03

Tak pokud umíte čuchat CO2, tak asi bude nejlepší, když se přihlásíte do Guinessovy knihy kuriozit.

C
22. leden 2018, 20:26

Jenže ty emise CO2 v Polsku jdou dost často ruku v ruce s neskutečným hnusem, který cítit už lze. Jejich trvání na uhlí a odmítání plynu i v domácnostech musí být snad nějaká úchylka.

Martin Hájek
22. leden 2018, 20:48

Budete se divit, ale Poláci postupují v některých případech proti uhlí v lokálních topeništích razantněji než Česká republika. Například v Krakově bude uhlí v lokálních topeništích úplně zakázané tuším od roku 2019.

C
22. leden 2018, 21:10

O tom že okopírovali kotlíkové dotace jsem už slyšel. To že teď přijdou s drastičtějšími opatřeními je celkem nasnadě, to co se u nás řeší celkem dlouho chtějí zvládnout za krátkou dobu. Že jdou do úplného zákazu, to je pro mne novinka.

Vlastně ano, nedávno jsem o tom četl reportáž někde že se snaží dost zazelenat.

Jan Veselý
23. leden 2018, 07:08

ad Hájek) Není Polák jako Polák. Velice si vážím snah polských politiků a úředníků na úrovni maršálků vojvodství a primátorů v Krakově, Katovicích či Opoli. Velmi ochotně přebírají know-how od nás z Ostravy, které jsme za posledních 15 let metodou pokus-omyl získali.

To ovšem nic nemění na energetické a environmentální politice centrální vlády ve Varšavě, ani na kecech pana Tchorzewského, který popírá existenci zdravotních následků způsobených znečištěním v ovzduší.

Petr
23. leden 2018, 10:01

Polsko zakazuje ve velkých městech s přílišnou prašností nejen spalování uhlí, ale i dřeva v menších kotlích, kde to taky nezastavitelně vytváří kromě obyčejných otravných i daleko zabijáčtější mikrosaze.

Jan Veselý
22. leden 2018, 13:51

Wagnera?

Petr
22. leden 2018, 12:23

Pro Polsko bude nejjednoduší, když postaví na své straně u hranic s Běloruskem a Ukrajinou menší elektrárny spalující dřevo, a naopak o pár kilometrů dál na straně zmíněných států obří elektrárny spalující polské uhlí.

A pak může ještě dovážet jadernou elektřinu z Běloruska a ruského Kalinigradu a tu měnit ve vlastních přečerpávacích elektrárnách na domácí OZE.

Jan Veselý
22. leden 2018, 14:17

Tohle se samozřejmě jen švejkovina, technický a ekonomický nesmysl. Znamenalo by to totiž otevření několika nových dolů u Lublinu nebo transport desítek milionů tun uhlí za rok skrz celé Polsko od Katowic a z dolního Slezska. Ty uhelné elektrárny by se taky musely postavit a musela by se jim přizpůsobit přenosová síť.

Milan Vaněček
22. leden 2018, 13:45

Polsko má obrovský potenciál pro využití větru. Ale Poláci jsou nacionalisté, nechtějí aby z počáteční nezbytné podpory větrné energetiky profitovali němečtí a čeští (ČEZ) developeři. Proto jim teď ztěžují vstup na trh. Nevýhodou poláků je že na rozdíl od němců nemají významný průmysl vyrábějící VtE.

Ale to se během 5-10 let změní, přírodní podmínky rozhodnou a rozhodně si Poláci nenechají postavit ruskou JE a američané žádné JE nestaví.

Petr Závodský
22. leden 2018, 15:00

Pane Vaněčku, že Vás to baví pořád lhát.

"Američané žádné JE nestaví" .... tak momentálně staví 4 bloky v Číně, dva v USA, mají smlouvu v Indii, jsou v tendru minimálně v Saudské Arábii. A kromě Rusů a Američanů jsou další dodavatelé. Ale to vy víte ale jen potřebujete trošku trollovat, že?

Jan Veselý
22. leden 2018, 15:45

Myslíte Westinghouse? To je přece divize Toshiby, tj. staví "Japonci". Navíc mám z téhle firmy pocit, že ani tak nestaví jaderné elektrárny, jako spíše černé díry na peníze.

Petr Závodský
22. leden 2018, 17:04

Westinghouse má nového amerického vlastníka (Brookfield Business Partners).

Díky za připomenutí, z amerických firem staví ještě GE (v konsorciu s Hitachi) - např. v Anglii, ...

Pak je několik amerických firem, které se zaměřují na malé modulární reaktory (SMR).

Jan Veselý
22. leden 2018, 19:35

Co staví Hitachi s GE v Anglii. World Nuclear Association o ničem neví.

C
22. leden 2018, 20:21

Ještě se nic nezačalo,ale je to jedna rozplánovaná JE.

world-nuclear. org/information-library/country-profiles/countries-t-z/united-kingdom.aspx

Tabulka zhruba v polovině a reaktory ABWR. Něco se ale rozhodně teď o jedné z těch elektráren psalo.

Petr Závodský
23. leden 2018, 11:01

Wylfa a Oldbury. Otázka je co pro Vás znamená začít. Pro mne je to rozhodnutí o projektu. Jsou vykoupené pozemky a dokončeno licencování, tzv. GDA proces. Ten sám o sobě trvá cca 5 let a nikdo ho nedělá pokud se nechystá stavět.

Jan Veselý
23. leden 2018, 11:44

Tak až budou mít CfD a začnou betonovat základy, tak mě vzbuďte. Papíry, jsou jen papíry.

