Domů
Evropská Unie
Propojení emisních trhů EU a Švýcarska je o krok blíže
Zdroj: Pixabay

Propojení emisních trhů EU a Švýcarska je o krok blíže

Schválení dvou návrhů Evropskou komisí přiblížilo propojení unijního a švýcarského trhu s emisními povolenkami o krok dále. Propojení trhů může mít vzhledem k předpokládanému sjednocení cen významný dopad zejména pro Švýcarsko.

Po dlouho trvajících jednáních se Evropská unie a Švýcarsko dohodly na kritériích a opatřeních pro propojení obou systémů pro obchodování s emisními povolenkami. Propojení systému EU ETS s ostatními systémy pro obchodování s emisemi podle Evropské komise rozšíří možnosti pro snižování množství emisí, což povede k poklesu nákladů v boji proti změnám klimatu.

„Na základě nadcházejících dohod o propojení budou účastníci systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) moct k dodržování limitů využít povolenek ze švýcarského systému a naopak,“ uvádí Komise v prohlášení.

Švýcarský trh s emisemi, který země spustila na začátku roku 2008 jako alternativu k poplatkům za emise oxidu uhličitého, zahrnuje podle agentury Platts celkem 55 subjektů z různých průmyslových odvětví, včetně cementáren, chemiček, rafinérií, papíren či oceláren.

Cena se může pohnout oběma směry

Zatímco ceny emisních povolenek se na švýcarském trhu obchodovaly z kraje roku 2014 na úrovni 35 EUR/t, postupně klesly na 10,5 EUR na začátku roku 2015 a následně na hodnoty okolo 8 EUR letos v březnu. Na evropském trhu se povolenky pro letošní prosinec obchodovaly v tomto roce v průměru okolo 5 EUR/t.

Propojení trhů by mělo přinést sjednocení cen, avšak vzhledem k výrazně menší velikosti švýcarského trhu vůči EU ETS se očekává posun švýcarských cen směrem k evropské úrovni. Ty by však mohly být v období po sjednocení systémů dokonce i vyšší.

EU ETS sdružuje kromě členských států rovněž Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Švýcarsko by se nicméně nemělo na základě dohod do EU ETS přímo zapojit, a tamní systém by tak po propojení měl být zachován.

K podepsání dohod by mohlo dojít již do konce letošního roku. Jakmile budou finalizována veškerá technická opatření pro propojení obou systémů, dohoda bude ratifikována oběma stranami. Dohoda má nabýt účinnosti na začátku následujícího roku, k čemuž by nemělo dojít před rokem 2019.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.