Petr Závodský
23. leden 2018, 19:21

Pane Veselý, tak já Vás rád vzbudím. Papíry jsou nedílnou součástí KAŽDÉHO projektu a nedávno tu byl článek o tom, že postavit větrnou elektrárnu ve Francii trvá 9 let.

Pokud již mají pozemky a licenci jaderného dozoru, tak již ušli velkou část cesty. A určitě by do toho neinvestovali nemalé prostředky pokud by se nechystali stavět.

A zrovna Vy, příznivci OZE tady argumentujete výsledky aukcí ... a tak není 100% že se bude stavět.

Milan Vaněček
22. leden 2018, 17:07

Pane Závodský, proč Vás pořád baví urážení a desinformace. Já vím jde Vám o hodně, obchod za stovky miliard to nejsou drobné. Tedy: když někdo je v tendru, tak nestaví, znáte to z tendru o nový Temelín. I smlouva nic neznamená, v USA měli smlouvu na 4 reaktory, dva už nedostaví , ty zbylé dva možná, uvidí se to tak za 5 let.

Petr Závodský
22. leden 2018, 17:12

Čímpak jsem Vás urazil?

Napsal jste "američané žádné JE nestaví." a sám teď potvrzujete, že to není pravda....

Westinghouse staví 2 bloky na JE Vogtle v USA, 4 bloky v Číně Hayang, Sanmen (letos je budou spouštět). STAVÍ.

A mě a miliardy nejde, mě jde o energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost ČR. O tom komu jde o miliardy bychom mohli otevřít další téma OZE ....

občan z pohraničí
22. leden 2018, 15:43

to je nesmysl, proč se v Polsku i nadále preferuje uhlí je prozaický, státní Kompanie weiglová tímto udržuje zaměstananst ve Slezsku. útlum spalování uhlí je přímo spojen s útlumem hornictví zde a a tím i restruktualizací průmyslu celého poslkého Slezska, což jsou miliony lidí, a z toho má jakákoliv politická reprezentace strach... příklad ostravské pánve a ásledků v regionu je dost výmluvný i pro ně.

Jan Veselý
22. leden 2018, 15:49

Je to jen otázka volby. Buď budou Poláci utápět miliardy v dotování těžby uhlí nebo budou utápět miliardy v restrukturalizaci regionu. Ostravsko-karvinská aglomerace už má naštěstí to nejhorší za sebou a i případný definitivní konec těžby uhlí ve zbývajících dolech už nebude taková hrůza.

Martin Hájek
22. leden 2018, 18:09

Tak na české straně určitě ne, ale zjevně Vám, pane Veselý, nedochází všechny souvislosti. Pokud si totiž Poláci uhlí nevytěží, tak do svých elektráren nebudou mít co dát, protože dovoz uhlí po jejich chatrných železnicích v tom rozsahu, který by pak byl potřeba není možný. Navíc by to byl dovoz z Ruska, protože polské přístavy nejsou vybavené na masivní dovoz uhlí. Takže odstavením uhlí by si Polsko vyrobilo masivní energetický problém, který nejde kvůli chatrné elektrické síti řešit ani dovozem elektřiny. Takže v případě Polska je odchod od uhlí skutečně o ohrožení energetické bezpečnosti a samozřejmě také sociálního smíru, protože tam mají horníků mnohonásobně více, než my na Ostravsku. Tím neříkám, že Polsko nemohlo a nemělo udělat v modernizace své energetiky více, ale je také potřeba vnímat jejich podmínky.

Jan Veselý
22. leden 2018, 19:05

Tomu se lidově říká začarovaný kruh. Poláci musí těžit uhlí, aby měli co dávat do uhelných elektráren a čím topit. A zároveň musí Poláci stavět uhelné elektrárny a aktivně se bránit konkurenčním technologiím a levnému importu, aby měli odbyt pro vytěžené uhlí.

To vše pod taktovkou konzervativního světonázoru: "Nic, neměnit, nic nezkoušet a v neděli do kostela, váš PiŚ."

Martin Hájek
22. leden 2018, 20:40

Řešitelné to určitě je, ale ne v krátkodobém horizontu. A jen tak mimochodem, ČR by dnes byla ve velmi podobné situaci jako Polsko, kdyby se nedostavěl Temelín. Jen to nám dává komfort zavřít během tří let přes 2000 MW v uhlí.

Jan Veselý
23. leden 2018, 06:59

Jenže se ty 2000 MW uhelných elektráren měly zavřít už před 15 lety.

Martin Hájek
23. leden 2018, 11:50

S tím bych i souhlasil. Problém je, že finální rozhodnutí o Temelínu se odkládalo tak dlouho, že se mezitím rozjel program odsíření uhelných bloků (na druhé straně byl obrovský tlak na odsíření motivovaný škodami na životním prostředí). No a ty investice se pak už musely umořit. Provoz uhelných bloků je daň za odkládání rozhodnutí o Temelínu v kombinaci s tlakem na rychlé odsíření v devadesátých letech.

Petr
23. leden 2018, 10:12

Já v tom naopak vidím dobrého hospodáře plánujícího dlouhodobě, Německo dávalo 10 let obří dotace do větru, Francie teď bude dávat rychle 7 let střední dotace do větru, a Polsko po roce 2025 už může stavět větrníky bez dotací, takže jim ani nebude už vadit, že budou z velké části z globálních dovozových dílů, protože z Německa se už výrobny částí začali stěhovat za levnější pracovní silou.

Petr Hariprasad Hajič
22. leden 2018, 19:30

Pláci zaspali. My jsme se zase pro změnu zadrhli...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se